Bielszczanie mieszkający w rejonie Błoni skarżą się na wzmożone hałasy dobiegające ze strzelnicy, na której szkolą się polscy żołnierze. Wojsko twierdzi, że nie realizuje żadnych dodatkowych ćwiczeń i stara się minimalizować uciążliwości.
Do namiotu z pomocą podchodzi kobieta w zaawansowanej ciąży. W jednej ręce trzyma walizkę, w drugiej rękę swojego kilkuletniego synka. Trzęsie się, ma sine usta, próbuje powiedzieć, że jej słabo, że już nie pójdzie dalej. Do granicy z Polską zostały...
W Piekarach Śląskich odnaleziono listy Pawła Słani, studenta Uniwersytetu Jagiellońskiego, do Marii Lortz, córki restauratora i handlarza alkoholem. To nie tylko barwny zapis uczucia między dwojgiem młodych ludzi, ale przede wszystkim kronika...
A jeśli nie trzeba się uczyć? Jeśli to, co dzisiaj zwiemy uczeniem (się), służy temu, by dobrze wypaść w systemie weryfikacji, jakim są egzaminy, by zaplanować z dużym wyprzedzeniem swoje życie zawodowe? - pyta prof. Tadeusz Sławek w swojej nowej...
- Udostępniam moim znajomym z Rosji filmy, które mają udowodnić, że na Ukrainie trwa wojna i ginie wiele osób. Niektórych trudno przekonać. Moja ciocia odpisała: "Jesteś młoda i głupia, to kłamstwo" - mówi Rosjanka Diana Khismatullina, która od 2017...
W ciągu minionych dwóch tygodni ujawniła się prawdziwa natura Polaków, ich cichy i praktyczny heroizm, który po 24 lutego nabrał jeszcze większej energii. I zmusił mnie do zadania sobie pytania, czy dobrze znałem kraj, który obecnie nazywam domem.
Over the past two weeks, the true essence of the Polish people came to the fore, a quiet, practical heroism that moved smoothly through the gears from February 24th and left me wondering how well I knew the country I now call home.
Na naszych łocach dziejom sie cuda. Naroz ludzie przestali sie wadzić i zacli przoć tym, kerzi skirz wojny łostali bez dachu nad gowom.
Ślonsko psycholożka opowiada o zawiłościach ludzkiej psychiki w jynzyku ślonskym, ubrana w ślonski strój, na tle ślonskego byfyja. Takiego kanału na YouTubie jeszcze nie było.
Absolwent I LO im. Mikołaja Kopernika w Katowicach już po raz drugi wylicytował na aukcji na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy okładkę katowickiej "Gazety Wyborczej". Tym razem jest to prezent na stulecie szkoły.
Sto lat temu Zabrze uzyskało prawa miejskie. Kto w ciągu tego stulecia zrobił najwięcej, by je rozsławić? Kto się najbardziej zasłużył dla jego rozwoju? Rozpoczynamy plebiscyt na "Zabrzanina stulecia".
- Mieszkam w wieżowcu. Gdy mocno wieje, mam wrażenie, że blok się po prostu przewróci. Zastanawiam się, czy te osiedla są przystosowane do zmian klimatycznych - mówi Agata, jedna z mieszkanek bielskiego osiedla.
- Trzech jest pisarzy Ślązaków, którzy poprzez swoje dzieła narzucili Polakom Śląsk jako temat, problem, kwestię: Gustaw Morcinek, Kazimierz Kutz i Szczepan Twardoch - mówi prof. Ryszard Koziołek, literaturoznawca.
Andżelika na skipy chodzi od dwóch lat. Wkłada kurtkę, której nie używa w żadnych innych okolicznościach, i zawsze ma ze sobą grube robotnicze rękawiczki. Grzebanie w śmieciach to może być frajda, ale trzeba uważać.
Gdy górale zaczęli przewozić "ponów" fasiągami z Krakowa pod Giewont, podróż zajmowała dwa, trzy dni. Teraz pod samiuśkie Tatry mamy zakopiankę, którą nieustannie modernizujemy i poszerzamy. W szczycie sezonu i w weekendy to i tak najbardziej...
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.