Plakaty z pierwszych po wojnie dożynek i otwarcia Stadionu Śląskiego, stary telewizor i popiersie Lenina. Wszystko można zobaczyć w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, ale każdy może dorzucić coś swojego.
Dobra zieleń może zasłonić słabą architekturę i wydobyć walory dobrej. To także element urbanistyki i architektury, coś, co daje nam komfort życia.
Cóż z tego, że do centrum Katowic można dostać się stąd pieszo, skoro na chodniku łatwo tu wywinąć orła? W przeglądzie "Wyborcza na osiedlach" dziś pora na Koszutkę.
Dorota Brauntsch ściga się z czasem. Fotografuje po wsiach stare domy z cegły i spisuje opowieści ich mieszkańców. Musi się spieszyć, bo ludzie umierają, a domy razem z nimi.
Byłach niydowno na Giszowcu, a niywiela brakowało, siedziałabych przed "gasthałzym" (restauracją, jadłodajnią) na łosiedlu Staszica. Spomniało mi sie to "skuli tego" (dlatego), że łostatnio u nos jeszce we wiecor jakiś plac abo droga "mianuje"...
Polska się zmienia dzięki takim ludziom jak Dominika. To pokolenie, które rosło w warunkach wolności, które nie wie, co znaczy pracować dla szefa, który traktuje cię jak śmiecia.
Jeszcze nigdy świat nie był tak nafaszerowany sportem jak teraz: mistrzostwa piłkarskie przez cały miesiąc, ligi siatkarskie, żeńskie i męskie dookoła globu, żużel, turnieje bokserskie i mordobicie w wielu dziedzinach noc w noc, leją się bez przerwy...
PiS nie wygrałoby wyborów, gdyby nie przemilczało najgorszej części swojego programu. Zdarzają się w historii takie niedobre sytuacje, w których źli ludzie mają po prostu fart.
Czasem jest aż głupio pisać felieton, zwłaszcza jeśli dotyczy autora - a nie mam przerostów [jo, jo, jo!] na własnym punkcie - ale jeśli ktoś nafarmazoni w gazecie ponad miarę, to trzeba napisać sprostowanie, by nie mieszać ludziom w głowach. I...
Bardziej znany jest w Niemczech niż w Polsce. Przez całe lata nie miał kto upomnieć się o Romana Hrabara, niezwykłego adwokata z Katowic.
Masywne, mięsiste, rzeźbiarsko wyraziste, trochę groteskowe - jak to smoki. Uskrzydlone dwugłowe stwory zadziwiają. Ani chybi - bez ich wsparcia sklepienie wielkiej auli mogłoby runąć. Otwartymi szeroko paszczami podtrzymują żebra neogotyckiego...
Za Niymca dlo kożdy porzonny kobiyty nojważniyjsze były: Kinder, Kueche i Kirche - "bajtle" (dzieci), kuchnia i kościoł. "Wynokwiył" (wymyślił) to cysorz Wilym II i na Ślonsku wszyscy sie tego czimali. A co ze "starymi frelami" (starymi pannami),...
Muzeum w Żorach rok po roku zdobyło nagrody w najważniejszym konkursie w Polsce. Za wystawy w salach, które są mniejsze niż np. szatnia w Muzeum Śląskim. Musiałem zobaczyć, jak to zrobili.
Ślązacy grający na mistrzostwach świata w reprezentacji Polski zapisali piękną kartę. Szkoda, że jest to głównie melodia przeszłości. Czy w przyszłość możemy w tym względzie patrzeć z nieśmiałym optymizmem?
Szopienice ciągle czekają na swój czas. Trzeba je porządnie wyszorować, umyć i odnowić. Ta dzielnica jak żadna inna nie ma szczęścia do władz, które zamiast zabrać się za porządki wolą udawać, że Szopienic nie ma. Podobnie jak huty, w cieniu której...
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.