W grudniu mieszkańcy Katowic we wszystkich filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej najchętniej wypożyczali najnowszą ?Lampiony? - świetny kryminał Katarzyny Bondy. Ale bibliotekarze zachęcają do przeczytania także innych książek.
Gdyby nie on, pewnie do dzisiaj nie wiedziałabym, czym różni się Parmenides od parmezanu i dlaczego w każdym wierszu można, a nawet należy, doszukiwać się podtekstów erotycznych.
72 lata temu w Katowicach skończyła się niemiecka okupacja. Im więcej czasu mija od tego wydarzenia, tym gorętszy jest spór o to, czy po 27 stycznia 1945 roku nastąpiła nowa, sowiecka okupacja, czy też może wyzwolenie. Jeszcze trudniej to wyjaśnić w...
Koledzy śmiali się z niego, bo niepełnosprawny, bo jeździ na wózku. Ale kiedy zaczął z nimi wygrywać w siłowaniu się na pięści, nabrali do niego respektu. Dziś nazywają go swoim Schwarzeneggerem.
Po pogrzebie Andrzeja Wajdy "Newsweek" wydał specjalny dodatek "Wszystko o Wajdzie", w którym zamieszczony jest artykuł Rafała Kalukina pod tytułem "Twórczy wampiryzm". Dotyczy relacji pomiędzy mną a Andrzejem Wajdą.
Bajtle majom fraj (wolne), bo som feryje (zimowe wakacje) i niy muszom pylać (biegać) do szkoły. I coby jym sie niy cło (nudziło) i niy siedziały w doma, ino były na lufcie (powietrzu), na łostomajtych szpilplacach (placach zabaw, boiskach) robi sie...
Nubia uwielbia się łasić. Jak kogoś polubi, wyliże mu głowę. Uwielbia też spacery, choć na jej widok ludzie wpadają w panikę.
Uzyskanie pozwolenia na broń jest u nas trudne, ale już kupienie pistoletu czy karabinu dziecinnie proste. W naszym regionie trwają zbrojenia!
Jest rok 2010. Dworzec w Ligocie został kilka miesięcy wcześniej odmalowany. Przy okazji kolej zlikwidowała tu kasy biletowe. Stacja, przez którą przewija się mnóstwo pasażerów, zaczyna być niszczona przez wandali. Ludzie z Napraw Sobie Miasto nie...
"Brunatna kołysanka" to wstrząsający reportaż, który opowiada o dzieciach zabranych polskim rodzinom przez nazistów i oddanych na wychowanie do rodzin niemieckich. Ale to także wzruszająca opowieść o pamięci, potrzebie posiadania rodziny, więzach...
Na pocztówce widzimy fragment ulicy Powstańców (Bernharestrasse). Jeszcze w 1905 roku stały tam zaledwie cztery kamienice. W międzywojniu mieszkał przy niej Wojciech Korfanty i postawiono katedrę. Pod numerem 31 w dawnej siedzibie Spółki Handlowej...
- Im mniejsze zwierzę, tym bardziej przedmiotowo je traktujemy. Bardzo źle obchodzimy się np. z kurczętami. Na ubój idą w wieku sześciu tygodni - mówi Alicja Czerwińska, bielszczanka, działaczka Otwartych Klatek.
Ełk, Szczecin, Ozorków, Legnica, Lubin, Wrocław... Seria ataków zainaugurowała nowy rok. Słowa "Ciapaku, na kolana i do pana" oceniono wedle rytualnych reguł. Ci za, ci przeciw. Ci rozumieją polskie obawy, a tamci potępiają agresję wobec muzułmanów.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.