Puste kamienice, zamknięte na cztery spusty sklepy i kawiarnie dobijają życie na mysłowickim rynku. Ale ono wciąż się tu tli. Co więc trzeba zrobić, by to miejsce przyciągało?
Jak sprawić, żeby mieszkańcy bardziej identyfikowali się z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolią? Czego mieszkańcy właściwie oczekują od GZM? Na te pytania próbowaliśmy odpowiedzieć podczas wtorkowych "Miast Idei" w Dąbrowie Górniczej.
Urokliwy, ale zbyt często pusty. W dodatku z dziwną stalową konstrukcją, która nie wiadomo, do czego służy. Mysłowicki rynek wymaga przemian
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia działa od dwóch lat. Efekty? Koncepcja kolei metropolitalnej, wspólne bilety, zakupy prądu i gazu, linie autobusowe na lotnisko czy wspólne standardy rowerowe. A co z otwartością na mieszkańców?
Metropolię tworzą mieszkańcy, a nie poszczególne urzędy. To oznacza, że decyzje o Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii powinny być podejmowane w efekcie rozmów i z samorządowcami, i z mieszkańcami.
Większość mieszkańców polskich miast jest przekonana, że decydują o nich politycy. Tak naprawdę jednak ostateczny głos należy do obywateli. Zapraszamy Was na warsztaty.
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia łączy miasta, powinna więc też połączyć mieszkańców. To oni powinni mieć kluczowy wpływ na to, co się w niej dzieje. Jak to zrobić? O tym będziemy mówili podczas najbliższego spotkania z cyklu Miasta Idei
Trzy dekady odrodzonego samorządu terytorialnego to "złoty wiek" polskiej samorządności.
Reforma samorządu gminnego z 1990 roku to jedna z najbardziej udanych zmian w III RP. Składają się na nią uzyskanie podmiotowości: prawnej, politycznej i ekonomicznej przez wspólnoty lokalne.
30. rocznica samorządu terytorialnego w Polsce to nie tylko okazja do świętowania, ale też do refleksji nad jego kondycją i perspektywami. To jednak także pretekst do przypomnienia, czym właściwie jest samorząd terytorialny.
Trzydzieści lat temu powołaliśmy samorządy z nadzieją i przekonaniem, że będą one kluczem do zmian torujących nam drogę do pełnego członkostwa w Unii Europejskiej ze wszystkimi płynącymi z tego korzyściami. To się udało.
Samorządy to jedno z największych osiągnięć przemian ustrojowych w Polsce. To również motor rozwoju gospodarczego, a inwestycje realizowane w polskich miastach poprawiły jakość życia.
Prezydent Katowic odpowiada na ankietę Wyborczej. Pisze o planach na 2020 i przypadającym na przyszły rok 30-leciu odrodzenia się samorządów.
Miasto to projekt zastany, który zmienia się wolno, poddaje wizjom gospodarzy, szuka odpowiedzi na problemy i marzenia mieszkańców.
Prezydent Sosnowca krótko o planach na 2020 i przypadającym na przyszły rok 30-leciu odrodzenia się samorządów.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.