W nowej odsłonie naszego plebiscytu Supermiasta i Superregiony chcemy zaprosić Was do spojrzenia w przyszłość. Do tego, by rozszerzyć perspektywę rozmowy o naszych miastach i województwach.
Rok temu podczas Miast Idei szukaliśmy pomysłów na ożywienie i przebudowę rynku w Mysłowicach. Teraz warsztaty organizujemy po raz kolejny, by wypracować rekomendacje dla architektów, którzy stworzą wizję zmian centrum Mysłowic.
W pełni autonomiczne samochody od dawna rozbudzają wyobraźnię kierowców. Nieprędko jednak wejdą do powszechnego użytku.
Nocnymi pociągami można podróżować między największymi europejskimi miastami. Przebojem okazało się też letnie połączenie z Pragi do Rijeki.
- Wiele osób śmieje się z "kibla za milion złotych", który stoi na rynku w Katowicach. Ale ja się nie śmieję, bo ta toaleta przypomina mi, że jestem człowiekiem - mówi Jarek, alkoholik w trakcie leczenia, bezdomny od 10 lat.
Jak dbać o dawne osiedla patronackie i robotnicze? Jaką wartość mają dziś te miejsca? Dyskutowaliśmy o tym podczas kolejnych "Miast Idei".
Stoję na dawnej wiejskiej drodze i patrzę na zalany słońcem deptak. Moje miasto zmienia się tak, że wciąż jest takie samo.
Samorząd to także urzędy marszałkowskie, które działają na poziomie województw. Po co nam one i czym się zajmują?
- W czasie pandemii wiele osób woli się ze mną komunikować się za pomocą internetu. To z myślą o nich powstała strona "Zapytaj prezydenta" - mówi Jarosław Klimaszewski, prezydent Bielska-Białej.
W sytuacji osłabiania mediów lokalnych, ruchy miejskie mogą przejmować rolę czwartej władzy, tworzyć przestrzeń dla debaty o sprawach publicznych oraz kontrolować władzę.
Perspektywa kryzysu klimatycznego sprawiła, że zieleń stała się w miastach strategiczną infrastrukturą
W jaki sposób planować przyszłość w czasach, którymi rządzi pandemia? Na co będą stawiać polskie miasta? Jak mogą wzajemnie się inspirować?
W wielu miastach toczy się dyskusja o rozwoju miast. Powstają plany, projekty i strategie. Jaką przyszłość widzą samorządowcy?
W stolicy Dolnego Śląska działają nowoczesne inkubatory przedsiębiorczości, a duże firmy technologiczne wciąż powiększają swoje oddziały. I rekrutują, mimo pandemii koronawirusa.
Mieszkamy nie tyle w miejscach, ile w interakcjach i opowieściach.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.