Po co nam w mieście samochód? Większość z nas ma do pracy albo do szkoły bardzo blisko. To często odległość, którą da się pokonać pieszo lub rowerem.
Zapytaliśmy mieszkańców metropolii o komunikację miejską. Czy z niej korzystają, a jeśli tak, to dlaczego i jak ją oceniają? No i co sprawia, że wybierają taki, a nie inny sposób podróży.
Ankieterzy już pytają mieszkańców Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii o to, jak wyglądają ich podróże po regionie. Wkrótce przedstawimy wyniki badania. Najpierw jednak zobaczymy, co do tej pory w tej sprawie zrobiła Metropolia.
Po roku powtarzamy badania opinii mieszkańców na temat transportu publicznego w polskich miastach. Przyjrzymy się również Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia kupi autobusy na wodór. Będą wozić pasażerów między największymi miastami regionu.
Śląsk przez lata był utożsamiany z przemysłem i degradacją środowiska. Tymczasem dzisiaj to region, który może zachwycić miłośników przyrody.
Śląska kultura to ogromne bogactwo. Na koncert? Świetnie trafiliście! Na spektakl? Dobry pomysł! Na zwiedzanie? Jasne! Na festiwal? Oczywiście! W regionie kulturalnych atrakcji jest bez liku.
Wykłady dla studentów prowadzone przez wybitnych naukowców z uniwersytetów Harvard, Stanford albo Cambridge? W Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii jest to możliwe dzięki Funduszowi Wspierania Nauki.
Na Górnym Śląsku i w Zagłębiu nie brakuje poprzemysłowych obiektów, które stały się turystycznymi atrakcjami. Przykładem jest Fabryka Pełna Życia w Dąbrowie Górniczej. Już za kilka lat w naszym regionie będzie można odwiedzić kolejne takie miejsca.
Górny Śląsk coraz bardziej jest dziś kojarzony z branżą IT. Nie brakuje tu firm technologicznych, które są rozpoznawalne na całym świecie. - O ich sile stanowią pracowici i kreatywni absolwenci śląskich uczelni - podkreślają eksperci.
Wyzwaniem dla Śląska jest wytworzenie podobnej atrakcyjności cywilizacyjnej regionu, jaką miał co najmniej od połowy XIX wieku
Kiedy mówimy o największych polskich miastach akademickich, w pierwszej kolejności na myśl przychodzą nam Kraków, Warszawa czy Wrocław. Jednak okazuje się, że pod bokiem ośrodków o wielowiekowej tradycji niepostrzeżenie wyrósł ich młodszy, prężny...
W Chorzowie stoi jeden z najlepszych budynków w Europie, w Śląskiem stoi też nagradzany biurowiec, a katowicki architekt zdobywa laury za projekty domów.
Kopalnia nie jest już na Górnym Śląsku matką żywicielką. Dzisiaj jesteśmy regionem, w którym dominuje branża motoryzacyjna i prężnie rozwijają się usługi związane z IT. To daje nam pracę.
Dziś Barbórka. Jest duża szansa, że tego dnia usłyszymy i zobaczymy w telewizji, że to "tradycyjne święto mieszkańców Górnego Śląska ważne dla całych rodzin" i może jeszcze dowiemy się, że górnicy ciężko pracują, a węgiel to polskie złoto. Do tego...
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.