Za rządów PiS samorządy były plasterkowane niczym salami. W efekcie w samorządach było coraz mniej samorządności.
Odmiana centrum miasta to jak remont domu lub mieszkania. Proces długi, trudny i żmudny. Ale jeśli zrobić to dobrze, efekty mogą być spektakularne.
Mieszkańcy, potencjalni inwestorzy są partnerami. Staramy się wszelkie różnice przedyskutować, wypośrodkować, znaleźć złoty środek, czasem zrobić krok w tył, stworzyć przestrzeń do dalszych rozmów - mówi Łukasz Kolarczyk, zastępca prezydenta...
- Zabrze nie ma rynku i nigdy nie będzie miało. Ma jednak kilka placów w centrum, które mogą go zastąpić. Rozpoczynamy dyskusję, jak zmienić te miejsca, by były atrakcyjne dla mieszkańców - mówi Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.
Młodzież grając w "Grę w osiedle" przekonała się, jak wielkim wyzwaniem jest zagospodarowanie miejskiej przestrzeni. - Bez merytorycznej dyskusji i zrozumienia wzajemnych interesów nie da się tworzyć współczesnego miasta - podsumowano debatę Miast...
Jak dobrze zaplanować współczesne miasto? To skomplikowany proces, który - dla zrozumienia wzajemnych potrzeb - można porównać do gry o przestrzeń.
Nie ma odwrotu od dekarbonizacji. W Jaworznie zaczęło się górnictwo i energetyka na ziemiach polskich i w Jaworznie ono się skończy - mówi Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.
Wiele rzeczy w Jaworznie wydarzyło się dzięki temu, że przyjeżdżali tu ludzie, którzy mieli odwagę eksperymentować, zmieniać swoje otoczenie - mówi Paweł Silbert, prezydent miasta.
Współpraca z uniwersytetami, lepsza edukacja branżowa i poszukiwanie miejskich talentów wśród mieszkańców - to niektóre rekomendacje mieszkańców Jaworzna, aby pomóc stać się miastu kompletnym.
Gospodarka, mieszkańcy i biznes - to priorytety, na których Jaworzno chce oprzeć swoją nową strategię rozwoju.
Czy kierowcy samochodów są miejskimi egoistami i nie można na nich liczyć? Naukowcy sprawdzili, kto poświęca więcej uwagi współmieszkańcom.
W czasie zarazy ludzie zawsze uciekali z miasta, najchętniej na wieś. Potem jednak zwykle wracali. Dziś to nie jest już takie oczywiste, ale śródmieścia wcale się nie poddały. Dowód to okolice Strefy Kultury w Katowicach.
Miasta powstały po to, żeby ułatwić ludziom wymianę. Nie tylko dóbr, doświadczeń, idei, ale również opowieści. Musiały być zwarte, dobrze zorganizowane i wygodne do życia. Jaką mamy dziś opowieść o mieście? To skomplikowane.
W 2024 roku będziemy obchodzić siódme urodziny Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Dzieci w tym wieku kończą przedszkole i zaczynają poważną edukację.
Każdego dnia na tory województwa śląskiego i nie tylko wyjeżdża nawet do 450 pociągów. Największą nowością jest uruchomienie od 10 grudnia linii S9 łączącej Częstochowę i Tarnowskie Góry z lotniskiem Katowice w Pyrzowicach. Według prognoz Kolei...
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.