Więcej
    Komentarze
    Niemieckie wioski wygladaly przed wojna lepiej od obecnych, polskich.
    @lol76 Lepiej.... zdecydowanie lepiej Mieszkam w Zielonej Górze... i widzę jak ludzie nie szanują takie miejscowości jak Bobrowice, Krosno Odrzańskie, Lubsko, Żary, Żagań, Sulechów i inne...Pałace w Zatoniu, Przytoku, Brodach, Zaborze, Brzeźnicy czy Przełazach... Polak tylko potrafi zniszczyć bo to nie moje.... bo Niemieckie.... DRAMAT!!!!
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @lol76 Giszowiec to nie jest wioska ale samodzielne osiedle robotnicze. W Cesarstwie Niemieckim były rygorystyczne przepisy dotyczące budowy takich osiedli. Ale robotnik mógł też otrzymać pożyczkę od państwa na budowę (zakup) domu. Pożyczkę udzielał zakład a państwo gwarantowało. Warunkiem jej otrzymania było żeby oprócz części dla właściciela, była też część na wynajem dla lokatora, minimum jednego. Mieszkanie musiało posiadać minimum 2 izby mieszkalne i kuchnie z bieżącą wodą. Później w wyniku napływu ludności z Królestwa Kongresowego standard obniżono do 1 izby i kuchni.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Szyb Carmer, nie Carmen - nawet na pocztówce widnieje jego nazwa. Obecnie szyb Pułaski.
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    Podpis pod jednym ze zdjęć: Giszowiec, wieża wodna Wieża wodna? Nie wiem czy to regionalizm, ale taką budowlę się nazywa inaczej. Może młodzież już nie ta co kiedyś? Więc na spokojnie: Wasserturm - tł. wieża ciśnień
    Wieża ciśnień w Giszowcu zbudowana w 1909 roku w najwyższym punkcie osiedla. Zaprojektowali ją architekci: Jerzy i Emil Zillmannowie z Charlottenburga twórcy zabudowy Giszowca.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Czy te domki były skanalizowane? Pytam, bo na żadnym zdjęciu nie widzę "wygódki".
    @zdziwiony6 chyba nie były chociaż przepisy budowlane pruskie nakazywały aby w każdym samodzielnym mieszkaniu była bieżąca woda (również w familokach). Droga też jest tylko "bita"
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    A wszystko to powstało dzięki polskiej macierzy. Tak jak Szczecin, Olsztyn, Gdańsk i Ostrawa. Alleluja!
    @128jna Jakiej polskiej macierzy? Szczecin to Pomorze i Polski w nim tyle co przyjechała w 1945. A Giszowiec i Ostrawa to Śląsk, odrębny samodzielne państwo od czasu Bulli papieża Aleksandra III z (1180 r.). Książe Kazimierz Sprawiedliwy przekazał Mieszkowi w zamian za poparcie małopolskie tereny: bytomskie, siewierskie, oswięcimskie i chrzanowskie. Od tego czasu tereny bytomskie są kojarzone jako śląsk. Po śmierci Kazimierza Mieszko, książe raciborski zabiegał o tron krakowski.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0