Teatry województwa śląskiego po letniej przerwie wracają do pracy. Wkrótce na scenach zagości wiele nowych, ciekawych tytułów, nazwisk i zjawisk.
Mnóstwo ciekawych gości odwiedzi wkrótce nasz region. Odbędą się duże i małe festiwale. Będziemy słuchać muzyki, oglądać filmy i spektakle, brać udział w interesujących spotkaniach. Na pewno nie będzie nudno.
Bogucicka porcelana, młodopolskie grafiki, nagradzane współczesne malarstwo i mistrzowskie fotografie. Jesień w muzeach i galeriach mienić będzie się różnorodnymi formami sztuki. Już dziś warto rezerwować czas.
Od legendarnych rockowych pożegnań przez barokowe arie w nowoczesnych aranżacjach, po operowe prapremiery, jazzowe festiwale i mnóstwo epickich filmowych soundtracków. W 2024 roku będziemy także świadkami narodzin zupełnie nowej orkiestry na...
Będzie przytupem i blisko ludzi. W planach wycieczki z przewodnikiem, spacery po dawnych siedzibach NOSPR, koncerty gwiazd i potańcówka z kapelą Fedaków.
O menstruacji bez tabu opowiedzą osoby artystyczne na wystawie "Żywa krew". W galerii Oblatów4 od 14 września zobaczymy obrazy, grafiki, performansy, rzeźby i instalacje.
Świetnie przyjęty spektakl "Godej do mie" Teatru Śląskiego przeniesiony zostanie na duży ekran. Za kamerą autor sztuki i twórca przedstawienia Robert Talarczyk, dla którego będzie to reżyserski debiut filmowy.
- Trudno uwierzyć, że akurat oszczędności na kulturze uratują budżet miasta Zabrze - uważają dyrektorzy teatrów, którzy napisali do Agnieszki Rupniewskiej, prezydent Zabrza.
Prawie 150 grafik dawnych mistrzów będzie można oglądać od czwartku (1 sierpnia) w Muzeum Śląskim w Katowicach. Wśród eksponatów znajdą się dzieła Rembrandta, Piranesiego, Dürera czy Callota.
Ikoniczna Grace Jones, śniąca muzyczny sen Edyta Bartosiewicz, okrzyknięta "starożytną futurystką" Sevdaliza i pulsujący tańcem The Blaze. Tegoroczny OFF Festival mienić będzie się różnorodnymi barwami muzyki.
Nowoczesność, spójność, dbałość o detal. To cechy, którymi wyróżniają się prace, które w tym roku walczyły o laury w konkursie "Śląska Rzecz". Nagrodzone i najlepsze designerskie projekty oglądać można w Zamku Cieszyn.
Katowice, Bytom i Tarnowskie Góry staną się od piątku areną Przeglądu Piosenki Przegiętej. W programie drag, burleska, koncerty, bingo, a nawet warsztaty z queerowania jedzenia.
Czym są technoskamieniałości? Czy grzyby przyczynią się do stworzenia ubrań zatrzymujących promieniowanie radioaktywne? Co oznacza czytanie wody? Odpowiedzi przynoszą prace prezentowane w Rondzie Sztuki na fascynującej wystawie "Przyleganie".
Choć ostatnią dobrą płytę The Smashing Pumpkins nagrali w zeszłym wieku, zespół nadal cieszy się dużą popularnością na świecie. Ich występ w PreZero Arenie Gliwice udowodnił, że formacja - mimo upływu lat - wciąż jest w dobrej formie koncertowej.
- Sosnowiec przypomina mi Łódź, która również była przemysłowa, dość dobrze radziła sobie w czasie PRL-u, a po 1989 r. gdy zamykano zakłady, podupadła - mówi Katarzyna Szyngiera, reżyserka, która w Teatrze Zagłębia przygotowuję spektakl związany z...
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.