Nasze miasta już potrafią ze sobą współpracować, to nie jest problem. Problemem jest konkurencja Krakowa, Poznania, Wrocławia czy nawet Warszawy.
Nowy projekt ustawy o metropolii zakłada stworzenie w regionie jednego miasta. Czy to dobry pomysł?
Metropolia nie może działać tak jak do tej pory. Potrzebuje większej siły przebicia, większych kompetencji i możliwości konkurowania z innymi miastami w Polsce. Dlatego zrodził się pomysł stworzenia Metropolii Katowice.
Pięć lat działalności Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii ujawnia szanse i ograniczenia dotychczasowego modelu integracji miast Śląska i Zagłębia.
Nowe Egzotarium zachowuje dziedzictwo historyczne oraz kolekcje prezentowane w starym obiekcie, jednocześnie rozszerzając zakres swojej działalności.
Jak samorządowcy oceniają Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię? Co chcieliby zmienić? Pytamy prezydentów kilku miast.
Świętuj urodziny Metropolii i weź udział w jednej z mikrowypraw do najciekawszych i nietuzinkowych miejsc na mapie GZM.
Zarząd Transportu Metropolitalnego jako pierwszy organizator komunikacji miejskiej w kraju opracował narzędzie, które kompleksowo ułatwia zarządzanie infrastrukturą przystankową.
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia kończy sześć lat. Na czym skupiła się w ostatnich miesiącach?
Eksperci uważają, że metropolia działa nieźle, ale potrzebuje zmian. Czy dobrym pomysłem jest zmiana ustawy metropolitalnej i stworzenie jednego miasta?
Resort polityki regionalnej zamówił ocenę pięciu lat Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Eksperci chwalą jej działania i pokazują korzyści. Problemy związane z Metropolią? Nie zależą od niej.
Czego chcemy od naszych miast? Co możemy zrobić, żeby nasze miasta nie pustoszały? Co musimy zrobić, żeby poprawić w nich jakość życia? Trzeba pogodzić czasami sprzeczne racje.
Czy Rawa może przestać być miejskim ściekiem i odmienić miasto? Prawdziwe pytanie powinno brzmieć, czy Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia może się stać atrakcyjnym miejscem do życia, nauki i pracy.
Zapraszamy na spotkanie z cyklu Metropolia Idei. Rozmawiamy o tym, jak powinna się zmienić Rawa, oraz o tym, jaką rolę w kreowaniu nowych przestrzeni odgrywają Metropolia i Uniwersytet Śląski.
Dzięki metropolii nad Rawą zamiast parkingów jest zieleń. To może być zaczyn do większych zmian nad katowicką rzeką. Zapraszamy na rozmowę o tym, jak powinno wyglądać połączenie Rawy z miastem i Uniwersytetem Śląskim.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.