Wszystkie dotychczasowe obietnice "warszawskich" polityków, które dotyczyły Górnego Śląska i Zagłębia, albo nie odpowiadały na nasze prawdziwe problemy i wyzwania, albo okazywały się niewiele wartymi dokumentami i ładnymi prezentacjami.
Metropolia działa w ramach swoich możliwości, ale jeśli region ma się rozwijać, to musi się szybko zmienić. - Dziś na mapie świata wielkich inwestycji nas nie widać - przyznają eksperci.
Czy 18 miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii powinno stworzyć Metropolię Katowice? Jakie może to dać korzyści? A jakie wynikną z tego zagrożenia? I najważniejsze: czy zgodzą się na to politycy?
Nasze miasta już potrafią ze sobą współpracować, to nie jest problem. Problemem jest konkurencja Krakowa, Poznania, Wrocławia czy nawet Warszawy.
Nowy projekt ustawy o metropolii zakłada stworzenie w regionie jednego miasta. Czy to dobry pomysł?
Metropolia nie może działać tak jak do tej pory. Potrzebuje większej siły przebicia, większych kompetencji i możliwości konkurowania z innymi miastami w Polsce. Dlatego zrodził się pomysł stworzenia Metropolii Katowice.
Pięć lat działalności Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii ujawnia szanse i ograniczenia dotychczasowego modelu integracji miast Śląska i Zagłębia.
Nowe Egzotarium zachowuje dziedzictwo historyczne oraz kolekcje prezentowane w starym obiekcie, jednocześnie rozszerzając zakres swojej działalności.
Jak samorządowcy oceniają Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię? Co chcieliby zmienić? Pytamy prezydentów kilku miast.
Świętuj urodziny Metropolii i weź udział w jednej z mikrowypraw do najciekawszych i nietuzinkowych miejsc na mapie GZM.
Zarząd Transportu Metropolitalnego jako pierwszy organizator komunikacji miejskiej w kraju opracował narzędzie, które kompleksowo ułatwia zarządzanie infrastrukturą przystankową.
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia kończy sześć lat. Na czym skupiła się w ostatnich miesiącach?
Eksperci uważają, że metropolia działa nieźle, ale potrzebuje zmian. Czy dobrym pomysłem jest zmiana ustawy metropolitalnej i stworzenie jednego miasta?
Resort polityki regionalnej zamówił ocenę pięciu lat Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Eksperci chwalą jej działania i pokazują korzyści. Problemy związane z Metropolią? Nie zależą od niej.
Czego chcemy od naszych miast? Co możemy zrobić, żeby nasze miasta nie pustoszały? Co musimy zrobić, żeby poprawić w nich jakość życia? Trzeba pogodzić czasami sprzeczne racje.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.