Mnie odpalili starsi ode mnie. Teraz ja mogę pomóc odpalić coś dalej i to jest najfajniejsze - mówił Miuosh podczas pierwszego spotkania z cyklu koncertowych warsztatów dla młodzieży. Ich uczestnicy, z pomocą śląskiego rapera, zorganizują od podstaw wspólny koncert.

Miuosh, o którego katowickich koncertach z Jimkiem i Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia mówił cały świat, ma 31 lat, ale muzyką zaczął zajmować się już jako nastolatek. Obecnie nie tylko ją tworzy, ale też zajmuje się organizacją koncertów innych artystów. Teraz chce podzielić się doświadczeniem z ludźmi w wieku od 18 do 26 lat, do których adresowane są warsztaty profesjonalnej organizacji imprez.

Koncert od kulis wygląda inaczej

Niektórzy uczestnicy pierwszego spotkania, które odbyło się w Muzeum Śląskim, trochę się stremowali, gdy usłyszeli, że organizując koncert, będą odpowiadać za wszystko. Sami będą musieli zadbać o każdy szczegół, począwszy od zaplanowania scenariusza i budżetu, poprzez podpisanie umów z artystami (którzy – jak ostrzegał ich Miuosh – mogą mieć swoje humory), aż po promocję wydarzenia i dystrybucję biletów.

Warsztaty dla młodzieży prowadzi Miuosh
Warsztaty dla młodzieży prowadzi Miuosh GRZEGORZ CELEJEWSKI

– Ale nie martwcie się. Macie mnie: człowieka, który był w życiu na setkach, jeśli nie tysiącach koncertów – jako gość na scenie i jako widz – i może wam wszystko jasno i szybko wytłumaczyć – mówił Miuosh.

Raper podkreślał, że od kulis na koncert patrzy się zupełnie inaczej niż z widowni. – Mniej masz z tego jako widz, jesteś w pracy, ale masz ogromną satysfakcję i wspaniałe wspomnienia, a poza tym nabierasz doświadczenia i poznajesz ludzi, którzy zarażają cię aktywnością – zaznaczał.

Młodzi powinni poznać potencjał samorządowych instytucji kultury

Zwracał uwagę, że pomimo z pozoru rozrywkowego charakteru warsztaty będą okazją do zdobycia solidnej porcji wiedzy, która młodym ludziom przyda się z pewnością przy realizacji innych przedsięwzięć, niekoniecznie muzycznych.

Kolejne warsztaty odbywać się będą w instytucjach kultury województwa śląskiego, takich jak Kinoteatr Rialto w Katowicach, Opera Śląska w Bytomiu, Teatr Rozrywki w Chorzowie i Teatr Śląski w Katowicach. – Chodzi o to, żeby młodzież mogła zobaczyć, jak wyglądają scena, garderoby, jak ustawia się światła. Młodzi ludzie powinni poznać potencjał samorządowych instytucji kultury. Wiedzieć, że warto do nich pukać, bo tam niewiele starsi od nich ludzie decydują o tym, jaki artysta dostanie za darmo miejsce do prób, wsparcie sprzętowe czy techniczne – wylicza Miuosh.

Warsztaty dla młodzieży prowadzi Miuosh
Warsztaty dla młodzieży prowadzi Miuosh GRZEGORZ CELEJEWSKI

Finałem sześciu spotkań będzie koncert zaplanowany na 12 października w Teatrze Ziemi Rybnickiej. Na scenie wystąpią Miuosh i młodzi artyści.

Projekt realizowany jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego i Urząd Miejski w Rybniku w związku z przyjętym w kwietniu „Programem dla młodych”. – Chcemy, żeby młodzi ludzie w swoich środowiskach stali się liderami. Miuosh będzie ich uczył, jak organizować duże wydarzenia. Z takich spotkań zawsze zostanie ktoś, kto później stanie się dorosłym liderem w naszym społeczeństwie – mówi Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

Więcej
    Komentarze