Ta inwestycja zwróci się w mniej niż cztery lata i była już planowana w 2008 roku. Otrzymała wtedy nagrodę, ale na tym się skończyło. Teraz ma być inaczej.

Chodzi o wykorzystanie kopalnianej wody, która wciąż jest wypompowywana na terenie Muzeum Śląskiego w Katowicach, gdzie wcześniej działała kopalnia Katowice. Wodę odprowadza spod ziemi Centralny Zakład Odwodniania Kopalń, który działa w ramach Spółki Restrukturyzacji Kopalń. 

CZOK to dziś 18 pompowni na terenie zamkniętych kopalń. Rocznie wypompowują one około 91 mln metrów sześciennych wody. Tylko niewielka jej część - około 3 proc. - sprzedawana jest podmiotom gospodarczym do celów przemysłowych i technologicznych. Pozostała woda wypompowywana przez CZOK jest zrzucana do cieków powierzchniowych.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Więcej
    Komentarze
    "Niedawno okazało się, że wydobywana tu woda ma ok. 19 stopni Celsjusza. "

    Trochę im zeszło na te przełomowe badania
    @12346789
    Tak. Technologia wykorzystywana szeroko od dwóch dekad. A ile metanu kopalnie w luft puściły zamiast odzyskiwać i używać do ogrzewania to wiedzą tylko dyrektorzy i szefowie związków zawodowych. No ale kto by sobie gałąź podcinał… co nie, chopy?
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    @Karsz_
    Przedmiotem działalności Spółki restrukturyzacji kopalń jest restrukturyzacja kopalń. Trzeba dbać o swoją pracę.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @12346789
    Tak jest, a że kraj średniozamożny, to stać nas na brak oszczędności.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Te wody kopalniane można ponoć tak oczyścić ,żeby stały się wodą pitną .W moim mieście prezydent szuka 70 milionów na tzw. fabrykę wody ,oczyszczanie wód kopalnianych .Miasto jest pozbawione swojego źródła wody ,ta odzyskana nie zaspokoi potrzeb miasta ,ale jakieś 12-14% to też jest nie do pogardzenia .Trzymam kciuki za powodzenie tego projektu.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    50 baniek na naprawę dachu? Grubsza sprawa.
    @User2501
    Naprawę ścian. Byłeś tam?
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @User2501
    Wg artykułu to ma być rozebranie i budowa od nowa skarpy od Rozdzieńskiego. Na skarpa ma ileś pięter wysokości i kilkadziesiąt metrów długości.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Instytuty badawcze w Polsce mają dyrektorów, a nie prezesów, panie Jedlecki. Jarosław Zagórowski jest DYREKTOREM GIG.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    > Piotr Makuch, pełnomocnik dyrektora MŚ ds. administracyjno-technicznych wyjaśnia, że przed placówką jest pięć lat inwestycji o wartości 250 mln zł.

    Chryste Panie, na Śląsku w centrach miast straszą strupieszałe kamienice-pustostany do natychmiastowego remontu, w całym regionie ludzie palą na potęgę w starych piecach bo nie mają na wymianę, a oni... władują ćwierć miliarda w rozbudowę muzeum. Nie ma to jak priorytety.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Słone wody dla elektrociepłowni. Tylko pogratulować. 19 stopni jako wody geotermalne? Hmmm. Niech żyje nam górniczy stan
    @starszyabsolwent
    Dolne źródło pompy ciepla
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @starszyabsolwent
    Z tym będzie miała kontakt tylko pompa ciepła, której części stykające się ze słoną wodą powinny być zrobione z metali nierdzewnych.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Szyb Warszawa szyb Bartosz patriotyczne nazwy. A taki Lompa pozostaje w Warszawie nieznany nie ma jego ulicy choć jest nawet ulica Kubusia Puchatka.
    @espero
    Ale przynajmniej mają Korfantego. Mała bo mała, ale jest :)
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Ładna laurka Maklesa przed rozstrzygnięciem konkursu na dyrektora. Gość jeszcze szpagat zrobi, redaktor to ładnie opisze. Tylko dużo zdjęć musi być!
    już oceniałe(a)ś
    1
    1