Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego - materiały pasowe
1 z 26
Hala widowiskowo-sportowa w Gliwicach (Arena Gliwice)
Arena Gliwice to nowoczesny kompleks widowiskowo - sportowy, składający się z trzech budynków: hali głównej, hali treningowej i hali fitness. Hala jest w pełni dostosowana do organizacji imprez masowych, koncertów i kongresów, a także wydarzeń o charakterze wystawienniczym i targowym. Hala umożliwia przeprowadzenie zarówno zawodów wymagających specjalnych warunków (hokejowych, lekkoatletycznych), jak i innych dyscyplin halowych (np. tenis, siatkówka, koszykówka, piłka ręczna, boks).
Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego - materiały pasowe
2 z 26
Rewitalizacja zabytkowych budynków Łaźni Głównej i Stolarni dla Muzeum Śląskiego w Katowicach
Inwestycja stanowi II etap rewitalizacji terenu i obiektów po byłej kopalni Katowice na nową siedzibę Muzeum Śląskiego. Celem projektu była konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego Górnego Śląska poprzez adaptację na cele kulturalne zabytkowych budynków pokopalnianych z początku XX wieku - łaźni głównej i stolarni. Inwestycja ta umożliwiła przeniesienie wszystkich działów placówki na teren nowej siedziby Muzeum oraz stworzenie przestrzeni do prowadzenia działalności badawczej, a także kulturalnej i edukacyjnej. W odnowionym budynku dawnej stolarni powstała edukacyjna wystawa stała nawiązująca do postaci wyjętych z polskiej literatury przygodowej.
Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego - materiały pasowe
3 z 26
Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
Ideą projektową katowickiego obiektu było zachowanie starego familoka przy ul. Św. Pawła oraz wkomponowanie nowego budynku WRiTV w stare kamienice. Głównym celem było zagwarantowanie ciągłości urbanistycznej miasta. Budynek wykonano z betonu, drewna, cegieł oraz ceramicznych kształtek użytych na elewacji. To sprawia, że koresponduje on z otoczeniem, zarówno pod względem materiałów, bryły jak i relacji widokowych.
Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego - materiały pasowe
4 z 26
Rewitalizacja kompleksu wypoczynkowego Stawiki w Sosnowcu
Kompleks wypoczynkowy Stawiki zyskał nową drogę rowerową - dwukilometrową pętlę oraz kilkusetmetrowy odcinek w kierunku kompleksu piłkarskiego. Wymieniona została nawierzchnia dla pieszych. Usytuowano ponad 70 ławek, a rowerzyści mają do swojej dyspozycji blisko 40 stojaków rowerowych. Przygotowano także miejsce pod przyszłą wypożyczalnię rowerów. Powstała też 200-metrowa bieżnia z poliuretanu, rozbudowana została również siłownia. Posadzono 16 platanów, a w pasie rozdzielającym chodnik od drogi rowerowej krzewy derenia białego. Całość inwestycji zwieńcza krąg z logotypem miasta, który można oglądać przed główną bramą wejściową na Stadion Ludowy. Miejską inwestycję dopełnia prywatne przedsięwzięcie - Wake Zone Stawiki, jedyny w regionie kompleks wyciągów do nart wodnych i wakeboardu.
Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego - materiały pasowe
5 z 26
Zagospodarowanie terenu wokół budynku Mediateki w Tychach
Projekt obejmował wykonanie zagospodarowania części frontowej Mediateki, wyposażenie placu zabaw oraz zagospodarowanie terenu placu wypoczynkowego. Zagospodarowanie terenu stanowi dopełnienie zakończonego w 2015 roku przedsięwzięcia dotyczącego rewitalizacji niewykończonego budynku, w którym zlokalizowano siedzibę Miejskiej Biblioteki Publicznej, Orkiestry Kameralnej Aukso oraz sali koncertowej.
Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego - materiały pasowe
6 z 26
Budowa inhalatorium wraz z rewitalizacją zabytkowego parku w Pawłowicach
Park jest częścią kompleksu zespołu pałacowo - parkowego. Znajduje się tam zabytkowy budynek, willa przedwojennych właścicieli tego terenu, w której obecnie funkcjonuje ośrodek zdrowia, niepubliczna poradnia pedagogiczno-psychologiczna oraz dzienny dom opieki dla osób starszych. Dlatego właśnie to miejsce wydawało się idealne na budowę inhalatorium - obiektu spełniającego funkcje profilaktyczne, zdrowotne i relaksacyjne, szczególnie ważne dla osób pracujących w dużym zapyleniu i temperaturze (górnicy), z objawami alergii, osłabioną odpornością i chorobami układu oddechowego.
Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego - materiały pasowe
7 z 26
"Nowe Miasto" - rewitalizacja terenów poprzemysłowych w Bielsku-Białej
Kompleksowa rewaloryzacja zespołu obiektów poprzemysłowych części dawnej Bielskiej Fabryki Armatur BEFA dla nadania im funkcji użyteczności publicznej. Stan techniczny obiektów w chwili ich objęcia w sierpniu 2013 roku był zły. Powstał więc spójny plan zagospodarowania przestrzennego dla całego terenu. Kompleks obejmuje 16 budynków, ponad 200 miejsc parkingowych, szerokie spektrum oferowanych funkcji - od przestrzeni rekreacyjnych (tor kartingowy, siłownia, park trampolin, plac zabaw), poprzez handlowo- usługowe (restauracja, sklepy), aż po biurowe, magazynowe i produkcyjne.
Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego - materiały pasowe
8 z 26
Rozbudowa bazy sportowej na terenie MOSiR w Piekarach Śląskich
Ogólnodostępny obiekt nadaje się do użytkowania przez mieszkańców w każdej grupie wiekowej. Zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu oraz umożliwia rozwój fizyczny. Można na nim organizować ciekawe imprezy rekreacyjno - sportowe. Projekt obejmował rozbiórkę istniejących urządzeń zabawowych, likwidację boisk do siatkówki plażowej, rozbiórkę części ciągów pieszych. Po wykonaniu tych prac teren został zagospodarowany pod plac zabaw, siłownię outdoorową, fitness, park stweetworkout i park linowy. Wykonane zostały również bezpieczne nawierzchnie z materiałów naturalnych oraz syntetycznych. Wykonano nowe chodniki z kostki betonowej i połączono je z istniejącymi ciągami komunikacyjnymi. Zadbano o założenie trawników, montaż ławek i koszy na śmieci.
Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego - materiały pasowe
9 z 26
Skwer z tulipanami przy bulwarach nad rzeką Nacyną w Rybniku
Bulwary nad rzeką Nacyną to położony w niedalekiej odległości od rynku i zbiegu ulic Raciborskiej i Marii Skłodowskiej Curie skwer. Założenie inwestycji polegało na połączeniu głównych ciągów komunikacyjnych oraz stworzeniu miejsca do odpoczynku dla mieszkańców i turystów. Zaproponowane wyposażenie, siedziska Tulpi- seat sprawiły, że skwer "żyje" cały rok. "Kwitnące" od wiosny do zimy Tulpi stworzyły miejsce, które przez mieszkańców Rybnika zostało nazwane "Skwerem z tulipanami".
Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego - materiały pasowe
10 z 26
Modernizacja stadionu lekkoatletycznego przy ulicy Czarnoleśnej w Rudzie Śląskiej
Celem projektu było zmodernizowanie istniejącego stadionu lekkoatletycznego. W wyniku tej realizacji wykonano stadion lekkoatletyczny z okrężną bieżnią poliuretanową 6-torową oraz z 8-torową wydłużoną bieżnią prostą. Ponadto stadion jest wyposażony w skocznię do skoku wzwyż i skoku o tyczce, skoku w dal i trójskoku, koło do pchnięcia kulą, do rzutu oszczepem (dwukierunkowo), młotem i dyskiem. Dodatkowo posiada 3-torowy tor rozgrzewkowy. Wybudowany został także budynek zaplecza szatniowo - sanitarnego wraz z trybunami na 874 miejsca.
Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego - materiały pasowe
11 z 26
Sosnowiecka Podróż w Czasie - skwer z zegarem
Sosnowiecka Podróż w Czasie to plac parkowy z zegarem słonecznym i "meteorytami". Zaprojektowany zegar słoneczny to zegar analemmatyczny. Oznacza to, iż czas jest wskazywany przez cień osoby stojącej na środku zegara, w miejscu wskazującym aktualny miesiąc roku. Zegar wskazuje czas słoneczny letni. Służy również jako przyrząd doświadczalny dla nauczycieli pobliskich szkół. Nasadzenia wokół placu utrzymane są w tematyce upływającego czasu i zmienności pór roku. Na placu zaprojektowano również drewniane siedziska i skarpy, które tworzą dwie "górki" lub "meteoryty". Forma siedzisk jest nieregularna i nowoczesna.
Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego - materiały pasowe
12 z 26
Zielone Wyspy Miasta - rozwój terenów zieleni w Rydułtowach
W ramach Projektu zagospodarowano i ukształtowano tereny, dotychczas niezagospodarowane, w większości zdegradowane, nadając im charakter parkowy. Dokonano nasadzeń, utworzono układy komunikacyjne, powstały elementy małej architektury. Dodano oświetlenie, w większości z zastosowaniem źródeł odnawialnych. Projekt swoim zakresem objął tereny przy ulicach: Fryderyka Chopina - "Seledynowa Wyspa przy starym Dworku", Obywatelskiej - "Malachitowa Wyspa przy Starej Dyrekcji", Wojciecha Korfantego - "Miętowa Wyspa w Radoszowach" oraz przy ul. Raciborskiej - "Szmaragdowa Wyspa przy Willi Radlika".
Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego - materiały pasowe
13 z 26
Miasteczko Ruchu Drogowego w Radlinie
Miasteczko Ruchu Drogowego to inwestycja, która polegała na zagospodarowaniu terenu po byłym placu manewrowym. Utworzone zostały w nim ścieżki pieszo - rowerowe. To miejsce, gdzie najmłodsi mieszkańcy Radlina mogą poznawać zasady ruchu drogowego na specjalnie utworzonej sieci dróg, skrzyżowań uzupełnionych o znaki drogowe. Mogą również korzystać ze zjazdu rekreacyjnego przygotowanego dla młodzieży na torze pumptrackowym. Jazda po miasteczku ma uczyć dzieci bezpiecznego poruszania się rowerem, wykorzystywania wiedzy teoretycznej w rozpoznawaniu i przestrzeganiu znaków drogowych. Poza tym uczy integracji i jazdy z innymi rowerzystami. Mniejsze dzieci zapoznają się z ruchem pieszych. Jest to miejsce ogólnodostępne.
Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego - materiały pasowe
14 z 26
Centrum animacji społeczno - kulturalnej (Osada) w Tychach
Jego użytkownikiem jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tychach, który prowadzi tam świetlicę środowiskową dla dzieci z dzielnicy Osada. Zadanie zostało zrealizowane w celu wzmocnienia potencjału społeczno - zawodowego mieszkańców dzielnicy Osada. W efekcie wykonanej przebudowy powstał nowoczesny lokal, przeznaczony dla ok. 35 osób, dostosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Znajduje się w nim główne pomieszczenie świetlicy, wyposażone w ściankę mobilną umożliwiającą wydzielenie dwóch niezależnych stref, pokój dla doradcy, kuchnię ogólnodostępną oraz sanitariaty, pomieszczenia socjalne i ciągi komunikacyjne.
Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego - materiały pasowe
15 z 26
Budynek Multifunkcyjnej Kliniki Weterynaryjnej w Chorzowie
Głównym celem projektu było stworzenie budynku "przyjaznego zwierzętom i ich właścicielom". Zaprojektowane zostały, zarówno w funkcji jak i formie, rozwiązania zapewniające odpowiedni komfort użytkowania zarówno dla klientów jak i lekarzy. Obiekt przygotowany został na wzór klinik amerykańskich. Wydzielono dwie podstrefy: klienta oraz leczenia. Klinika posiada szereg funkcji dodatkowych takich jak: sterylny blok operacyjny, RTG i EKG, pokój pożegnań, izolatki, open space, salę szkoleniową, strefę groomingu i SPA, strefę rehabilitacyjną oraz niezbędne pomieszczenia techniczne i biurowe.
Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego - materiały pasowe
16 z 26
Przebudowa oraz termomodernizacja budynku Urzędu Miasta w Czeladzi
Celem projektu była przebudowa i termomodernizacja budynku Urzędu Miasta Czeladź wraz z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii oraz zagospodarowaniem najbliższego otoczenia. Budynek Urzędu Miasta od chwili powstania na początku lat 70. ubiegłego stulecia, nie był gruntownie remontowany, co powodowało w przeszłości jego niską ocenę w rankingach funkcjonalności i estetyki obiektów użyteczności publicznej.
Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego - materiały pasowe
17 z 26
Budowa areny lekkoatletycznej przy Zespole Szkół Ogólnokształcąco - Ekonomicznych w Gliwicach
Celem projektu było powstanie w Gliwicach bazy sportowej lekkiej atletyki o wysokim standardzie spełniającej normy IAAF i PZLA. Infrastruktura obiektu umożliwia uczniom, członkom klubów sportowych, mieszkańcom, w tym osobom niepełnosprawnym, odpowie warunki treningu. Inwestycja stworzyła możliwość organizacji różnorodnych, profesjonalnych imprez sportowych i zawodów różnego szczebla.
Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego - materiały pasowe
18 z 26
Modernizacja placu zabaw przy ul. Tysiąclecia w Dąbrowie Górniczej
Celem inwestycji było utworzenie miejsca wypoczynku i aktywności rodzinnej. Obiekt podzielony został na trzy strefy. Pierwsza z nich, z kolorowymi urządzeniami zabawowymi, przeznaczona jest dla dzieci młodszych. Ponadto zamontowany jest tam również zestaw zabawowy przystosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Atrakcją drugiej strefy, dla dzieci starszych, są urządzenia linarne oraz urządzenia do ćwiczenia równowagi. W trzeciej strefie zamontowane zostały stoły do gry w chińczyka, szachy i tenisa stołowego. Jest tam też boisko trawiaste odgrodzone piłkochwytami.
Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego - materiały pasowe
19 z 26
Budowa bulodromu i siłowni na świeżym powietrzu w rejonie Parku Gminnego w Ornontowicach
Celem inwestycji było przygotowanie niekomercyjnej, ogólnodostępnej infrastruktury rekreacyjnej, co przyczyniło się do podniesienia atrakcyjności turystyczno - rekreacyjnej obszaru, wzbogacając i ożywiając przestrzeń poprzez wykorzystanie lokalnego środowiska przyrodniczego. Powstał plac zabaw, mini golf, buladrom, siłownia i kręgielnia.
Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego - materiały pasowe
20 z 26
Zagospodarowanie terenu po przykryciu rzeki Szarlejki przy ul. Janty w Piekarach Śląskich
W efekcie wykonanej inwestycji mieszkańcy mogą spędzić czas wolny spacerując czy korzystając z rolkowiska. Mogą również zabawić się ze swoimi pupilami korzystając z dostępnego wybiegu dla psów. W przyszłości na rolkowisku i terenie wybiegu dla psów planowane jest organizowane imprez plenerowych i sportowych. Na "wystającej" obudowie rzeki Szarlejki, znajdującej się w tej części inwestycji, po wykonaniu prac renowacyjnych zostały zamontowane ławki typu "fala", a na pozostałym obszarze zamontowano elementy małej architektury jak stojak na rowery, ławki, kosze na śmieci. Druga część inwestycji została wzbogacona nową roślinnością uzyskaną poprzez wykonanie nasadzeń drzew, krzewów, bylin, traw i turzyc.
Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego - materiały pasowe
21 z 26
Bulwary nad rzeką Nacyną w Rybniku
Bulwary nad rzeką Nacyną są głównym ciągiem pieszo rekreacyjnym, ciągnącym się od centrum miasta, do terenów rekreacyjnych wokół zalewu Rybnickiego. Bulwary wkomponowane zostały w naturalny ciąg terenów zielonych ciągnących się wzdłuż rzeki, co pozwala mieszkańcom na komfortowe przemieszczanie się zarówno pieszo jak i rowerem z dala od miejskiego zgiełku. Tereny wokół rzeki zachęcają do odpoczynku i są wspaniałym miejscem spacerowym pozwalającym na podglądanie i dokarmianie ich naturalnych mieszkańców czyli kaczek i nutri.
Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego - materiały pasowe
22 z 26
Zagospodarowanie terenu wokół budynku Miejskiego Centrum Kultury w Tychach
Projekt obejmuje zagospodarowanie terenu przy Miejskim Centrum Kultury, polegające na modernizacji amfiteatru, tarasu, schodów, podjazdu dla niepełnosprawnych. Otoczenie Miejskiego Centrum Kultury stanowi miejsce spotkań oraz imprez kulturalno - oświatowych dla wszystkich mieszkańców miasta. Wykonana modernizacja amfiteatru wraz z ze sceną oraz taras przed budynkiem zwiększają potencjał i atrakcyjność miejsca oraz stwarzają nowe możliwości w zakresie planowanych imprez plenerowych.
Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego - materiały pasowe
23 z 26
Bawialnia Będzin
Bawialnia w Będzinie to wielopoziomowy obiekt mieszczący się w pobliżu Strefy Aktywności Rodzinnej, skateparku i miasteczka ruchu drogowego. Na parterze, w strefie zabaw dla małych dzieci czekają kolorowe jeździki, interaktywna podłoga, basen z piłeczkami, zjeżdżalnia, zestaw dużych klocków, tunel, gąsienica i domek do zabaw. Sala zabaw dla dzieci starszych wyposażona jest w trzypoziomową zabawową konstrukcję z przeszkodami.
Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego
24 z 26
Budowa pawilonu szpitalnego na terenie zabytkowego zespołu szpitalnego w Chorzowie
Budynek szpitala stanowi kontynuację zabytkowego zespołu szpitalnego w Chorzowie. Wielkość i gabaryty budynku oraz materiały wykończeniowe nawiązują do charakteru przyległej zabudowy. Starano się, aby forma obiektu nie konkurowała z sąsiednimi zabytkowymi pawilonami.
Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego - materiały pasowe
25 z 26
Teren rekreacyjno-sportowy przy OSiR w Sośnicowicach
Przestrzeń ta została wyposażona w ogrodzony plac zabaw z nowoczesnymi i bezpiecznymi urządzeniami, a także plac wyposażony w ścianki wspinaczkowe zarówno dla najmłodszych i jak starszych dzieci. Ponadto została wykonana siłownia na wolnym powietrzu oraz betonowy skatepark, na którym miłośnicy tego sportu mogą szkolić swoje umiejętności jazdy na rolkach i deskorolkach. Stworzona została również sztuczna górka do zjeżdżania na sankach w okresie zimowym.
Najlepsza Przestrzeń Publiczna - materiały prasowe
26 z 26
Adaptacja budynku przy ul. Damrota w Pilchowicach
Budynek przy ul. Damrota 5 w Pilchowicach powstał jako część zabudowań dworskich pod koniec XIX wieku i pełnił funkcję mieszkalno - gospodarczą. W ramach zadania przebudowano zniszczone pomieszczenia, tworząc w nich nowoczesną wielofunkcyjną salę z zapleczem gastronomicznym
Wszystkie komentarze