Katedra Chrystusa Króla w Katowicach
Największa w Polsce katedra - budowana przez ponad 25 lat - miała w swojej niedługiej historii wiele ważnych momentów. 20 czerwca 1983 roku modlił się tu Jan Paweł II, tutaj dokonano również otwarcia i zakończenia Pierwszego Synodu Diecezji Katowickiej, konsekrowano biskupów diecezjalnych oraz wyświęcono kilkuset kapłanów.
W 1992 roku diecezja katowicka została podniesiona do rangi archidiecezji, a tym samym katedra stała się kościołem metropolitalnym. Patronem świątyni jest Jezus Chrystus Król Wszechświata, dlatego też odpust przypada tu zawsze w ostatnią niedzielę roku kościelnego, czyli pod koniec listopada.
Prace przy świątyni zaprojektowanej przez Zygmunta Gawlika i Franciszka Mączyńskiego zaczęły się w 1927 roku. Mury były już wysokie na 8 metrów, a cała praca skupiła się wokół budowy prezbiterium. Potem budowę przerwano. W czasie wojny okupanci nie zezwolili nawet zabezpieczyć tego, co zostało postawione. Prace na budowie wznowiono dopiero po wojnie.
W latach 50., kiedy z diecezji wysiedlono biskupów, kierownictwo budowy przejął narzucony przez władze komunistyczne wikariusz kapitulny ks. Jan Piskorz. Uległ on ówczesnym władzom i pod ich naciskiem został zmieniony plan architektoniczny. Decyzja była brzemienna w skutkach, bo pierwotnie planowano, że kopuła będzie o 38 metrów wyższa od obecnej. W opinii wielu osób zmiana negatywnie wpłynęła do ogólny wygląd katedry.
Ostatecznie na bardzo niskim bębnie, przeprutym prostokątnymi oknami, wznosi się spłaszczona, pozbawiona podziałów i dekoracji czasza. Całą budowę doprowadzono do końca, a konsekracji katedry dokonał 30 października 1955 roku biskup częstochowski Zdzisław Goliński.
Alex Wisniewski/www.facebook.com/skeyepl
Alex Wisniewski/www.facebook.com/skeyepl
Alex Wisniewski/www.facebook.com/skeyepl
Wszystkie komentarze