20 marca 1921 r. na Górnym Śląsku odbywał się plebiscyt, który miał na długie lata zdecydować o podziale ziem, o które spór toczyli Niemcy i Polacy. Przy ul. Pocztowej w Katowicach stworzono francuski posterunek, a żołnierzy francuskich często można było spotkać na rynku.
Francuzi na Śląsku przebywali ponad dwa lata - od lutego 1920 r. do czerwca 1922 r w myśl postanowienia traktatu wersalskiego, który zakończył I wojnę światową. Władzę na Górnym Śląsku sprawowała wtedy Międzysojusznicza Komisja Rządząca i Plebiscytowa, której zadaniem było przygotowanie plebiscytu. Jego wyniki miały podzielić sporne terytorium między Polską a Niemcami. Zadaniem stacjonujących wojsk alianckich było dopilnowanie prawidłowego przebiegu kampanii plebiscytowej i samego głosowania oraz utrzymanie porządku i spokoju.
Na archiwalnych zdjęciach więc zobaczymy głównie francuskie czołgi, armaty i wojska m.in. tuż pod Teatrem Śląskim, ale z zachowanych fotografii przy okazji można się dowiedzieć jak w latach 1920 - 1922 prezentował się katowicki rynek.
Wszystkie komentarze