W 1930 wydano ciekawą broszurę 'O zieleńcach i zwierzyńcu w Katowicach'. Do najważniejszych inwestycji należał wówczas założony przy ul. Bankowej 7 Ogród Botaniczny, określony w opisanej broszurze jako wzorowy i pięknie utrzymany.
W dwudziestoleciu międzywojennym pod adresem Bankowa 10 swoją siedzibę miał Zarząd Ogrodów Miejskich. A w pobliżu - okolona murem - mieściła się część zwierzyńca miejskiego. Był on drugim ogrodem zoologicznym działającym w tym czasie na terenie Górnego Śląska. Zajmował powierzchnię około 9 ha. Ogród posiadał kolekcję ponad 400 zwierząt i został założony przez katowickie Towarzystwo Ochrony Zwierząt w 1946 roku, lecz zwiedzającym udostępniony został dopiero w 1950 roku. Można je było zwiedzać od początku maja do końca października.
Piękne zaaranżowany ogród można też było zobaczyć przy obecnym placu Rostka czy w Parku Kościuszki.
Pięknie również prezentowały się ogrody przy ul. Barbary. To miejsca z długą historią. Już w 1906 roku były tu ogrody urzędnicze. Nazywane były szreberowskimi od nazwiska doktora Szrebera, który pierwszy ogród założył w Lipsku około 1870 roku. Ten z ul. Barbary pochodzi z 1909 roku.
Na zdjęciu: Miejski Ogród Naukowy, Lata 1927-1935.
Wszystkie komentarze