1 z 40
Znamy już wyniki wyborów 2015 i nazwiska wszystkich posłów wybranych w Katowicach, Gliwicach, Rybniku i Sosnowcu. Zobaczcie, kto wkrótce zasiądzie w sejmowych ławach
fot. Łukasz Krajewski / Agencja Wyborcza.pl
2 z 40
Marian Zembala (PO) 53 610 głosów - okręg katowicki
Kardiochirurg, minister zdrowia w rządzie Ewy Kopacz. Asystował Zbigniewowi Relidze przy pierwszym przeszczepie serca. W 1993 r. wygrał konkurs na dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Kardiologii w Zabrzu, przemianowanego trzy lata później na Śląskie Centrum Chorób Serca. Pod jego kierunkiem szpital niezwykle się rozwinął i rozbudował. Dziś jest jednym z najlepszych w kraju. O stanowisko ministra zdrowia w rządzie PO starał się już od kilku lat. Od jesieni był radnym sejmiku województwa śląskiego z listy PO.
Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Wyborcza.pl
3 z 40
Grzegorz Tobiszowski (PiS) - 36 422 głosów - okręg katowicki
Szef PiS-u w okręgu katowickim, posłem jest od 2005 roku. Ostatnio był wiceprzewodniczącym klubu PiS. Skończył socjologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i otworzył na tej uczelni przewód doktorski z ekonomii. Pracował w zabrzańskim Powenie i oddziale Banku Śląskiego, był prezesem Górnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego oraz wiceprezydentem Rudy Śląskiej.
Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Wyborcza.pl
4 z 40
Andrzej Sośnierz (PiS) 23 809 głosów - okręg katowicki
W przeszłości był szefem Śląskiej Kasy Chorych, w 2005 roku został posłem z listy PO, ale został usunięty z partii, gdy skrytykował jej kierownictwo za to, że nie zawarła koalicji z PiS-em. Premier Jarosław Kaczyński powołał go na stanowisko szefa Narodowego Funduszu Zdrowia. W 2007 roku został posłem PiS, po trzech latach pożegnał się jednak z ugrupowaniem i związał się z ugrupowaniem Polska Jest Najważniejsza. Jesienią minionego roku jako kandydat PiS startował w wyborach prezydenckich w Katowicach. Wszedł do drugiej tury i zdobył 28,69 proc. głosów.
fot. materiały wyborcze
5 z 40
Monika Rosa (Nowoczesna Ryszarda Petru) 20 126 głosów - okręg katowicki
W przeszłości była związana ze stowarzyszeniem Młode Centrum (przybydówka Partii Demokratycznej), pracowała też jako reporterka radia CCM z Gliwic, redagowała gazetę studencką na Uniwersytecie Śląskim.
Od 2010 pracowała w kancelarii prezydenta Bronisława Komorowskiego. Początkowo była asystentką, z czasem awansowała do funkcji zastępcy dyrektora w Gabinecie Prezydenta RP. Zajmowała się m.in. przygotowaniem obchodów 25. rocznicy wyborów w 1989 roku i odzyskania przez Polskę wolności. To będzie jej pierwsza kadencja.
Fot. Sawomir Kamiski / Agencja Wyborcza.pl
6 z 40
Jerzy Polaczek (PiS) 18 429 głosów - okręg katowicki
Przed laty kierował PiS w całym regionie i był jedną z twarzy tej partii na Górnym Śląsku. W rządzie Jarosława Kaczyńskiego był ministrem transportu. Z PiS odszedł w 2007 roku w geście solidarności z usuniętym z partii Ludwikiem Dornem. - Tylko po rezygnacji z członkostwa w PiS mogę w sposób wewnętrznie wolny realizować zobowiązania złożone wyborcom jako poseł na Sejm RP - wyjaśniał Polaczek. Do PiS wrócił po katastrofie smoleńskiej.
fot. materiały wyborcze
7 z 40
Grzegorz Długi (Kukiz'15) 13 531 głosów - okręg katowicki
Jest prawnikiem. Internetowa Encyklopedia Solidarności przypomina, że przez wiele lat był związany z opozycją i związkiem. W czasie stanu wojennego był internowany, a potem aresztowany, potem wyjechał za granicę. Studiował i pracował w Australii, w latach 1991-1997 był konsulem ambasady RP w Chicago i Waszyngtonie. To będzie jego pierwsza kadencja w Sejmie.
(Fot. Filip Klimaszewski / Agencja Wyborcza.pl
8 z 40
Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Wyborcza.pl
9 z 40
Tomasz Tomczykiewicz (PO) 10 814 głosów - okręg katowicki
Szef śląskiej PO, były wiceminister gospodarki, odpowiedzialny m.in. za energetykę. Podał się do dymisji po tzw. aferze taśmowej. Tomczykiewicz karierę polityczną zaczynał w Unii Polityki Realnej, był burmistrzem Pszczyny. Przez wiele lat blisko współpracował z Adamem Matusiewiczem, byłym marszałkiem województwa, który w Pszczynie był skarbnikiem.
Fot. Sawomir Kamiski / Agencja Wyborcza.pl
10 z 40
Marek Wójcik (PO) 8 028 głosów - okręg katowicki
Prawnik, były katowicki radny, poseł. W minionej kadencji był przewodniczącym sejmowej komisji spraw wewnętrznych. Zajmował się m.in. sprawami związanymi z ułatwianiem głosowania (przez pełnomocnika i listownie), jest jednym z autorów przegłosowanej ostatnio ustawy metropolitalnej, która ma ułatwić zarządzanie dużymi organizmami miejskim. Na razie jednak nie wiadomo, czy ustawa wejdzie w życie. PiS zapowiada jej nowelizację.
Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Wyborcza.pl
11 z 40
Bożena Borys-Szopa (PiS) 7 912 głosów - okręg katowicki
Do tej pory radna sejmiku województwa śląskiego z listy PiS. Przez wiele lat związana z "Solidarnością", była też głównym inspektorem pracy oraz podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Ostatnio pracowała w biurze prawno-ekonomicznym śląsko-dąbrowskiej "Solidarności". Niedawno związek postanowił ją zwolnić z pracy. - Z uzasadnienia dowiedziałam się też, że moje zwolnienie jest związane z wiekiem. Uważam, że to dyskryminujące - mówiła nam Bożena Borys-Szopa.
fot. materiały wyborcze
12 z 40
Michał Wójcik (PiS) 7 652 głosów - okręg katowicki
Był już posłem w kadencji 2005-2007. Początkowo związany z PiS, potem przeniósł się do Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobro. Do tej pory radny sejmiku województwa śląskiego. Z wykształcenia jest prawnikiem. Dyrektor Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach. Był jednym z krytyków proponowanego kształtu wystawy stałej, poświęconej historii Górnego Śląska w Muzeum Śląskim. Pisał, że nie wyobraża sobie 'żeby w instytucji publicznej, finansowanej ze środków samorządowych były eksponowane wystawy, które mają antypolski charakter'.
fot. materiały wyborcze
13 z 40
Wojciech Król (PO) 7 465 głosów - okręg katowicki
Były dyrektor gabinetu prezydenta Mysłowic, potem pracował jako dyrektor gabinetu marszałka województwa śląskiego Wojciecha Saługi. Gdy postanowił kandydować do Sejmu, ogłosił, że rezygnuje z tej posady, ale następnego dnia został doradcą marszałka. To będzie jego pierwsza kadencja.
Fot. Marcin Wojciechowski / Agencja Wyborcza.pl
14 z 40
Borys Budka (PO) 37 761 głosów - okręg gliwicki
Prawnik. W rządzie Ewy Kopacz jest ministrem sprawiedliwości. Przez wiele lat był radnym w Gliwicach. Z PO związał się dopiero parę lat temu. Od 2011 roku jest posłem ugrupowania z okręgu gliwickiego. Wiele razy reprezentował Sejm przed Trybunałem Konstytucyjnym. W parlamencie zajmował się też m.in. sprawami spółdzielni mieszkaniowych czy ogrodów działkowych.
fot. Agencja Wyborcza.pl
15 z 40
Wojciech Szarama (PiS) 34 979 głosów - okręg gliwicki
Skończył prawo na Uniwersytecie Śląskim. Pracował jako adwokat, przez trzy lata kierował delegaturą Urzędu Ochrony Państwa w Katowicach, w latach 80. działał w opozycji i zasiadał w Komisji Krajowej NSZ. Był wiceprzewodniczącym sejmiku województwa katowickiego, później województwa śląskiego. Był członkiem Ruchu Odbudowy Polski, AWS-u i Przymierza Prawicy. Od 2001 roku należy do Prawa i Sprawiedliwości. To będzie jego piąta kadencja.
Fot. Mikołaj Kuras / Agencja Wyborcza.pl
16 z 40
Krystyna Szumilas (PO) 14 533 - okręg gliwicki
Już w przeszłości była posłanką PO z okręgu gliwickiego i ministrem edukacji. Wspierała m.in. projekt Cyfrowa Szkoła z e-podręcznikami i szkoleniami nauczycieli, krytykowano ją za politykę rządu w sprawie sześciolatków i konflikt z rodzicami dzieci sześcioletnich, którego długo nie potrafiła rozwiązać.
fot. materiały wyborcze
17 z 40
Marta Golbik (Nowoczesna Ryszarda Petru) 14 323 głosy - okręg gliwicki
W Sejmie po raz pierwszy. Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej, w latach 2009-2012 pełnomocnik rektora Gliwickiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości ds. przedsiębiorczości. Prowadzi firmę z branży nowych technologii (zajmującą się drukiem 3D). Związana z Polskim Towarzystwem Ekonomicznym.
fot. materiały wyborcze
18 z 40
Paweł Kobyliński (Kukiz'15) 13 905 głosów - okręg gliwicki
Przedsiębiorca z Gliwic. Ukończył zarządzanie na Akademii Ekonomicznej w Katowicach oraz psychologię na Uniwersytecie Śląskim. kieruje firmą HH Poland S.A, działa w Centrum Kultury Jazovia w Gliwicach. To będzie jego pierwsza kadencja.
fot. materiały wyborcze
19 z 40
Barbara Dziuk (PiS) 12 036 głosów- okręg gliwicki
Do tej pory radna sejmiku województwa śląskiego. Z zawodu jest doradcą finansowym, tworzyła Tarnogórskie Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych KLON, kierowała też biurem poselskim Nelli Rokity-Arnold. Mężatka, ma czwórkę dzieci, słynie z zaangażowania w działalność charytatywną. Na liście swoich dokonań wymienia ' sprowadzenie do Tarnowskich Gór TVP i 'nagranie wakacyjnego odcinka programu 'Ziarno' promującego region Śląska w świecie'. To będzie jej pierwsza kadencja.
)Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Wyborcza.pl
20 z 40
Tomasz Głogowski (PO) 8 982 głosów - okręg gliwicki
Poseł od 2005 roku, wcześniej radny w Tarnowskich Górach. Od 2003 roku związany z PO. Żonaty, ma trójkę dzieci. Jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego i doktorem nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa.
fot. materiały wyborcze
21 z 40
Piotr Pyzik (PiS) 7 326 głosów- okręg gliwicki
Jest jednym z zaufanych Jarosława Kaczyńskiego na Śląsku. W czasach PRL-u związany z opozycją, od 2009 roku był radnym sejmiku, potem został posłem. Z wykształcenia jest politologiem. To będzie jego druga kadencja.
FOT0PIAST
22 z 40
Jarosław Gonciarz (PiS) 4 884 głosów - okręg gliwicki
Do tej pory był radnym w Gliwicach, z zawodu jest informatykiem. To będzie jego pierwsza kadencja.
Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Wyborcza.pl
23 z 40
Ewa Malik (PiS) 28 909 głosów - okręg sosnowiecki
Liderka PiS w Zagłębiu. W Sejmie od 2005 r. Od początku związana z PiS. Za zawodu jest metalurgiem i dziennikarzem. Pracowała w Hucie Cedler, była radną w Sosnowcu. - Bronię polski przemysł, polską gospodarkę przed szkodliwymi decyzjami rządu, przed upadkiem - przekonuje na swojej stronie internetowej.
Fot. Sawomir Kamiski / Agencja Wyborcza.pl
24 z 40
Beata Małecka-Libera (PO) 23 429 głosów - okręg sosnowiecki
Lekarz, posłanka od 2005 r., wiceminister zdrowia w rządzie Ewy Kopacz. W przeszłości kierowała Szpitalem Miejskim w Dąbrowie Górniczej. Zanim związała się z PO należała do Unii Demokratycznej i Unii Wolności. W przeszłości była radną w Dąbrowie Górniczej.
www.annanems.pl
25 z 40
Anna Nemś (PO) 15 875 głosów - okręg sosnowiecki
Wiceminister gospodarki, posłanka z Zawiercia. Polityką zajęła się w 2006 r., wtedy została radną z listy Platformy Obywatelskiej. W latach 2009-2010 była wiceprezydentem tego miasta. Zajmowała się m.in. sprawami związanymi planowaniem przestrzennym i gospodarczymi. Za jej sprawą na terenie Zawiercia zaczęła działać Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Jest też założycielką Fundacji Eugeniusz, która organizowała m.in. integracyjne kolonie oraz polsko-ukraińską wymianę młodzieży.
fot. facebook
26 z 40
Barbara Dolniak (Nowoczesna Ryszarda Petru) 15 752 głosów - okręg sosnowiecki
Do tej pory pracowała jako sędzia specjalizując się w problematyce prawa cywilnego. Ukończyła prawo Unii Europejskiej na Uniwersytecie Śląskim (studia podyplomowe), public relations w Olsztyńskiej Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego (studia podyplomowe) i prawo cywilne w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Jest wdową po Grzegorzu Dolniaku, pośle PO który zginął w katastrofie smoleńskiej. To będzie jej pierwsza kadencja. Prawnik.
fot. materiały wyborcze
27 z 40
Waldemar Andzel (PiS) 12 021 głosów - okręg sosnowiecki
Poseł od 2005 r. Absolwent Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego, w przeszłości był radnym powiatu będzińskiego, pracował w opiece społecznej.
fot. materiały wyborcze
28 z 40
Robert Warwas (PiS) 11 998 głosów - okręg sosnowiecki
Radny w Dąbrowie Górniczej. W przeszłości był asystentem posłanki Marii Nowak, pracował też w Urzędzie Miasta w Siemianowicach Śląskich. To będzie jego pierwsza kadencja.
fot. materiały wyborcze
29 z 40
Dariusz Starzycki (PiS) 9 039 głosów - okręg sosnowiecki
Do tej pory był wiceprezydentem Jaworzna. Z wykształcenia historyk i ekonomista, skończył też studia menadżerskie w Wyższej Szkole Bankowej. W Jaworznie zajmował się m.in. sprawami bezpieczeństwa. Stworzył tzw. Wyspy Pomocy, czyli miejsca gdzie dzieci w razie zagrożenia mogą poprosić o pomoc. Żonaty, ma dwójkę dzieci. To będzie jego pierwsza kadencja.
fot. materiały wyborcze
30 z 40
Barbara Chrobak (Kukiz'15) 8 550 głosów - okręg sosnowiecki
Pracuje w Prokuraturze Apelacyjnej w Katowicach, jest wiceprzewodniczącą Związku Zawodowym Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP. Dwa lata temu organizowała protest pracowników prokuratury. - Postępująca pauperyzacja powoduje, że są tacy, którzy muszą korzystać z pomocy społecznej lub mają egzekucje komornicze, bo nie są w stanie spłacić zaciągniętych zobowiązań - mówiła wtedy. To będzie jej pierwsza kadencja.
fot. materiały wyborcze
31 z 40
Jerzy Bańkowski (PO) 6 707 głosów - okręg sosnowiecki
Radny w Jaworznie, stał też na czele rady miasta. Starał się m.in. obniżkę podatków od nieruchomości, zwiększenie pieniędzy na budżet obywatelski i zlikwidowanie darmowych przejazdów dla radnych. To będzie jego pierwsza kadencja.
Fot . Dawid Chalimoniuk / Agencja Wyborcza.pl
32 z 40
Izabela Kloc (PiS) 43 648 głosów - okręg rybnicki
Absolwentka teologii (licencjat) Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz pedagogiki. Pracowała jako nauczycielka w Pszczynie, w Katowicach kierowała społecznym liceum. Posłanką jest od 2005 roku. Rok temu w przedterminowych wyborach została senatorem w Rybniku.
FOT. PRZEMYSLAW JENDROSKA / Agencja Wyborcza.pl
33 z 40
Gabriela Lenartowicz (PO) 17 823 głosy - okręg rybnicki
Do tej pory była wicewojewodą śląskim, a wcześniej członkinią zarządu województwa. Przez wiele lat kierowała Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z finansowaniem inwestycji w infrastrukturę i ekologię oraz zarządzaniem funduszami europejskimi. To będzie jej pierwsza kadencja.
fot. materiały wyborcze
34 z 40
Grzegorz Matusiak (PiS) 17 227 głosów - okręg rybnicki
Przez 27 lat pracował w KWK Zofiówka. W 2001 roku związał się z Prawem i Sprawiedliwością, od 2006 roku był radnym w Jastrzębiu-Zdroju. Gra w piłkę, w przeszłości pisał do lokalnych mediów o sporcie. To będzie jego druga kadencja.
fot. materiały wyborcze
35 z 40
Marek Krząkała (PO) 15 404 głosy - okręg rybnicki
Posłem jest od 2007 roku. Wcześniej uczył w szkole niemieckiego, startował w wyborach na prezydenta Rybnika, był przewodniczącym rady miasta. W minionej kadencji był wiceprzewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych. Zajmuje się głównie relacjami Polski i Niemiec.
fot. facebook
36 z 40
Krzysztof Sitarski (Kukiz'15) 12 127 głosów - okręg rybnicki
Mieszka w Radlinie. Pracuje w KWK Chwałowice na stanowisku dyspozytora ruchu. Jest członkiem Solidarności. Żonaty, ma dwoje dzieci. To będzie jego pierwsza kadencja.
fot. materiały wyborcze
37 z 40
Krzysztof Gadowski (PO) 11 549 głosów - okręg rybnicki
Były wiceprezydent Jastrzębia-Zdroju. Posłem jest od 2005 r. Absolwent Politechniki Śląskiej oraz Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego (studia podyplomowe). Karierę zaczynał w KWK Zofiówka, potem był m.in. dyrektorem Międzygminnego Związku Komunikacyjnego w Jastrzębiu-Zdroju i radnym. Związany z PO i Akcją Katolicką.
fot. materiały wyborcze
38 z 40
Grzegorz Janik (PiS) 9 355 głosów - okręg rybnicki
Przez wiele lat kierował klubem ROW w Rybniku, we wrześniu złożył dymisję. Ślązak z krwi i kości. Gdy PiS mówił o śląskości jako 'zakamuflowanej opcji niemieckiej', razem z partyjnymi kolegami wystąpił na konferencji prasowej, na której przekonywano, że tak naprawdę Ślązaków obraził nie Kaczyński, ale premier Donald Tusk, bo nie objął patronatem obchodów Roku Korfantego. Janik oświadczył też, że prezes PiS-u lubi Ślązaków, a dowodem na to ma być fakt, że Kaczyński czasem go prosi, żeby mówił w jego towarzystwie gwarą. W przeszłości był już posłem.
fot. materiały wyborcze
39 z 40
Teresa Glenc (PiS) 6 354 głosów - okręg rybnicki
Do tej pory była radną powiatu wodzisławskiego. Przygotowała przegłosowany przez radę projekt uchwały przeciwko ideologii gender. To będzie jej pierwsza kadencja.
FOT. DOMINIK GAJDA / Agencja Wyborcza.pl
40 z 40
Czesław Sobierajski (PiS) 5 014 głosów - okręg rybnicki
W Sejmie już zasiadał, ostatnio był posłem (zajął miejsce wybranej do Senatu Izabeli Kloc) oraz radnym sejmiku. Jeden z największych przeciwników i krytyków Ruchu Autonomii Śląska. Dwa lata temu chciał nawet powołania Wojewódzkiej Rady Kultury, która miała czuwać nad tym, by wpływy RAŚ w tej dziedzinie nie były zbyt duże (za kulturę odpowiadał wtedy, jako członek zarządu województwa, szef RAŚ Jerzy Gorzelik). Sobierajski krytykował też projekt wystawy stałej o Górnym Śląsku w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego. - Główną jej częścią powinny być powstania śląskie i panteon polskich bohaterów - radził.
Wszystkie komentarze