Ponad połowa ludności świata żyje w miastach. Tymczasem raport Organizacji Narodów Zjednoczonych "World Urbanization Prospects" pokazuje tendencję wzrostową. I tak, do 2050 roku na terenach zurbanizowanych będzie mieszkało 66 proc. ludności.
"Stara Kolonia", zespół familoków w Czerwionce-Leszczynach, to typowy przykład śląskiego osiedla mieszkaniowego wzniesionego na przełomie XIX i XX w.
Zadaniem zespołu zajmującego się Rudą Śląską była koncepcja rewitalizacji dawnego centrum w rejonie ulic Dąbrowskiego i Sienkiewicza w dzielnicy Wirek.
Historia Chorzowa to w dużej mierze historia hutnictwa. Huta Królewska wciąż istnieje, podtrzymując funkcję, dzięki której miasto powstało. Funkcja ta jednak drastycznie traci dziś na znaczeniu wraz z przenoszeniem się wielu gałęzi przemysłu do...
Budowane od zera smart cities świetnie wyglądają na papierze, ale nie ma tam inwestorów ani ludzi. Można powiedzieć, że to miasta widma. Tam nie mówi się o ludziach, tylko o technologii. A jeśli architekci zapomną o ludziach, to będzie czekało nas...
Przemiana śródmieścia to najważniejsze wyzwanie rewitalizacyjne od czasu powstania Dąbrowy Górniczej. Po roku analiz i szerokich konsultacji społecznych czas na projektowanie i realizację oczekiwań dąbrowian.
Receptą na to, żeby skutecznie zmieniać miasto i żeby odpowiadało ono na potrzeby mieszkańców, jest przede wszystkim współpraca z ekspertami i słuchanie mieszkańców.
Dziś liczy się człowiek i jego potencjał. A ludzie żyją przede wszystkim w miastach. Dlatego państwa prześcigają się we wprowadzaniu rozwiązań korzystnych dla miast.
Już wkrótce przemysł samochodowy będzie wyglądał zupełnie inaczej niż dziś. - Żyjemy w fascynującym momencie. Zmiany następują o wiele szybciej niż kiedyś - mówi Elżbieta Bieńkowska, Europejski Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego i Usług.
Mieszkaniec musi mieć poczucie, że ma prawo do miasta i że jest ono takie samo jak prawo przedsiębiorcy czy burmistrza, jak bogatego i biednego.
Rewitalizacja to szeroko rozumiany proces przemian społeczno-ekonomicznych, przed jakimi stoją obecnie polskie miasta.
Przy okazji konferencji "Miasto 2017 - Zarządzanie miastem" studenci pracowali nad zagadnieniem wybranymi dla nich przez miasta: Chorzów, Czerwionka-Leszczyny, Ruda Śląska i Rybnik.
W ramach cyklu spotkań "Miasta Idei" mieszkańcy, eksperci i samorządowcy zaproszeni przez burmistrza Kłobucka i częstochowską "Gazetę Wyborczą" szukali pomysłu na rozwój miasta i gminy w kontekście powstającej pod bokiem autostrady A1. O wnioskach...
Jeden kilometr autostrady generuje cztery miejsca pracy na lokalnym rynku. Jak w takim razie będzie wyglądał za kilka lat Kłobuck, któremu pod bokiem wyrasta autostrada? O tym dyskutowali we wtorek 24 października w Kłobucku uczestnicy spotkania z...
- Trzeba wykorzystać szanse, które daje budowa autostrady A1. Jak to zrobić? Nie mam monopolu na mądrość - mówi Jerzy Zakrzewski, burmistrz Kłobucka. Dlatego wspólnie z "Gazetą Wyborczą" zaprasza do dyskusji wszystkich, którzy chcą działać na rzecz...
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.