Jak z nut

Reportaż multimedialny

wyborcza.pl
Polskie Radio

Partnerzy projektu:

Warbud
Tauron

Końca świata
nie będzie

Czym byłoby wielkie miasto bez orkiestry symfonicznej? Miejscem głuchym? Tworem bez ducha? Pustym naczyniem?

Orkiestry na całym świecie współtworzą duchowość miast, dodają im kolorytu, budują ich prestiż. Katowice mają Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia. Chociaż powstała przed II wojną światową w Warszawie, odrodziła się w 1945 roku właśnie na Śląsku. W mieście o wspaniałych muzycznych tradycjach. Mieście, które stało się domem Henryka Mikołaja Góreckiego i Wojciecha Kilara.

Dzisiaj przy trasie Warszawa-Katowice stoi nowy gmach orkiestry ze wspaniałą salą koncertową, która przyciąga wielkie muzyczne sławy i gromadzi tysiące melomanów. To właśnie tutaj orkiestra świętuje swoje 80. urodziny. Ale nie zawsze tak było. Po wojnie grała w niewielkim studiu Polskiego Radia Katowice, potem w Radiowym Domu Muzyki, w końcu w sali przeznaczonej na zjazdy Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

Przetrwała. Odnosi sukcesy, koncertuje na całym świecie, bierze udział w najważniejszych festiwalach i nagrywa znakomite płyty. O tym, co najważniejsze i najciekawsze w jej 80-letniej historii, opowiada nasz multimedialny reportaż. Zobaczycie tu zdjęcia, filmy, fotocasty, posłuchacie muzyki i głosów wielkich sław, które dyrygowały NOSPR-em. Dowiecie się jak patrzą na orkiestrę jej najmłodsi muzycy, zabierzemy Was także na spacer po nowej siedzibie orkiestry przy placu Kilara 1. I przypomnimy słowa tego wielkiego kompozytora: „NOSPR podchodzi do muzyki z wielką powagą, gdyby coś im się nie udało, byłby koniec świata...”.

Ewa Niewiadomska

Zapraszamy do świątyni sztuki

Krzysztof Penderecki stawiał tu swoje pierwsze kroki, Tadeusz Strugała mówi, że na tej orkiestrze się wychował, a Radzimir Dębski wyznaje, że NOSPR to jego Dream Team. Poznajcie bliżej Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia.