Krótkie formularze z najważniejszymi informacjami o stanie zdrowia seniora schowane w foliowej kopercie w lodówce to prosty sposób na zwiększenie bezpieczeństwa osób starszych. Kopert życia rozdano już ponad 350 tysięcy, ale wkrótce dostęp do nich będzie jeszcze łatwiejszy - dzięki kopertomatom.

Koperty życia promowane są przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego od 2017 r. Pomysł narodził się w Stanach Zjednoczonych w latach 80. zeszłego wieku, ale do Polski trafił niedawno, choć rozwiązanie jest w swej prostocie genialne. Senior wpisuje w specjalnym formularzu swoje dane personalne, numer telefonu do bliskiej osoby, przebyte choroby, posiadane alergie i zażywane leki. Kartę wkłada do foliowej koperty, a tę – do lodówki, której drzwi oznacza naklejką.

Dlaczego akurat do lodówki? Tego urządzenia w mieszkaniu nie sposób przeoczyć. Posiada je każdy i wiadomo, gdzie go szukać. Dzięki temu w nagłym wypadku, gdy starsza osoba będzie potrzebować szybkiej pomocy, wystarczy, że ratownicy medyczni zlokalizują lodówkę, a w niej podany jak na tacy komplet podstawowych informacji o pacjencie.

Jednym z pierwszych miast województwa śląskiego, które zaczęło zachęcać osoby dojrzałe do korzystania z kopert życia, była Ruda Śląska. Potem za promocję pomysłu zabrał się Urząd Marszałkowski we współpracy z pełnomocnikiem terenowym rzecznika praw obywatelskich w Katowicach oraz Komendą Wojewódzką Policji w Katowicach.

– Zgodnie z sugestią Śląskiej Rady ds. Seniorów w polityce senioralnej skupiliśmy się na sprawach bezpieczeństwa osób starszych oraz ich zdrowia. Popularyzowanie kopert życia wpisuje się w oba te obszary. Cieszymy się, że samorządy szybko podchwyciły pomysł – mówił Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

Kopertomaty w szpitalach

Dotychczas formularze w foliowych koszulkach rozdawane były uczestnikom Senioraliów i innych wydarzeń adresowanych do osób starszych. Po regionie rozwoził je specjalny kopertobus, zaś około 300 tys. kopert dołączonych zostało do „Gazety Wyborczej” w ramach naszej akcji społecznej „DługoWIECZNI”. Koperty rozdawali również harcerze. Można je także otrzymać w Urzędzie Marszałkowskim oraz pobrać ze strony seniorzy.slaskie.pl.

Wkrótce koperty dystrybuowane będą także w inny sposób. W prawie 40 szpitalach, których właścicielem jest Urząd Marszałkowski, zamontowane zostaną specjalne kopertomaty. Koperty życia będą mogli z nich pobrać bezpłatnie nie tylko pacjenci, ale także odwiedzający ich najbliżsi, a potem przekonać dziadków lub starszych rodziców, by skorzystali z tego rozwiązania dla własnego bezpieczeństwa.

Rozwinięciem akcji z kopertami życia był projekt związany z wydaniem i dystrybuowaniem przez Urząd Marszałkowski „Paszportów zdrowia seniora”. Opracowaniem medycznym jego treści zajęli się pracownicy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego pod kierownictwem prof. Violetty Skrzypulec-Plinty, liderki zespołu ds. zdrowia i aktywności fizycznej w Śląskiej Radzie ds. Seniorów. „Paszport...” to nie tylko kalendarz zalecanych badań profilaktycznych z rubrykami na odnotowanie ich wyników. W publikacji znalazło się także wiele porad dotyczących aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania czy praw i obowiązków seniorów. – Seniorzy znajdą w „Paszporcie...” także podstawowe informacje na temat schorzeń, które najczęściej dotykają osoby w wieku 60+, oraz wskazówki, jak dbać o zdrowie – mówi prof. Skrzypulec-Plinta.

„Paszporty...” rozdawane były głównie podczas Senioraliów, można je również otrzymać w Urzędzie Marszałkowskim. Dotychczas rozdano ich 17 tysięcy.

Roman Imielski poleca
Czytaj teraz
Więcej
    Komentarze