Akcja "DługoWIECZNI" ma za zadanie określić role i oczekiwania osób starszych w nowej rzeczywistości. "Gazeta Wyborcza" zaprasza na szczególną debatę dla seniorów, która odbędzie się 17 października na Stadionie Śląskim.

Seniorzy stanowią coraz większą część społeczeństwa. Już co siódmy z Polaków ma powyżej 65 lat, ale rzeczywistość nie nadąża za ich potrzebami, mimo że odsetek seniorów w społeczeństwie wciąż rośnie. Niestety, wielu z seniorów pozostaje też niewidocznymi. Zamykają się w domach, unikają kontaktu z ludźmi, rezygnują z przyjemności.

Jakie są tego powody? Różne. Od ekonomicznych, przez zdrowotne, psychologiczne czy komunikacyjne. Co można zrobić, żeby aktywizować seniorów, aby zachęcić ich do wychodzenia z domów, zachęcić do uczestniczenia w życiu swoich miejscowości?

Wiele zagadnień do przedyskutowania

Podczas specjalnej debaty, która odbędzie się 17 października o godz. 12 na Stadionie Śląskim będziemy o tym dyskutować. Zadamy też pytanie, czy działania samorządów jak zniżki w ramach Śląskiej Karty Seniora, wprowadzonej przez Urząd Marszałkowski spełniają swoje zadanie? A co jeszcze może zrobić samorząd, aby być „przyjaznym seniorom”? Czy wystarczy uchwalić zniżki w obiektach użyteczności publicznej, zlikwidować kilka barier architektonicznych, żeby rozwiązać problemy, a może trzeba czegoś więcej?

Przyjrzymy się też, gdzie dobre praktyki wobec seniorów mogą być przykładem dla innych.

Będą goście

Debata odbędzie się w sali konferencyjnej na Stadionie Śląskim. Udział w niej wezmą DJ Wika, działaczka społeczna zaangażowana w sprawy seniorów, dr inż. arch. Iwona Benek - z Zarządu Fundacji LAB 60+ i która specjalizuje się w projektowaniu na rzecz architektury przyjaznej seniorom. Będzie obecny również Wojciech Saługa, marszałek Województwa Śląskiego, prof. dr hab. Andrzej Bochenek, kardiochirurg, Krzysztof Hanke, polski aktor, satyryk i kabareciarz.

Po konferencji będzie również zwiedzanie obiektu z przewodnikami.

Chętnych do udziału prosimy o rejestrację pod numerem telefonu 32 32 52 444 (w dni robocze w godz. 10-17) lub pod adresem: długowieczni@agora.pl.

Marcin Ręczmin poleca
Czytaj teraz
Więcej
    Komentarze