Związek Harcerstwa Polskiego jest organizacją wielopokoleniową, która uczy młodzież szacunku i troski o starszych. Nic dziwnego, że kiedy członkowie Chorągwi Śląskiej ZHP dowiedzieli się o kopertach życia, promowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, postanowili wesprzeć tę akcję.

Harcmistrzyni Agnieszka Syma, komendantka Hufca ZHP w Siemianowicach Śląskich, wraz ze swoim patrolem harcerzy rozdawała w piątek na ulicach swego miasta koperty życia.

Wręczała je starszym przechodniom, z których część była zdziwiona i zadawała sporo pytań. Inni doskonale znali ideę kopert życia i bez wahania przyjmowała je od harcerzy, którzy chętnie udzielali wskazówek, jak właściwie wypełnić znajdujący się w kopercie formularz i co z nim zrobić.

W Siemianowicach Śląskich harcerze rozdawali seniorom koperty życia
W Siemianowicach Śląskich harcerze rozdawali seniorom koperty życia GRZEGORZ CELEJEWSKI

Wśród przechodniów byli i tacy, którzy chwalili się, że w swojej domowej lodówce mają już kopertę życia. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego drukuje i dystrybuuje je przecież już prawie od dwóch lat. Formularze w foliowych koszulkach rozdawane są uczestnikom Senioraliów i innych wydarzeń adresowanych do osób starszych.

Po regionie rozwozi je specjalny kopertobus, zaś około 300 tys. kopert dołączonych zostało do „Gazety Wyborczej” w ramach naszej akcji społecznej „DługoWIECZNI”. Kopertę można też otrzymać w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego oraz pobrać ze strony seniorzy.slaskie.pl – W polityce senioralnej, zgodnie z sugestią Śląskiej Rady ds. Seniorów, skupialiśmy się na sprawach bezpieczeństwa osób starszych i ich zdrowiu. Popularyzowanie kopert życia wpisuje się w oba te obszary. Cieszymy się, że samorządy szybko podchwyciły pomysł – mówił nam Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego, kiedy akcja zaczynała nabierać rozpędu.

We wsparcie idei kopert życia zaangażował się też biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak.

Koperta w lodówce ratuje życie

Seniorzy, którzy dostają kopertę, namawiani są, by w trosce o własne bezpieczeństwo wpisali do znajdującego się w niej formularza swoje dane personalne, numer telefonu do bliskiej osoby, informacje o przebytych chorobach, posiadanych alergiach i zażywanych lekach. Wypełniony formularz należy włożyć do foliowej koszulki, a tę – do lodówki, której drzwi oznacza się naklejką.

Dlaczego akurat do lodówki? Bo to urządzenie ma w domu każdy i nie sposób go przeoczyć. Dzięki temu w nagłym wypadku, gdy starsza osoba będzie potrzebować szybkiej pomocy, wystarczy, że ratownicy medyczni zlokalizują lodówkę, a w niej podany jak na tacy komplet podstawowych informacji o pacjencie. Dzięki temu będą mogli udzielić mu pomocy szybciej i sprawniej.

Do koperty życia można włożyć dodatkowo dokumentację medyczną, np. ostatni wypis ze szpitala, jednak nie warto przesadzać z liczbą zaświadczeń. W kopercie powinny się znaleźć wyłącznie informacje najważniejsze, bo podczas akcji ratunkowej liczy się każda sekunda i ratownik nie ma czasu selekcjonować nadmiaru danych.

Warto dać kopertę własnym dziadkom

Nie wiadomo dokładnie, gdzie i kiedy wymyślono kopertę życia. Wiadomo natomiast, że w 1981 r. oddział Czerwonego Krzyża w Sacramento zaczął propagować pomysł w Kalifornii.

Genialne w swej prostocie rozwiązanie szybko spopularyzowało się Stanach Zjednoczonych, a potem m.in. w Anglii. Teraz promowane jest u nas. W jego popularyzację postanowili włączyć się także harcerze. – W dystrybucji kopert życia pomagaliśmy Urzędowi Marszałkowskiemu już wcześniej, podczas imprez organizowanych dla seniorów. ZHP jest organizacją wielopokoleniową, uczy szacunku i troski do starszych. Taka akcja wspaniale wpisuje się w nasz system wychowawczy. Dlatego postanowiliśmy przeprowadzić kolportaż kopert na większą skalę – mówi harcmistrzyni Anna Peterko, komendantka Chorągwi Śląskiej ZHP.

W Siemianowicach Śląskich harcerze rozdawali seniorom koperty życia
W Siemianowicach Śląskich harcerze rozdawali seniorom koperty życia GRZEGORZ CELEJEWSKI

Koperty trafiły do hufców w całym województwie. Ich członkowie sami decydują, w jaki sposób dotrzeć z nimi do seniorów. Jedni, tak jak Agnieszka Syma, decydują się na kolportaż uliczny, inni odwiedzają Uniwersytetu Trzeciego Wieku czy kluby seniora. Część kopert harcerze rozdają wśród krewnych, znajomych i sąsiadów. – Przekazałam kopertę życia mojej babci. Usiadłyśmy razem i wspólnie ją wypełniłyśmy. Jestem spokojniejsza, że mogłam się o babcię zatroszczyć w ten sposób – mówi Syma.

Artur Borowicz, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach, jakiś czas temu chwalił w rozmowie z „Wyborczą” ideę kopert życia, podkreślał jednak, że pomysł trzeba bardziej rozpropagować.

Harcerze muszą zdążyć przed Zlotem

Harcerze uwijają się jak w ukropie, bo czasu mają niewiele. Kolportaż kopert to ich zadanie przedzlotowe. Muszą się z nim zatem uporać przed Zlotem ZHP w Gdańsku, który trwać będzie od 6 do 16 sierpnia na Wyspie Sobieszewskiej. W największym wydarzeniu harcerskim tego roku będzie uczestniczyć 13,5 tys. harcerzy z całej Polski, w tym aż 2,5 tys. harcerzy z Chorągwi Śląskiej. Wszyscy oni, oprócz zuchów, są zobowiązani do włączenia się w kolportaż kopert życia.

Koperty życia to tylko jeden z elementów „Pakietu dla seniora”, stworzonego przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. W jego ramach przy marszałku Wojciechu Sałudze działa Śląska Rada ds. Seniorów, doradzająca mu w sprawach polityki senioralnej. Odbywają się także imprezy pod szyldem senioraliów, a osoby powyżej 60. roku życia mogą korzystać ze zniżek u partnerów programu Śląska Karta Seniora, takich jak muzea, teatry, ogród zoologiczny, wypożyczalnia rowerów elektrycznych, centra kursowe, ośrodki wypoczynkowe, baseny i wiele innych. Urząd dystrybuuje również Paszporty Zdrowia Seniora, zawierające kalendarz zalecanych badań profilaktycznych, rubryki na odnotowanie wyników oraz zestaw porad dotyczących aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania czy praw i obowiązków osób starszych.

W planach jest też akcja pod hasłem „Srebrny Listek”, która ma pozwolić starszym kierowcom pozostać bezpiecznymi na drodze.

Monika Tutak-Goll poleca
Czytaj teraz
Więcej
    Komentarze