Śledzenie przekazów medialnych i treści, które pojawiają się w internecie, nie wystarcza do zdobycia kompleksowej wiedzy o sytuacji wewnętrznej innych krajów - mówi Marcin Bosacki, dziennikarz, publicysta i były ambasador RP w Kanadzie, który opowie młodzieży w Katowicach o kulisach dyplomacji i szpiegach.

Magdalena Warchala: – „O kulisach dyplomacji i szpiegach” to tytuł spotkania, które poprowadzi pan w Katowicach w ramach programu mecenatu dla młodzieży. Czego dowiedzą się jego uczestnicy?

Marcin Bosacki: – Postaram się wyjaśnić młodym ludziom, dlaczego śledzenie przekazów medialnych i treści, które pojawiają się w internecie, nie wystarcza do zdobycia kompleksowej wiedzy o sytuacji wewnętrznej innych krajów i dlaczego warto wysyłać za granicę dyplomatów. Opowiem o repertuarze narzędzi dyplomatycznych, ale też o najbardziej spektakularnych wpadkach pracowników dyplomacji i wywiadu. Przybliżę pokrótce zasady protokołu dyplomatycznego z uwzględnieniem tych elementów, które warto przenieść do życia codziennego np. zasady zachowania się przy stole czy wieszania flag z okazji świąt narodowych. Nie będę oceniać aktualnych wydarzeń politycznych, ale wiem, że pytania o nie zapewne pojawią się w drugiej części spotkania, bo u młodych ludzi budzą one emocje.

Młodzi marzą o karierze w dyplomacji?

– Obserwuję, że w ostatnich czasach ta ścieżka kariery straciła w ich oczach nieco na prestiżu, co pewnie wiąże się ze sposobem, w jaki prowadzona jest polska polityka zagraniczna. Jednak praca dyplomaty nadal pozostaje marzeniem wielu młodych ludzi.

Co powinny zrobić takie osoby, żeby osiągnąć cel?

– Pierwszy krok można zrobić już po liceum, wybierając studia z zakresu stosunków międzynarodowych. Ale także przed absolwentami innych kierunków droga do dyplomacji jest otwarta. Mogą postarać się dostać na aplikację dyplomatyczno-konsularną do Akademii Dyplomatycznej. Wykształcenie to jednak nie wszystko. Całe życie trzeba dużo czytać. Nie tylko o sprawach bieżących, ale także o historii powszechnej oraz o historii stosunków politycznych i ekonomicznych. Sam jestem historykiem i zgadzam się ze stwierdzeniem, że historia lubi się powtarzać. Wiele procesów czy stosunków między krajami obserwowanych obecnie ma swoje odpowiedniki w przeszłości.

***

Marcin Bosacki spotka się z młodzieżą 9 października o godz. 17 w Teatrze Śląskim na Scenie w Malarni w ramach projektu mecenatu prowadzonego przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Wcześniej, bo już 3 października o godz. 17 w pubie Druid w Rudzie Śląskiej, Aleksandra i Karol Lewandowscy, autorzy bloga podróżniczego „Busem przez świat”, opowiedzą o wyprawach do Kanady i na Alaskę, zaś 8 października o godz. 18 w studenckim klubie Mrowisko w Gliwicach Katarzyna Bosacka, dziennikarka i autorka publikacji o zdrowym żywieniu, podpowie, co jeść, by być zdrowym.

Wstęp na spotkania jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy (pod adresem mlodzi.slaskie.pl).

Mecenat obejmujący spotkania z inspirującymi ludźmi jest jednym z elementów marszałkowskiego „Programu dla młodych”.

Roman Imielski poleca
Czytaj teraz
Więcej
    Komentarze