Na zakończenie pierwszej kadencji Młodzieżowego Sejmiku Województwa Śląskiego młodzi radni własnoręcznie upiekli babeczki z niebieskim kremem i słodkim napisem "Śląskie dla młodych". Mieli co świętować, bo w ciągu roku pracy udało im się zrealizować wiele wartościowych projektów nie tylko na rzecz swoich rówieśników, ale także dzieci i seniorów

Siedemnastu spośród 58 radnych MSWŚ kończy kadencję. 19 października ich miejsce zajmą nowi radni, rozpoczynając już pełną, dwuletnią kadencję. Ostatnia sesja MSWŚ była zatem okazją do podsumowań i snucia planów na przyszłość. – Najważniejszym krokiem, który pozwolił rozpocząć realną współpracę samorządu województwa z młodymi mieszkańcami regionu, było powołanie Młodzieżowego Sejmiku Województwa Śląskiego. To, co wydarzyło się w ciągu ostatniego roku, jest efektem naszej współpracy i za to wam dziękuję – mówiła podczas ostatniej sesji MSWŚ Katarzyna Kuczyńska-Budka, dyrektor Wydziału Dialogu, który koordynuje politykę młodzieżową.

W planach wspólne przedsięwzięcia z seniorami

Klaudia Franiel, przewodnicząca komisji dialogu MSWŚ, wymieniała przedsięwzięcia, które już udało się zrealizować z sukcesem. Wspomniała o warsztatach w Muzeum Śląskim „Czy młodzi chcą samorządzić”, w których wzięło udział 300 młodych ludzi, dwudniowym szkoleniu dla młodzieżowych radnych w Koszęcinie, wielkim wydarzeniu z okazji Dnia Dziecka dla tysiąca dzieci oraz ploggingu w Parku Śląskim. Klaudia przypomniała także pracę przy mikołajkach przygotowanych przez organizacje pozarządowe dla pięciuset dzieci, w tym sporej grupy maluchów z niepełnosprawnościami. – Wydarzenie, z którego jestem najbardziej dumna, to majowy Kongres Młodzieżowych Rad, Gmin i Powiatów Województwa Śląskiego. Ułatwił on współpracę młodym zaangażowanym ludziom z regionu – mówiła Klaudia.

Wspominała również majowe debaty oksfordzkie, których MSWŚ planuje kolejne edycje. Radni kontynuować będą także współpracę z uczelniami, którą rozpoczęli udziałem w konferencji Uniwersytetu Śląskiego „Społeczeństwo obywatelskie: edukacja, wartości, style komunikacyjne”. To tam Michał Kubis, przewodniczący MSWŚ, podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat partycypacji społecznej ludzi młodych.

Jak zdradziła Klaudia Franiel, młodzi zainspirowani spotkaniem ze Śląską Radą ds. Seniorów i sukcesem międzypokoleniowego turnieju szachowego już teraz planują także kolejne wspólnie przedsięwzięcia z seniorami.

Koncert charytatywny Miuosha

W trakcie ostatniej w tej kadencji sesji MSWŚ Anita Morońska i Wojciech Wydmański podzielili się także wrażeniami z pobytu we francuskim Wattignies podczas XVII Szczytu Młodzieży Regionalnego Trójkąta Weimarskiego. Przy okazji Wojciech Wydmański odebrał podziękowania za zaangażowanie się w prace komisji konkursowych otwartych konkursów ofert na zadania publiczne Województwa Śląskiego.

Katarzyna Kuczyńska-Budka podkreślała, że zainaugurowany w czerwcu w regionie Program dla młodych został dobrze przyjęty. – Sejmik dobrze spełnia swoją rolę. Idziemy dalej, rozszerzając propozycję współpracy z młodzieżą. Nasza oferta trafia teraz do wszystkich młodych ludzi z naszego regionu – mówi Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

Katarzyna Kuczyńska-Budka przypomniała inaugurację programu w Bielsku-Białej, podczas której zorganizowano warsztaty z organizacjami pozarządowymi i happening na rynku. Uczestnicy happeningu stworzyli kolaż ilustrujący istotne dla nich wartości i oczekiwania w stosunku do Programu dla młodych. Zachęcając do udziału w finale kolejnego projektu w ramach Programu dla młodych, czyli koncertu charytatywnego Miuosha z rybnicką orkiestrą, który odbędzie się 12 października, Katarzyna Kuczyńska-Budka przypomniała radnym, że przez kilka miesięcy stuosobowa grupa nie tylko poznawała instytucje kultury samorządu województwa, ale także zdobyła umiejętności, które pozwalają jej na organizację dużego wydarzenia muzycznego.

Ciekawostki z Alaski i kulisy dyplomacji

Ostatnie posiedzenie sejmiku tej kadencji było także okazją do zaprezentowania najbliższych wydarzeń przeznaczonych dla młodych. Na początku października rozpocznie się cykl spotkań z artystami, naukowcami, dziennikarzami w ramach mecenatu. Już 3 października w Rudzie Śląskiej autorzy bloga podróżniczego „Busem przez świat” opowiedzą o Alasce. 8 października w studenckim klubie Mrowisko w Gliwicach Katarzyna Bosacka, dziennikarka, autorka publikacji o zdrowym żywieniu i programów w TVN Style, opowie, co jeść, by być zdrowym, zaś 9 października w Teatrze Śląskim Marcin Bosacki, były ambasador, odkryje przez słuchaczami kulisy dyplomacji. W ramach Młodzieżowej Akademii Umiejętności 26 października rozpocznie się cykl warsztatów o istocie samorządu, który Akademia Liderów poprowadzi dla 90 młodych ludzi w sześciu gminach.

Podczas ostatniej sesji radnym kończącym kadencję wręczono podziękowania, zaś tych najbardziej zaangażowanych wyróżniono upominkami. Wśród nich znaleźli się: Klaudia Franiel, Jakub Dworczyk, Nikodem Ankudowicz, Denis Dąbrowski, Michał Kubis, Anita Morońska, Nicola Śliwa, Victoria Węgrowska, Wojciech Wydmański, Rafał Wypior.

Koniec spotkania przyniósł kolejne pozytywne emocje. Radni zrobili niespodziankę pracownikom Wydziału Dialogu, obdarowując ich własnoręcznie upieczonymi babeczkami ze słodkim napisem „Śląskie dla młodych”.

Więcej
    Komentarze