Czym jest partycypacja społeczna, na czym polega budżet obywatelski i w jaki sposób najefektywniej zrealizować oddolne inicjatywy, by dobrze służyły mieszkańcom? Uczniowie nauczą się tego podczas lekcji obywatelskich. A potem dostaną pieniądze na realizację własnego projektu ekologicznego.

Lekcje obywatelskie to akcja od kilku lat organizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Jej celem jest zapoznanie uczniów szkół ponadgimnazjalnych z podstawowymi informacjami na temat samorządności oraz kompetencji samorządu regionalnego. Szczególny nacisk kładziony jest na przekazanie wiedzy o województwie śląskim, które w tym roku obchodzi rocznicę 20-lecia samorządności.

– Statystyki wskazują, że dziś młodzi uczestniczą w polityce rzadziej niż starsze pokolenia. Poziom obywatelskiej aktywności jest zdecydowanie mniejszy niż ich rówieśników w latach 70. czy 80. Dlatego tak ważne jest obecnie rozwijanie kapitału społecznego i prowadzenie rozważnej edukacji obywatelskiej – mówi Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

W lekcjach na temat budowania społeczeństwa obywatelskiego oraz praktycznego tworzenia projektów inicjatyw oddolnych we wrześniu wezmą udział uczniowie 20 wybranych szkół ze wszystkich subregionów województwa śląskiego. Nauczyciele i warsztatowcy zajmujący się edukacją obywatelską wyjaśnią im, jaką rolę pełni urząd marszałkowski, co należy do kompetencji marszałka, zarządu i sejmiku. Wytłumaczą też, czym jest partycypacja społeczna, na czym polega budżet obywatelski i w jaki sposób najefektywniej zrealizować projekty inicjatywy oddolnej, by dobrze służyły mieszkańcom.

Nasz pomysł na EKOśląskie

Następnie uczniowie stworzą własny projekt ekologiczny, który weźmie udział w konkursie „Nasz pomysł na EKOśląskie”. Mile widziane są zwłaszcza projekty promujące działania antysmogowe, co jest związane z wprowadzoną w regionie uchwałą antysmogową i realizowaną kampanią „Mogę! #zatrzymać smog”.

Zwieńczeniem cyklu lekcji obywatelskich będzie finał konkursu, podczas którego młodzi ludzie przedstawią swoje pomysły na ekologiczne inicjatywy, które mogą mieć formę np. przedstawienia ekologicznego, warsztatów ekologicznych, kampanii antysmogowej czy happeningu.

Nagroda: 2 tysiące złotych

Trzy zwycięskie drużyny otrzymają po 2 tys. zł na realizację projektów oraz dodatkowe środki do wykorzystania przez klasę na wybrany cel. We wcieleniu projektu w życie pomoże uczniom dodatkowy warsztat z trenerem. Szkoły, które zajmą kolejne trzy miejsca, otrzymają nagrody w wysokości 1 tys. zł.

Rekrutacja szkół trwa. Szczegółowe informacje i niezbędne formularze są dostępne na stronie turozmawiamy.slaskie.pl. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 12 września.

Roman Imielski poleca
Czytaj teraz
Więcej
    Komentarze