Miejskie i gminne budżety obywatelskie cieszą się coraz większą popularnością. Wojewódzkie marszałkowskie budżety obywatelskie, czyli takie, które obejmują cały region, to nowość. Ten śląski ma uwzględniać potrzeby młodzieży. Ale jak nim gospodarować?

Województwo śląskie wprowadza własny budżet obywatelski jako jedno z pierwszych województw w Polsce. Katarzyna Kuczyńska-Budka, dyrektor wydziału dialogu urzędu marszałkowskiego, podkreśla, że śląski budżet tworzony jest w szczególny sposób.

– Chcemy wprowadzić go we współpracy z mieszkańcami regionu, przy pomocy organizacji pozarządowych. Dlatego już od 25 czerwca spotykamy się w regionie z lokalnymi liderami i wszystkimi, którzy chcą wziąć udział w projektowaniu „budżetu obywatelskiego na miarę” dla naszego regionu – mówi Kuczyńska-Budka.

Dodaje, że pierwotne plany elastycznego podejścia do konstrukcji budżetu pokrzyżowała nieco wprowadzona przez obecny parlament ustawa, która narzuca sporo rozwiązań – np. podział środków między powiat lub grupy powiatów czy konieczność realizacji projektów na majątku województwa.

Dyskutujcie, jak wydawać marszałkowski budżet

A może jednak marszałkowski budżet obywatelski powinien umożliwiać wyłącznie realizację projektów ogólnowojewódzkich? Czy może również takich, które obejmują zasięgiem grupę powiatów? Ile osób powinno poprzeć wniosek, by został zakwalifikowany do realizacji? Jaka powinna być minimalna kwota przeznaczona realizację jednego projektu?

Na te tematy może wypowiedzieć się każdy mieszkaniec regionu, wypełniając ankietę, do której link można znaleźć m.in. na stronie mlodzi.slaskie.pl.

Na zlecenie urzędu marszałkowskiego konsultacje społeczne, służące wypracowaniu mechanizmu wojewódzkiego budżetu obywatelskiego, prowadzą Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS oraz Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych.

Macie już pomysł, na co wydać marszałkowskie kieszonkowe? Wypełnijcie ankietę, bo to także wasze pieniądze.

Więcej
    Komentarze