Czy aktywne obywatelstwo dzieci ma sens? Czy debaty oksfordzkie w szkole są sposobem na kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego? O tych i innych sprawach rozmawiali uczniowie, studenci oraz eksperci na Uniwersytecie Śląskim.

Dwudniowa ogólnopolska konferencja „Społeczeństwo obywatelskie: edukacja, wartości, style komunikacyjne” adresowana była do naukowców, nauczycieli, studentów, pracowników samorządowych, członków organizacji pozarządowych oraz młodych ludzi zainteresowanych aktywnością społeczną.

– Badania pokazują, że takich spotkań jest za mało. Młodzi ludzie, a tacy państwo jesteście, nie mają, statystycznie, wiedzy na temat instytucji publicznych, funkcjonowania państwa czy miasta. Nie wiedzą, czym różni się marszałek od wojewody albo do kogo się zwrócić, jeśli chce się na swoim osiedlu zbudować plac zabaw – mówiła do młodych uczestników konferencji Małgorzata Ochęduszko-Ludwik z zarządu województwa.

Została jednak pozytywnie zaskoczona aktywnością śląskiej młodzieży, gdy na pytanie, kto brał udział w ostatnich wyborach, zobaczyła na sali las rąk.

Katarzyna Kuczyńska-Budka, dyrektorka Wydziału Dialogu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego opowiadała o wprowadzanym właśnie w regionie „Programie dla młodych”. Ma on zaktywizować młodzież, wykreować lokalnych liderów i zwiększyć wpływ młodego pokolenia na to, co dzieje się nie tylko w najbliższym otoczeniu, ale też w całym regionie.

– Program powoli nabiera rozpędu. Jego kolejnym etapem będzie wprowadzenie przez samorząd województwa budżetu obywatelskiego, ale w sposób szczególny. Po pierwsze chcemy zrobić to we współpracy z organizacjami pozarządowymi i mieszkańcami regionu. Po drugie planujemy element adresowany wyłącznie do ludzi młodych – mówiła Kuczyńska-Budka.

W ramach konferencji odbyły się wykłady i warsztaty przygotowane specjalnie dla Młodzieżowego Sejmiku Województwa Śląskiego oraz młodzieżowych rad miast, gmin i powiatów w województwie śląskim. Dotyczyły budowania marki lidera, polityki lokalnej i regionalnej oraz pracy dziennikarza.

Podczas sesji posterowej Klaudia Franiel i Jakub Dworczyk, radni Młodzieżowego Sejmiku Województwa Śląskiego, podzielili się spostrzeżeniami na temat partycypacji młodzieży w życiu społecznym na przykładzie majowego kongresu młodzieżowych radnych „Nic o nas bez nas”. Z kolei Sabina Naczyńska opowiedziała o działalności Młodzieżowej Rady Miasta Rybnika, której jest wiceprzewodniczącą.

Konferencję zorganizowały Instytut Języka Polskiego im. Ireny Bajerowej i Katedra Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego, Fundacją Wiedzy i Dialogu Społecznego Agere Aude, Stowarzyszeniem Biznes – Nauka – Samorząd „Pro Silesia” oraz Regionalnym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli „WOM”.

Aleksandra Sobczak poleca
Czytaj teraz
Więcej
    Komentarze