Szlak zabytków techniki województwa śląskiego będzie miał w sobotę swoje święto. W programie tegorocznej Industriady jest około 150 imprez, w tym 28 koncertów, 10 wystaw, a nawet jedna opera komiczna. Gdzie się wybrać? Zobacz nasz subiektywny przewodnik
REKLAMA
1 z 10
Bytom
Mali i duzi chłopcy mogą na Industriadzie spełnić swe marzenie i zostać maszynistą. W historycznej bytomskiej parowozowni każdy będzie mógł nauczyć się jazdy lokomotywą spalinową. Lokomotywa wyposażona jest w potężny silnik Maybacha o pojemności 30 tys. cm3 i mocy 450 KM. Każdy kto zdecyduje się na naukę poczuje pod ręką 32 tony żywego żelaza i rozpędzić się w 20 sekund do zawrotnej prędkości 30 km/h.
W programie także przejazdy wąskotorówką i drezyną.
Do parowozowni można dojechać ze stacji kolejki wąskotorowej w centrum Bytomia. Pociąg będzie odjeżdżał o każdej pełnej godzinie.
2 z 10
Chorzów
Z pewnością warto odwiedzić wieżę szybu Prezydent, która rok temu odzyskała swój dawny blask. Na wierzchołek wieży będzie można spojrzeć z góry - to dzięki zwyżce strażackiej i balonowi na uwięzi.
To w Chorzowie premierę będzie miała gra "Fortunę Szlak trafi", w której bohaterami są obiekty szlaku zabytków techniki. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.
Wieczorem w Magazynie Ciekłego Powietrza koncert zagra Fisz Emade Tworzywo. Będzie można też podziwiać niezwykłą iluminację wieży i pokaz sztucznych ogni.
3 z 10
Giszowiec
Nie wiesz dlaczego Katowice w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 walczą pod hasłem "Katowice Miasto Ogrodów"? Odwiedź ten ogród i przyjdź na Giszowiec. Podczas Industriady dzielnicę ożywi ruch, kolor i dźwięk. Po Giszowcu przez cały dzień będą krążyć bębniarze, kuglarze, monocykliści, a w parku będzie trwał jarmark industriadowy.
Wieczorem przy placu Pod Lipami będzie można obejrzeć niezwykłe widowisko - kosmiczną operę "Don Pasquale" Gaetano Dionizettiego w wykonaniu solistów opery bytomskiej i ostrawskiej. Zakończy ją pokaz fajerwerków.
Fot. Bartlomiej Barczyk / Agencja Wyborcza.pl
4 z 10
Karchowice
Czy przy pomocy konewki z wodą można podnieść człowieka? Każdy będzie mógł na własnej skórze sprawdzić jak działa prawo Pascala. To nie jedyny eksperyment, którego świadkiem będzie można zostaniesz w zabytkowej stacji wodociągowej "Zawada" w Karchowicach. Zobaczysz tam jak brudna woda zamienia się sok, jak przebiega elektroliza wody, co zrobić by gliceryna wybuchała i dowiesz się co to nurek Kartezjusza. Wszystko to w otoczeniu starych parowych zespołów pompowych.
5 z 10
Łaziska Górne
Jak powstaje prąd? Jak można samemu go wytworzyć? Dowiesz się tego w Muzeum Energetyki. Do Łazisk powinni też zajrzeć fani motocykli. Będzie tu można obejrzeć zabytkowe pojazdy - od lat 20-tych do 60-tych, szczęśliwcy będą mogli się nimi przejechać. Wieczorem zagra zespół All Sounds Allowed.
6 z 10
Mysłowice
Zawsze chciałeś być strażakiem? Dzięki symulatorowi pożarów jest to możliwe. Jedź do Mysłowic i spróbuj ugasić pożar za pomocą czterokołowej konnej sikawki z 1910 roku.
Centralne Muzeum Pożarnictwa przygotowało też inne atrakcje. Eksponaty zdobiące muzealne hale zostaną wprawione w ruch. Zwiedzający poznają m.in. dwukołową drabina strażacka z 1927 roku konstrukcji Józefa Tuliszkowskiego, pioniera polskiego pożarnictwa, a maszyna zadymiająca pozwoli wyobrazić sobie zagrożenie jakie towarzyszy pożarom.
7 z 10
Nikiszowiec
Koniecznie zajrzyj na Nikiszowiec. To szczególnie ciekawe miejsce dla dzieci. Czeka je mnóstwo atrakcji, w tym atrakcyjnych warsztatów: na przykładzie szybu kopalnianego nauczą się praw fizyki, z odpadów stworzą instrumenty muzyczne i nauczą się na nich grać, a aparatami lomograficznymi porobią zdjęcia. Dzieci będą mogły poznać też poznać śląską gwarę oraz gry i zabawy z czasów, gdy nie było jeszcze internetu. Dla rodziców będzie to z pewnością piękna sentymentalna podróż. Stowarzyszenie Pro Loquela Silesiana proponuje też wymyślanie nowych śląskich słów. No bo jak po śląsku nazywa się Playstation czy laptop?
Atrakcji będzie o wiele więcej.
Fot. Bartłomiej Barczyk / Agencja Wyborcza.pl
8 z 10
Tarnowskie Góry
W Tarnowskich Górach na Industriadę zapraszają dwa obiekty - kopalnia srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga.
W podziemiach kopalni spotkasz Skarbnika, legendarnego ducha kopalni, a w jednej z komór pracujących gwarków. Na powierzchni będzie można zrobić sobie zdjęcie w strojach gwareckich i regionalnych, pobawić się w wypłukiwanie kruszcu i porzeźbić w glinie.
Szyb przy kopalni Guido Fot. Bartłomiej Barczyk / Agencja Wyborcza.pl
9 z 10
Zabrze
Wycieczka do Zabrza podczas Industriady wydaje się strzałem w dziesiątkę. Przez cały dzień będzie się tu sporo działo, bo do imprezy przyłączyły się aż cztery obiekty - Szyb Maciej, Muzeum Górnictwa Węglowego, Skansen Górniczy Królowa Luiza i KWK Guido.
Jedną z głównych atrakcji będzie koncert symultaniczny, który odbędzie się jednocześnie przy trzech zabrzańskich szybach: "Kolejowy", "Carnall", "Maciej". O godz. 22 w trzech miejscach jednocześnie zaczną grać członkowie zespołu Johny Freelance Experience. Dzięki projektorom pod każdym z szybów będzie można usłyszeć cały zespół. To pierwszy taki projekt w naszym województwie.
Co się dzieje w każdym z miejsc podczas Industriady?
Kopalnia Guido zaprasza na muzyczny wieczór. Najpierw będzie można posłuchać reggae w wykonaniu grupy MinimumMasy, a później niezawodnego zespołu Hey. O 22 odbędzie się część koncertu na trzy szyby, a świętowanie - bo Guido podczas Industriady świętuje też rocznicę otwarcia dla turystów - zakończy mapping 3D, dzięki czemu szyb Kolejowy ożyje w zaskakujący sposób. Mapping 3D to metoda polegająca na dopasowaniu animacji do kształtu powierzchni na której jest wyświetlana. Szyb zostanie podświetlony trójwymiarowymi wizualizacjami. Z pewnością będzie to niezwykły pokaz.
Przy Szybie Maciej rządzić będzie folklor i kabarety. Przez cały dzień będzie można zobaczyć, jak pracuje elektryczna maszyna parowa.
W Królowej Luizie odwiedzających czeka "Maszynowy zawrót głowy" czyli plenerowa impreza streampunkowa. Będzie można zobaczyć jak pracuje maszyna parowa z 1915 roku, obejrzeć historyczne samochody (m.in. daimlera królowej Elżbiety i opla grającego w filmie ?VaBank?), wziąć udział w warsztatach wytwarzania biżuterii industrialnej, a wieczorem posłuchać koncertu Industrial Theater. Muzycy inspirowali się dźwiękami generowanymi przez maszyny górnicze Królowej Luizy.
Tegoroczny program Industriady w Muzeum Górnictwa Węglowego nawiązuje do hasła "Chwile jak w Chile". Ratownicy Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu opowiedzą o swojej pracy i pokażą sprzęty używane w akcji, m.in. kapsuły służące do wyciągania zasypanych w kopalni górników. Goście będą mogli poczuć dreszczyk emocji w opuszczanej "kapsule życia", a także zjechać w ciemnym tunelu imitującym pochylnię na tzw. łacie górniczej
10 z 10
Co musisz wiedzieć
Rok temu pierwsza Industriada przyciągnęła prawie 29 tys. ludzi! I w tym roku na wielbicieli industrialnych klimatów znów będą czekać liczne atrakcje. W Święcie Szlaku Zabytków Techniki wezmą udział 34 obiekty w 21 miastach województwa. To około 150 imprez.
Na stronie możecie opracować własną trasę Industriady. Wystarczy zaznaczyć atrakcje, które nas interesują, a następnie zapisać i wydrukować program. Znajdziecie tam także propozycje tematycznych ścieżek: dla całej rodziny, artystyczną, muzyczną czy dla aktywnych.
By ułatwić komunikację Metropolia Silesia i Urząd Marszałkowski zapewniły bezpłatną komunikację. Autobusy będą kursować pomiędzy 18 obiektami. Opis trasy i harmonogram znajdziecie na stronie internetowej Industriady.
Wszystkie komentarze