Kroszonka wykonana metodą rytowniczą
- Zwyczaj malowania jaj pochodzi z sumeryjskiej Mezopotamii. Najstarsze znane nam pisanki mają ponad 5 tys. lat! Do Europy zwyczaj zdobienia jaj przynieśli prawdopodobnie Persowie. Najstarsze pisanki na ziemiach polskich sięgają końca X wieku, a odkryte zostały podczas wykopalisk w Opolu i okolicach Wrocławia - informuje Anna Grabińska-Szczęśniak, kuratorka wystawy.
Od zarania dziejów jaja były w różnych kulturach ważnym symbolem, elementem rytuałów czynionych w celu ochrony człowieka i jego dobytku przed złem. W chrześcijaństwie jajko stało się symbolem Zmartwychwstania, początku i źródła życia, dlatego dziś króluje na świątecznym stole.
O tym, że tradycja zdobienia jaj jest wciąż żywa świadczy powodzenie konkursu Górnośląskie kroszonki, którego trzydziesta edycja została przeprowadzona niedawno w Muzeum Górnośląskim.
Na tegoroczną 30. edycję konkursu Górnośląskie kroszonki wpłynęły 53 zestawy prac. Wśród 43 uczestników 7 osób wzięło w nim udział po raz pierwszy. Jury oceniło 253 kroszonki w czterech kategoriach, w zależności od techniki wykonania.
Wystawa kroszonek w Muzeum Górnośląskim będzie również otwarta w Poniedziałek Wielkanocny (w godz. 12-18). Będzie ją można wtedy zwiedzać bezpłatnie.
Na zdjęciu praca Klaudii Swobody, która wykonała swoją kroszonkę tradycyjną metodą rytowniczą i zdobyła za nią I miejsce w tegorocznym konkursie w tej właśnie kategorii. Na uprzednio zafarbowanym jajku dominują mikroskopijne wręcz wzory florystyczne wydrapane ostrym narzędziem.
Wszystkie komentarze