Więcej
  Komentarze
  Czy szanowna rada miasta Katowic i prezydent raczą w końcu wziąć się do roboty? Czy mają w d... to, że mieszkańcy są podtruwani?
  @wnc_katowice ochłapy już od lat dają: ht tps://www.wfosigw.katowice.pl/likwidacja-niskiej-emisji-program-pilotazowy.html choć jak czasem można przeczytać historie o tym jak trzeba zawalczyc z kochaną władzą żeby te pieniądze zobaczyć...
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @wnc_katowice
  Szanowna/y Pani/e
  Pan Prezydent Katowic ma teraz inne problemy na głowie niż zatruwanie mieszkańców przez smog. Teraz jest Jarmark Świąteczny a potem będzie Światowa Konferencja Klimatyczna ONZ w Katowicach (2019) gdzie Katowice przedstawią swoje niezwykłe osiągnięcia (w przekraczaniu norm).
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @wnc_katowice
  Szanowna Pani/Pan, proszę przyjąć do wiadomości, że to sami mieszkańcy podtruwają innych mieszkańców , siebie, wnc-katowice i mnie też.
  Miasto pod rządami Krupy jest miastem dla aut,nie dla ludzi. To emisja liniowa /od aut/ coraz bardziej zatruwa powietrze.Od 1990 r nastąpił jej wzrost o ponad 120%.
  Polski szofer musi się nacieszyć swoim auteczkiem.Dopiero co przesiadł się ze zbiorkomu. Nie będziemy mu tego zabierać.To są ,mniej więcej,słowa Krupy na Kongresie Ekonomicznym w Katowicach.Dlatego nie ma tras rowerowych,a dzieci są dowożone do szkoły autami zamiast na rowerze.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Indeks jakości powietrza z tej chińskiej strony nie obowiązuje w Polsce. Właściwe są wyniki i ocena ze strony poniżej powietrze.katowice.wios.gov.pl/dane-pomiarowe/automatyczne/parametr/pm10/stacje/313-293-29-13-141-75-181-225-349-250-389-270-97-51-459/dzienny/07.01.2016
  już oceniałe(a)ś
  4
  1
  zastanawiam się czy jest jakiś system / strona int. która monitoruje i udostępnia stan powietrza codziennie, na bieżąco w dużych miastach (chociażby np. tych pow.100 tys) ? Mamy od groma instytucji które wypluwają czasem mało interesujące pierdoły, a to akurat by się przydało (chyba że stan powietrza jest tak fatalny że lepiej nie martwić maluczkich)
  @sadfdsfsd A myślisz skąd stażysta wziął te dane? aqicn.org/map/poland/
  już oceniałe(a)ś
  3
  3
  @sadfdsfsd Dostępne sa aplikacje na telefon. Ostatnio nawet GIOS wypuścił swoja ale na razie tylko na androida. Używam i jest ok.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @sadfdsfsd powietrze.katowice.wios.gov.pl/ powietrze.gios.gov.pl/pjp/current
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @buzhidao aqicn akurat bierze dane z kosmosu. Wiarygodne dane są na stronach polskich (GIOS i WIOS).
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @k4343 dzięki wszystkim za info o stronkach... szukałem czegoś Tarnowskie-Piekary-Bytom, ale może faktycznie lepiej nie denerwować :( aplikację też sprawdzę. Pozdr
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @sadfdsfsd Aplikacje na androida - np SmokSmog
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  @marek.zuber
  tylko nasze narodowe.....z gęsto rozmieszczonych stacji pomiarowych!
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  W tej chwili na południu Katowic jest stężenie ok. 200 mikrogr/m3 (PM10 i podobnie PM 2.5) . Proszę teraz zobaczyć główną stronę GIOS w zakładce 'Ostrzeżenia' (warnings): NIC. Proszę spróbować zadzwonić gdziekolwiek aby dowiedzieć się czy jest alarm smogowy (WIOŚ, GIOS,..) i jakie są parametry powietrza. Bez szans. Jedynie czynni oraz info pochodzą od społeczników z krakowskiego alarmu smogowego. Nie ma żadnej instytucji odpowiedzialnej dzisiaj (jutro ?) za zarządzanie kryzysowe (zagrożenie życia mieszkańców przez smog) w Katowicach . Aha , zapomniałem - dzisiaj jest sobota, jutro niedziela więc nie 'ma komu' ....
  W Europie Zachodniej alarm jest powyżej 40 mikrogr/m3 (zgodnie z normą UE. Pytanie: dlaczego Unia nie karze Polski sankcjami ? Nie umniejszam roli Trybunału, SN itd. ale tu fizycznie giną ludzie - w państwie które podpisało traktaty unijne m.in. o ochronie środowiska !
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Na podstawie danych wczorajszych oraz danych z dzisiejszej nocy wnioski są oczywiste. Z całego województwa i z całej konurbacji najgorszy do oddychania syf jest w Katowicach. Wczoraj to było cały czas "unhelthy" ( od 125 do 160). Podobnie było tylko w Gliwicach . W Zabrzu , Rybniku, Tychach Sosnowcu, Dąbrowie , Bielsku było zawsze "moderate" albo "good" i liczby ok 3 razy niższe. Dzisiaj o 2 w nocy tylko w Katowicach jest "moderate" ( 55) wszędzie gdzie indziej jest " good" , przy czym tylko w Gliwicach "good" 47 a we wszystkich innych miastach ok 3 do 4 razy mniej niż w Katowicach. Jak to można skomentować Druga w nocy. Mało kto dokłada do pieca, żar wygasł. Mało kto przed świętem rusza na trasę, chociaż ciężki w tym międzynarodowy tranzyt i jego diesle nie oszczędzają Katowic i Gliwic nawet o 2 w nocy. Nie znam dokładnie tych miejsc pomiaru w innych miastach, na ile są reprezentatywne. Stacja w Katowicach przy Kossutha 6 jest dla centrum Katowic i podobnie zagrożonych dzielnic dość reprezentatywna jeśli chodzi o pomiar zanieczyszczeń komunikacyjnych , bo jest z grubsza w środku pomiędzy A4 a ciągiem Chorzowska- Roździeńskiego, czyli tak jak mieszka ponad 50% Katowiczan. Natomiast paleniska domowe Katowic, są od Kossutha 6 (osiedle Witosa) dosyć odległe i to w kierunku pn-wsch (Załeże) skąd dość rzadko wieje. Od pd-zach są tam tereny zielone Katowic Chorzowa i Rudy. Syf z palenisk może tam napływać od strony pn-zach z Chorzowa i Świętochłowic. Są oczywiście w Katowicach miejsca dużo gorsze, do oddychania niz oś Witosa. Mnóstwo jest gęsto zamieszkanych rejonów przy samych węzłach autostrad. Są elektrociepłownie, z których ciepło płynie rurami 15 km do odległych i miast, a w najbliższym sąsiedztwie np Dąbrówka , Szopienice, Nikiszowiec dymią oddzielnie kominami familoków. Ogólnie można powiedzieć , że Katowice mają warunki do oddychania tak zróżnicowane , jak chyba żadne inne miasto w Europie , ale jednak ogromna większość mieszkańców musi oddychać potwornym syfem. Dlatego długość życia jest tu najniższa w Polsce, pomimo znanych klinik i różnych medycznych sław i osiągnięć.
  @tomek_pb2 sorry, ale akurat wczoraj Gliwice przez dłuższy czas miały status "very unhealthy", przy czym jedyna stacja pomiarowa znajduje się skraju miasta, na osiedlu otoczonym z dwóch stron polami, gdzie jest niewiele kominów i ruchu samochodów. ale i tak najśmieszniejszym jest fakt, że gliwickie elity władzy kontestują wyniki pomiarów i szkodliwość zanieczyszczenia powietrza. co nie przeszkadza im nieprzerwanie rządzić miastem od 25 lat.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @sss9 Dane z dzisiaj godz 10- Katowice status "moderate" ale liczbowo 85; Gliwice "moderate" ale 72. Wszystkie inne w/w stacje mają status "good" i wartości od 12 w Bielsku do 28 w Rybniku, czyli jest tam od ponad 3 do ponad 7 razy lepiej niż w Katowicach. Ponadto, nie wiem co chcesz udowodnić odnośnie Katowic, które mnie najbardziej interesują. Że w Gliwicach jest jeszcze gorzej??. Choćby nawet tak było, to marna to pociecha , ale tak nie jest . Porównaj "GUS- trwanie życia 2014 str 80-81 rejon Katowic i rejon Gliwic. (różnica ok 2 lata na korzyść Gliwic). To osiedle w Gliwicach (Sikornik-ul Mewy) rzeczywiście ma c.o. tzn nie ma dymiących kominów i rzeczywiście ma z dwóch stron pola. Ale właśnie tymi polami oddzielone jest od A4, która tam przebiega w odległości ok 1.5 km i skręca na pn - zachód. Pola nie są przecież źródłem spalin, natomiast nie najlepiej chronią przed napływem spalin od zachodu i południa, właśnie z tej A4. Dla Gliwc A4 to obwodnica i mało kto przy niej mieszka . Ale spaliny z A4 przy wiatrach zach i pd w zasadzie opierają się o to osiedle Sikornik , bo Gliwice są położne o prawie 100m niżej niż np Chorzów czy Katowice. Jakby im te pola zalesili to by się poprawiło, ale to sprawa Gliwic. W Katowicach choć stacja na Kossutha położona jest o ok 100m wyżej i blisko lasów, to jak widać ma wyniki jeszcze gorsze. Jest ona trochę bliżej A4 i dużo bliżej DTŚ niż ta w Gliwicach i to już jest wystarczające uzasadnienie dla gorszych wyników, choć jeszcze inne sprawy na to wpływają. Natomiast obie te stacje , są kilka razy bliżej autostrady niż stacje w Sosnowcu, Dąbrowie, Rybniku, Zabrzu i Bielsku i w związku z tym mają wyniki kilka razy gorsze. I ja niczego innego nie chcę udowodnić. Nie twierdzę , że w Gliwicach jest cacy, bo uważam że przecinając to najładniejsze miasto konurbacji DTŚką, albo likwidując tramwaje, popełniono urbanistyczne zbrodnie. Nikt ci nie broni atakować gliwickich władz i elit. Jednak co do A4 , to w zasięg jej szkodliwego oddziaływania w Gliwicach ogranicza się właściwie do tego Sikornika i okolic czyli dotyczy może ze 20 tysięcy mieszkańców. W Katowicach intensywne stężenie trucizn z samej tylko A4 musi wdychać ze 100 tys ludzi a jest jeszcze kilka równie szkodliwych dróg szybkiego ruchu , przez najgęściej zamieszkane rejony Katowic.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @tomek_pb2
  zarówno stacja w Gliwicach /Sikornik/ jak i Katowicach / Kossutha/są chyba komunikacyjne i zbierają z A4 i DTŚ.
  Obserwuję od 3 lat wartości na tych stacjach.Tam są prawie zawsze najwyższe na Śląsku. Oczywiście można powiedzieć dlaczego dane z lata są niższe,a auta przecież też jeżdżą? Sumują się emisje powierzchniowe,liniowe , punktowe i wtórne.
  To samo dotyczy wartości na Al.Krasińskiego w Krakowie. Typowa komunikacyjna z wysokim SDR -em.
  Każdy człowiek się liczy,a co dopiero 20 tys ! To jak Paderewa w kato.
  Biedni,bo nie świadomi? Czy odwrotnie ?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @tomek_pb2
  Lasy nie zatrzymają wszystkich zanieczyszczeń.To Szyszko chce zalesić kraj i tym zneutralizować emisję gazów cieplarnianych.Jak śmierdzi to perfumy lejemy !
  Potrzeba 1000 drzew na neutralizację emisji CO2 wyprodukowanej przez JEDNEGO osobnika ! i to po kilkudziesięcioleciach.
  Ponadto,z całym szacunkiem do Twojego wpisu, ale nie można zakładać tak małych odległości przy rozsiewie emisji.
  Przykłady: katastrofa ekologiczna w Karkonoszach - worek turoszowski, Skrzyczne - Huta Trzyniec .
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @tomek_pb2
  W Jurze w Złotym Potoku,ale na uboczu,pośród lasu,w leśniczówce jest stacja pomiarowa emisji.Tam prawie zawsze powietrze ma przekroczone wszelkie normy,oczywiście nie polskie.
  Przykład kolejny, lasy nie chronią przed emisją.One tylko i aż neutralizują .
  Warto obserwować tę stację na aqicn....
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Pytam kto kontroluje co się spala w piecach : liście , trawę , butelki plastikowe , gumę i inne śmieci często pod osłoną nocy. Są jakieś służby typu policja , straż miejska ? Lepiej stać w krzakach i łapać kierowców.
  @greg1g
  każdy ma mieć strażnika i do domu i do auteczka ?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  A miał być monitoring, kary dla trucicieli i inne obiecanki cacanki, a rzeczywistość skrzeczy
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz wybudowal wlasnie autostrade przezx sam srodek centrum miasta. Teraz ludxzi ebeda masowo chorowac i przedwczesnie umierac. Frankiewicz na wszelki wypadek wyprowadzil sie z Gliwic.
  @gliwiczanie2 nie pitol, bo skuli tego w Gliwicach jest większy syf w lufcie niż w Katowicach?
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  @gliwiczanie2 Tyle, że zazanieczyszczenie powietrza odpowiadają domowe piece a nie samochody.
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  @gliwiczanie2
  Oczywiście macie 100% racji.A4 , DTŚ przez centrum , A1 !!. To jest bomba ekologiczna ,karcinogenna,śmiertelna jak atom w Czarnobylu,tylko rozłożona w czasie.
  Wystarczy obserwować emisje na stacji na ul.Mewy .Domagać się o więcej stacji pomiaru emisji ,komunikacyjnych wzdłuż tras.
  Zmienić prezydenta,bo może po tramwajach zlikwidować resztę zbiorkomu.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0