Więcej
    Komentarze
    Co prawda niektóre pałace z wymienionych leżą na Dolnym Śląsku (granicą jest rzeka Nysa), ale co tam...
    @egon_olssen Konkretnie które "leżą" (stoją?) na Dolnym Ślasku ?. Ten w Sulisławiu - gmina Grodków pow Brzeg? czy może ten w Nysie? Z tego co znalazłem w Wikipedii, podział na Górny i Dolny Śląsk dotyczy jeszcze ziem Korony Czeskiej na 200 lat przed zaborem większości tego terytorium przez Prusy. Grodków i Nysa należały wtedy do księstwa Nyskiego, które przypisywano do Górnego Ślaska . Rzeka Nysa nie była rzeką graniczną tego księstwa. Wszelkie mapy z czasów pruskich też przypisują księstwo nyskie do Górnego Śląska (niestety linki mi nie przechodzą-wygląda na to, że są one tu treścią niedozwoloną). Mi osobiście brakuje na tych fotografiach pałaców i zamków , z ziem górnoślaskich, które po 1745r pozostały w granicach korony czeskiej t.j np okręgów Opawskiego czy Ostrawskiego albo chociaż z powiatu Cieszyńskiego czy Bielskiego( jeśli ograniczać się do ziem górnośląskich należących obecnie do Polski).
    już oceniałe(a)ś
    6
    3
    @tomek_pb2 Nysa leży na Dolnym Śląsku. Na początku XIX została przyłączona do Górnego Śląska ale to nadal ziemie dolnośląskie. Tak jak Sosnowiec zawsze będzie leżał na terenie Zagłębia Dąbrowskiego mimo że administracyjnie jest w województwie śląskim.
    już oceniałe(a)ś
    3
    3
    @tomek_pb2 Sulisław, Nysa i Kopice. Sprawdź granice np. na wikipedii
    już oceniałe(a)ś
    2
    1
    @mordechaj.jest.najlepszy Być może masz rację, ale ja zadałem to pytanie, patrząc na zamieszczone w Wikipedii skany 2 map Górnego Ślaska wykonanych podobno w Norymberdze w 1746r cyt: "Ducatus Silesiae Tabula Altera SUPERIOREM Silesiam" gdzie w wyjaśnieniach (po francusku) stoi jak byk ( w tłumaczeniu ) . "Górny Śląsk który obejmuje KSIĘSTWO NYSKIE...." itd aż do Księstwa Cieszyńskiego". Może ty opierasz się na jakichś lepszych źródłach. Ale nawet jeśli to księstwo Nyskie zostało przypisane do Górnego Śląska na pocz XIX w , to np taki pałac w Sulisławiu z 1888 roku, powstał jednak w okresie przynależności tej miejscowości do Górnego Śląska. Z tym Sosnowcem, to nie wiem kogo masz za głupka. Każdy wie że nasze województwo nazywa się "śląskie"(nawet nie "górnośląskie") niezależnie od historycznej przynależności jego ziem. Jedynie słuszna, choć bardzo niestrawna nazwa województwa w tych granicach to województwo wschodniogórnośląsko-zachodniomałopolskie. Ale tu wiadomo ,że chodzi i całe dziedzictwo górnośląskie w granicach dwóch województw + ewentualnie na terenie Republiki Czeskiej. Tak, że przykład z Sosnowcem jest dla matołów. Natomiast są rzeczywiste problemy i nieporozumienia związane z dziedzictwem historycznym np Bielska-Białej i okolic. To co np w samym Bielsku powstało do roku 1975 oraz po roku 1998, to niewątpliwie dziedzictwo przynależności do Górnego Śląska. Piewcy tzw Podbeskidzia albo wręcz przynależności Bielska do Małopolski mogą najwyżej się powoływać na dorobek lat 1975-do 1998. A i to nie na pewno, bo i wtedy nie przypominam sobie przeciwstawiania województwa Bielskiego Górnemu Śląskowi. Piszę to z całą sympatią dla wszystkich mieszkańców Bielska-Białej i okolic.
    już oceniałe(a)ś
    5
    3
    @mordechaj.jest.najlepszy Sam sobie przeczysz, potomku osadników z Krużewnik. "Na początku XIX została przyłączona do Górnego Śląska". Nysa to Górny Śląsk, o czym każdy PRAWDZIWY Ślązak wie.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Pałacowi nie przywrócono pierwotnego wyglądu. Niektóre ściany zburzono, aby powiększyć pomieszczenia, np. obecna sala "koncertowa" na I piętrze składała się z kilku pokoi i korytarza, zbudowano drugą, boczną klatkę schodową, na parterze też powiększano pokoje przez zburzenie ścian. Obecna sala "sejfowa" składa się z dwóch pokoi... Czasami warto zasięgnąć informację u źródła...
    @aleydis2 Ale o którym pałacu piszesz?
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @agak23 ja odpowiem - aleydis2 napisała o pięknym pałacu w Nakle śląskim:)
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Wspaniałe 'polskie' pałace zbudowane na 'piastowskim' Śląsku przez Polaków... bo Ślązacy jak wiadomo nie istnieją.
    @homo-homini-lupus Kup za swoje polskie pieniądze, utrzymaj i się chwal
    już oceniałe(a)ś
    3
    9
    @erka44 Kupiliście. posttatarskie kÓrwy, czyście zrabowali oparci o sowieckie bagnety? Hę?
    już oceniałe(a)ś
    8
    9
    @homo-homini-lupus Chcioł byś co? żeby Ślonzoki nie istnieli ? .Niedoczekani twoji polski nieuku
    już oceniałe(a)ś
    3
    1
    @Eryk Klimek Chopie, to boł sarkazm.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Moszna - piękny zamek. Z zewnątrz prezentuje się okazale, wewnątrz jednak większość wyposażenia to niestety już nasze czasy. Pomieszczenia są praktycznie puste, a jak już znajdują się w nim jakieś meble to są to bardzo słabe namiastki tego co tam kiedyś było. Tylko pojedyncze komnaty są zachowane w oryginalnym (częściowym stanie). Tak więc zachęcony bardzo dobrymi recenzjami wróciłem stamtąd zawiedziony.
    @prawdziwy_malkontent Niestety powojenne dzieje Moszny były tragiczne. Najpierw najazd Azjatów, potem siedziba UB, potem szpital psychiatryczny. Z oryginalnego wyposażenia prawie nic nie zostało. Dzisiejsza biblioteka pałacowa to niewielki księgozbiór Gminnej Biblioteki Publicznej. Po brązowym pomniku hrabiego został tylko cokół. Plus podział terenów pałacowych - tereny stadniny będącej dzisiaj osobnym obiektem to dawne tereny pałacowe. Dzisiejszy (stosunkowo całkiem niezły) stan zamku to wynik ledwie kilku lat renowacji i inwestycji po przeniesieniu z jej murów szpitala. Na pewno wrócę tam jeszcze, wierzę, że będzie coraz lepiej.
    już oceniałe(a)ś
    4
    1
    @prawdziwy_malkontent Podziękuj komunie. Trudno odwzorować to co przez 50 rozgrabili okoliczni chłopi , armia czerwona i komuniści
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @smoku Ci komuniści to byli z marsa czy z Kongresówki?
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Pozdrowienia ....Piątek z Grodkowa
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Mysia Wieża jest tylko jedna i tylko w Kruszwicy!!!!!
    już oceniałe(a)ś
    1
    10