Pałac w Pszczynie
Udokumentowane początki murowanego, obronnego zamku pszczyńskiego sięgają I połowy XV wieku. W latach 1548-1765, gdy właścicielami dóbr był ród Promnitzów, przekształcono budowlę obronną w reprezentacyjną rezydencję renesansową. Przebudowano zamek w trójskrzydłowy pałac barokowy.
Dobra pszczyńskie są jednak kojarzone przede wszystkim z rodziną Hochbergów. W drugiej połowie XIX w. rozpoczął się największy rozkwit rezydencji, a także jej przebudowa prowadząca do obecnego kształtu. Założono ogrody krajobrazowe sięgające aż do zameczku myśliwskiego Promnice pod Tychami. W tym czasie Pszczyna odwiedzana była przez królewskich gości z całej Europy. Gdy dobra przejął książę Hans Heinrich XV, panujący do 1938 r., jego żona ? słynna z urody Angielka, Mary Theresa Olivia Cornwallis-West, księżna von Pless, nazywana Daisy pisała po przyjeździe do Pszczyny: ''Znajdowały się tu hektary tarasów i ogrodów oraz wiele obojętnych rzeźb. Wspaniały porządek reprezentacyjnych przestrzeni z ciężkim bogactwem luksusu, ale bez komfortu i wygody, a nawet bez osobistej łazienki!''.
Po wkroczeniu Armii Czerwonej do Pszczyny w lutym 1945 roku w pałacu ulokowano szpital. Obiekt na szczęście nie ucierpiał. Zachowało się jego wyposażenie, w tym olbrzymie kryształowe lustra. Od 1946 r. w pałacu znajduje się muzeum.
MARTA BŁAŻEJOWSKA
Fot. Michał Łepecki / Agencja Gazeta
Wszystkie komentarze