Fot . Grzegorz Celejewski / Agencja Wyborcza.pl
1 z 20
Michał Koterski na premierze filmu 'Gierek', którą z dużą pompą 18 stycznia zorganizowano w Pałacu Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. Odtwórca głównej roli cieszył się jak dziecko, a osoby z sentymentem wspominające czasy 'budowy drugiej Polski' utwierdziły się w przekonaniu, że Gierek chciał dobrze, tylko mu źli kapitaliści z Zachodu i równie paskudni komuniści polskiego oraz moskiewskiego chowu nie dali.
Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Wyborcza.pl
2 z 20
5 marca, Euroterminal w Sławkowie, jeden z pierwszych po wybuchu wojny w Ukrainie transportów z uchodźcami z tego kraju do województwa śląskiego. Zdecydowaną większość pasażerów pociągu stanowiły matki z dziećmi. Na peron wychodzili potwornie przemęczeni, zdezorientowani, zapłakani. W kolejnych transportach przybyło wielu kolejnych Ukraińców.
Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Wyborcza.pl
3 z 20
Od początku wojny w Ukrainie strzelnice w kraju przeżywają prawdziwe oblężenie. My w marcu odwiedziliśmy strzelnicę Hubertech w Jaworznie, w której również szkolili się Ukraińcy, którzy z Polski pojechali wprost na front.
Fot. Dominik Gajda / Agencja Wyborcza.pl
4 z 20
Księżna Yorku Sarah Ferguson czuje się u nas jak w domu. 18 marca 2022 r. odwiedziła uchodźczynie z dziećmi z Ukrainy, które znalazły schronienie w Rudach pod Rybnikiem.
Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Wyborcza.pl
5 z 20
Mieszkańcy Mikołowa kilka razy blokowali trasę DK 81. Jeden z takich protestów - przeciwko budowie szybkiej kolei do Centralnego Portu Komunikacyjnego - odbył się 10 czerwca. Demonstranci przypominali, że tory mają przeciąć wsie, miasteczka i miasta. W wielu miejscach ludzie mogą stracić ziemię oraz domy. Stąd też liczne protesty w całym kraju. CPK jest jednak oczkiem w głowie PiS. Inwestycję popiera Jarosław Kaczyński.
Fot. Anna Lewańska / Agencja Wyborcza.pl
6 z 20
W czerwcu w Katowicach celebrowano setną rocznicę przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. Z tej okazji przygotowano m.in. piknik lotniczy w Muchowcu, w trakcie którego można było oglądać samoloty, ale też pojazdy wojskowe.
Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Wyborcza.pl
7 z 20
25 czerwca, Katowice, konferencja przed rozpoczęciem Światowego Forum Miejskiego (WUF 11). Przez kilka dni w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, dobudowanym do niego tymczasowym miasteczku i Spodku naukowcy, samorządowcy i politycy dyskutowali m.in. o transformacji i finansach miast, innowacjach, ochronie środowiska, dostępności przestrzeni miejskiej dla osób z niepełnosprawnościami czy odbudowie miast po wojnach czy kryzysach spowodowanych zagrożeniami naturalnymi. W imprezie wzięło udział ponad 2,5 tys. osób.
Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Wyborcza.pl
8 z 20
Donald Tusk przyjechał 2 sierpnia do Mikołowa, by spotkać się z mieszkańcami, którzy protestują przeciwko budowie szybkiej kolei do Centralnego Portu Komunikacyjnego. - Bawią się w duże pieniądze i dużą politykę, a tu chodzi o domy, o ludzi, o grunty rolne i zwierzęta - mówił Donald Tusk i podkreślał, że nie można niczego budować na ludzkiej krzywdzie.
Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Wyborcza.pl
9 z 20
6 sierpnia Stadion Śląski po raz pierwszy w swoich dziejach był areną zmagań zawodów lekkoatletycznych zaliczonych do prestiżowego cyklu Diamentowa Liga. Imprezę wszyscy ocenili na piątkę z plusem, dzięki czemu przynajmniej przez kilka najbliższych lat Chorzów znów będzie gościć najlepszych lekkoatletów.
Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Wyborcza.pl
10 z 20
6 sierpnia, Katowice. Koncert Iggy'ego Popa na Off Festivalu. Występ 75-letniej legendy rocka przyciągnął pod scenę tłumy widzów. Muzyk wykonał w Katowicach kilkanaście utworów zarówno z solowego repertuaru, jak również tych, które nagrał z The Stooges. Widzowie mogli usłyszeć takie hity jak m.in. 'The Passenger' czy 'Lust For Life'. Nie zabrakło flirtów Iggy'ego z publicznością (jedną z pań zaprosił nawet na scenę) i oryginalnych ruchów wokalisty (na scenie z rzucił z siebie marynarkę i występował z gołą klatką piersiową). 'Energia bijąca ze sceny zaskakiwała intensywnością i zasługiwała na najwyższy podziw. Warto było czekać na ten koncert prawie do północy w sobotni pochmurny i raczej chłodny dzień - zapamiętamy go na długo' - pisaliśmy po koncercie.
Fot. Dominik Gajda / Agencja Wyborcza.pl
11 z 20
Rybnik jest większy niż Paryż, więc Paryż jest małym Rybnikiem. W nocy z 16 na 17 sierpnia 2022 r. na rondzie w Niedobczycach zainstalowano 15-metrową wieżę Eiffla.
Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Wyborcza.pl
12 z 20
Tysiące osób zgromadziło się 3 września na Marszu Równości w Parku Powstańców Śląskich w Katowicach. Kolorowy tłum ochraniało kilkudziesięciu policjantów z tarczami. Była też policja konna oraz policjanci z psami. Na czele marszu niesiono ogromną tęczową flagę - dar miasta Kolonia. Trzymali ją przedstawiciele Ukrainy, Polski i Niemiec. Na rynku na maszerujących czekało kilka osób i odmawiało różaniec. - Modlimy się za homoseksualistów, bo nie boją się Boga - wyjaśniały.
Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Wyborcza.pl
13 z 20
10 września wypełniony po sam sufit Spodek nie zamilkł nawet na chwilę. Niesieni fantastycznym dopingiem kibiców siatkarze reprezentacji Polski pokonali w półfinale MŚ Brazylię (3:2). Zdobytego w poprzednich mistrzostwach złotego medalu jednak nie obronili, bo w decydującym meczu przegrali z Włochami.
Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Wyborcza.pl
14 z 20
Wybitna dziennikarka, reportażystka i senator Krystyna Bochenek została 15 września uhonorowana w Galerii Artystycznej. Co roku katowiczanie wskazują w głosowaniu czyje popiersie ma tu zostać umieszczone. Krystyna Bochenek w 2022 roku zdobyła najwięcej głosów. Przez wiele lat była związana z Radiem Katowice, z czasem zajęła się też polityką i została senatorem z Katowic. Słynęła nie tylko z dziennikarstwa najwyższej próby, ale też wielu inicjatyw, które niosły pomoc innym jak np. 'Krzesła do nauki'.
Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Wyborcza.pl
15 z 20
25 września Michał Pierończyk cieszył się z triumfu w przedterminowych wyborach prezydenckich w Rudzie Śląskiej. Trzeba je było przeprowadzić, bo w czerwcu zmarła rządząca tym miastem przez poprzednie 12 lat Grażyna Dziedzic. Druga tura, do której oprócz Pierończyka wszedł Krzysztof Mejer była mniej ciekawa od pierwszej. W tej bowiem oprócz nich startował (i sromotnie przegrał) poparty przez samego Jarosława Kaczyńskiego poseł PiS Marek Wesoły.
Fot. Dominik Gajda / Agencja Wyborcza.pl
16 z 20
Węgiel najbardziej pożądanym towarem 2022 roku, był nawet nagrodą na żużlowych zawodach. 15 października ekogroszek odebrał Conrad Phillip Ekfeldt, jeden ze zwycięzców żużlowego memoriału im. Antoniego Woryny w Rybniku.
Fot. Anna Lewańska / Agencja Wyborcza.pl
17 z 20
Planetarium Śląskie po remoncie znów przyciąga zwiedzających. Jedną z nowych atrakcji jest kapsuła. Polecieć nią w kosmos się nie da, ale można się w niej poczuć kosmonautą. W planetarium są też pomieszczenia, w których zaaranżowano cztery różne strefy klimatyczne - żar tropików i chłód strefy arktycznej są w nich na wyciągnięcie ręki. W październiku w planetarium można było obserwować częściowe zaćmienie słońca.
Fot. Anna Lewańska / Agencja Wyborcza.pl
18 z 20
Na otwarcie wybudowanego na nowo boiska Kolejarz w Piotrowicach czekało 28 października wiele osób. Pomysł na urządzenie tu na nowo miejsca sportu zrodził się ładnych parę lat temu. Zgłosił go kandydujący na radnego Tomasz Godziek. Miasto podchwyciło pomysł. Wykupiło grunty i kosztem kilkudziesięciu milionów złotych wybudowało tu nowe boiska z pełnym zapleczem.
Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Wyborcza.pl
19 z 20
Jarosław Kaczyński, prezes PiS, objeżdżając Polskę, nie zapomniał o województwie śląskim. W Katowicach przemawiał na tle cichych jak trusie górników w galowych mundurach, w Bielsku-Białej czekała na niego hałaśliwa grupa demonstrantów. Organizatorzy zadbali jednak o to, żeby do sali, w której zaplanowano imprezę, mogły wejść wyłącznie osoby przez nich zaproszone. Podobnie było również w Jastrzębiu-Zdroju, Gliwicach i Żywcu.
Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Wyborcza.pl
20 z 20
Podczas sesji sejmiku 21 listopada Jakub Chełstowski, szef PiS w Katowicach ogłosił, że odchodzi z partii. Wraz z paroma radnymi stworzył klub Ruchu Samorządowego Tak! Dla Polski i stworzył nowy zarząd województwa wraz z Koalicją Obywatelską. Tym samym PiS stracił władzę w województwie śląskim. Wszystko wydarzyło się w piątą rocznicę zdrady, której dopuścił się Wojciech Kałuża. Po wyborach przeszedł on na stronę PiS, dzięki czemu partia Jarosława Kaczyńskiego objęła rządy w regionie.
Wszystkie komentarze
Byłby to skandal. I wyzerowanie PO w regionie. Na zawsze.
Powiedzmy….ale Olbrycht już ogłosił,że kończy karierę polityczną….czyli jest stołek w grze ….