Były majestatyczne i egzotyczne zarazem. Stanowiły nieodłączny element krajobrazu śląskich i zagłębiowskich miast. Wiele z nich podzieliło tragiczny los. Synagogi można było podziwiać m.in. w Gliwicach, Będzinie, Czeladzi, Mikołowie, Chorzowie, Zabrzu, Bytomiu, Rudzie Śląskiej, Katowicach czy w Pilicy.
Większość z tych budowli została spalona podczas Nocy Kryształowej. Z 9 na 10 listopada 1938 roku zaczęły się podpalenia. Wtedy też ucierpiała jedna z największych i najbardziej okazałych na Górnym Śląsku synagog - ta w Gliwicach.
Jej los podzieliły i inne świątynie. Chorzowska budowla przy ulicy Wolności została spalona jesienią 1939 roku przez hitlerowców, a jej zgliszcza zostały rozebrane przez zmuszonych do tego Żydów.
Synagoga w Bytomiu przy pl. Grunwaldzkim także została zniszczona przez hitlerowców w Noc Kryształową. W Katowicach przy ul. Mickiewicza można było podziwiać Synagogę Wielką. Świątynia została podpalona przez hitlerowców 4 września 1939 roku.
Synagoga w Zabrzu mieściła się u zbiegu dzisiejszych ulicy Brysza i Karłowicza. Została zniszczona podczas Nocy Kryształowej. Podczas II wojny światowej hitlerowcy spalili też synagogę w Tarnowskich Górach. W 1943 roku ostatecznie usunięto jej ruiny, aby poszerzyć ulicę.
W Czeladzi synagoga została wzniesiona w okresie międzywojennym, a w 1939 roku hitlerowcy zmusili Żydów do jej rozbiórki. W Będzinie powstała wcześniej, bo w 1881 roku. Została spalona podczas II wojny światowej, a jej pożar trwał 20 godzin. Synagoga w Mikołowie przy ulicy Żorskiej została zrównana z ziemią w 1972 roku na polecenie ówczesnych władz. Wysadzono ją w powietrze.
Za to pierwsza pilicka synagoga na placu przy skrzyżowaniu ulic Zawierciańskiej i Barbary, po wygnaniu Żydów z Pilicy, została przeznaczony na kościół.
Ruiny synagogi w Katowicach przy ul. Mickiewicza. Tak wyglądała zaraz po spaleniu.
Wszystkie komentarze
Trochę dawne dzieje, bo ów kościół (Św. Barbary) został rozebrany jakieś 200 lat temu...