By³y majestatyczne i egzotyczne zarazem. Stanowi³y nieod³±czny element krajobrazu ¶l±skich i zag³êbiowskich miast. Wiele z nich podzieli³o tragiczny los. Synagogi mo¿na by³o podziwiaæ m.in. w Gliwicach, Bêdzinie, Czeladzi, Miko³owie, Chorzowie, Zabrzu, Bytomiu, Rudzie ¦l±skiej, Katowicach czy w Pilicy.
Wiêkszo¶æ z tych budowli zosta³a spalona podczas Nocy Kryszta³owej. Z 9 na 10 listopada 1938 roku zaczê³y siê podpalenia. Wtedy te¿ ucierpia³a jedna z najwiêkszych i najbardziej okaza³ych na Górnym ¦l±sku synagog - ta w Gliwicach.
Jej los podzieli³y i inne ¶wi±tynie. Chorzowska budowla przy ulicy Wolno¶ci zosta³a spalona jesieni± 1939 roku przez hitlerowców, a jej zgliszcza zosta³y rozebrane przez zmuszonych do tego ¯ydów.
Synagoga w Bytomiu przy pl. Grunwaldzkim tak¿e zosta³a zniszczona przez hitlerowców w Noc Kryszta³ow±. W Katowicach przy ul. Mickiewicza mo¿na by³o podziwiaæ Synagogê Wielk±. ¦wi±tynia zosta³a podpalona przez hitlerowców 4 wrze¶nia 1939 roku.
Synagoga w Zabrzu mie¶ci³a siê u zbiegu dzisiejszych ulicy Brysza i Kar³owicza. Zosta³a zniszczona podczas Nocy Kryszta³owej. Podczas II wojny ¶wiatowej hitlerowcy spalili te¿ synagogê w Tarnowskich Górach. W 1943 roku ostatecznie usuniêto jej ruiny, aby poszerzyæ ulicê.
W Czeladzi synagoga zosta³a wzniesiona w okresie miêdzywojennym, a w 1939 roku hitlerowcy zmusili ¯ydów do jej rozbiórki. W Bêdzinie powsta³a wcze¶niej, bo w 1881 roku. Zosta³a spalona podczas II wojny ¶wiatowej, a jej po¿ar trwa³ 20 godzin. Synagoga w Miko³owie przy ulicy ¯orskiej zosta³a zrównana z ziemi± w 1972 roku na polecenie ówczesnych w³adz. Wysadzono j± w powietrze.
Za to pierwsza pilicka synagoga na placu przy skrzy¿owaniu ulic Zawierciañskiej i Barbary, po wygnaniu ¯ydów z Pilicy, zosta³a przeznaczony na ko¶ció³.
Ruiny synagogi w Katowicach przy ul. Mickiewicza. Tak wygl±da³a zaraz po spaleniu.
Wszystkie komentarze
Trochê dawne dzieje, bo ów ko¶ció³ (¦w. Barbary) zosta³ rozebrany jakie¶ 200 lat temu...