Karol Schayer był architektem, który wywarł wpływ na krajobraz odległych od siebie o tysiące kilometrów miast - Katowic i Bejrutu.
Urodził się w 1900 roku, a pod koniec lat 20. związał się z Górnym Śląskiem. Był już wtedy absolwentem Politechniki Lwowskiej i od 1927 roku pracował jako architekt w Wydziale Budowlanym Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Projektował wówczas m.in. wiele gmachów szkolnych. To jego autorstwa jest m.in. liceum w Piekarach Śląskich, gimnazjum w Mikołowie czy szkoła podstawowa w Radzionkowie.
Jego autorstwa są też takie gmachy jak Bank Handlowy przy ulicy Mielęckiego 10 w Katowicach czy Dom Sportu przy ul. Kilińskiego. Schayer zaprojektował też przebudowę ratusza w Chorzowie i nadał mu obecny wygląd. Projektował też ekskluzywne kamienice, które do dziś można podziwiać przy ulicach - Dąbrowskiego 24, PCK 6 czy przy Al. Korfantego 60.
Momentem przełomowym w karierze architekta i jego najlepszą budowlą stał się powstały przed II wojną światową gmach Muzeum Śląskiego przy placu Chrobrego.
Budynek wzniesiono na planie litery H miał ośmiokondygnacyjny korpus i czteropiętrowe skrzydła równoległe do ulicy Jagiellońskiej i Dąbrowskiego. Wizjonerska budowla została jednak uznana za przejaw sztuki zdegenerowanej i zburzona przez Niemców, a Karol Schayer został zmuszony był opuścić kraj. Wówczas znalazł schronienie w stolicy Libanu, gdzie kontynuował pracę architekta. Wówczas w Bejrucie powstało wiele modernistycznych budynków.
Na zdjęciu kamienica przy ul. PCK 6 w Katowicach.
Wszystkie komentarze
Może już nie przetrwały w Bejrucie. Tam była długa droga wojnaa...