Kilka dni temu pisaliśmy, że aż 10 lokali przy ul. Staromiejskiej w Katowicach stoi pustych. To rozpętało burzę komentarzy o obecnej kondycji śródmieścia. Przypominamy, że przez lata jednak ulica należała do najbardziej reprezentacyjnych w mieście.
Ulica Staromiejska aż ośmiokrotnie zmieniała swoją nazwę. Początkowo była krętą, wiejską drogą. Została wyprostowana i skrócona w roku 1856, kiedy projektowano przyszłe ulice miasta. Od 1871 do 1922 roku nosiła nazwę Querstrasse. Potem nazwano ją Staromiejską i tak było do roku 1934, od którego to aż do 1939 nazwana była ulicą Bronisława Pierackiego. W czasie wojny nosiła nazwę Mollwitzstrasse, a po wojnie wróciła na dwa lata do nazwiska Pierackiego. W 1947 przyjęła nazwisko Wojciecha Korfantego, a w 1954 przemianowano ją na ulicę Józefa Wieczorka. W 1990 roku ponownie wróciła do nazwy Staromiejska.
Ulica Staromiejska przeżywała lata świetności m.in. związanej z teatrem. Pod numerem 17. w roku 1907 powstały restauracja i teatr kabaretowy. W cztery lata później bracia Aleksander i Marceli Moscovitzowie nadali teatrowi nazwę Apollo i reklamowali go jako varietes. Przyjeżdżali tutaj artyści cyrkowi z Berlina i Wiednia, występowała kobieta z brodą, wyświetlano także filmy w kinie Casino. Od 1954 roku działał tutaj Teatr Satyry, który cztery lata później stał się częścią Teatru Śląskiego - nazwano go Teatrem Komedii. W 1961 roku zmieniono nazwę na Teatr Rozmaitości. Dodatkowo przy ulicy działało mnóstwo sklepów oraz punktów usługowych. To tu skupiało się życie miasta, przede wszystkim handlowe, ale nie brakowało też restauracji i kawiarni.
Wszystkie komentarze
Plus pijalnie taniego piwa na Mariackiej - dzięki czemu w UM można od lat trąbić o sukcesie rewitalizacji centrum
tak więc jest już obojętnie.
Staromiejska od dawna jest nieciekawa, bezguście uliczno-sklepowe.