Zbiornik Dzierżno Duże powstał w 1964 roku w wyrobisku po zakończonej eksploatacji piasków podsadzkowych. Zasiliła go rzeka Kłodnica.
Całkowita powierzchnia zalewu to 516 hektarów Zbiornik zasilany jest wodami rzeki Kłodnicy oraz potoków takich jak Kozłówki, Rzeczyckiego i Kleszczowskiego
Zbiornik do dziś spełnia bardzo ważne zadanie. Zapewnia przepływ na rzece Kłodnicy, utrzymuje żeglugę na Kanale Gliwickim, a w okresie powodzi bezpieczne pomaga przeprowadzić wody powodziowe rzeki Kłodnicy. Przyczynia się także do poprawy jakości tych wód.
Zalew jest dziś również miejscem do wypoczynku wielu osób, chociaż jakość wody jest średnia. Nie przeszkadza to jednak setkom osób w czasie upałów kąpać się w nim.
Sam Kanał Gliwicki ma o wiele dłuższą historię. Jego budowę rozpoczęto w 1934 roku, a ukończono oficjalnie w roku 1939. Pełną zdolność przepustową osiągnął dopiero w 1941. Na długości prawie 41 km zbudowano sześć śluz, które zaliczają się do zabytków techniki jak odrestaurowana Śluza Łabędy. Jedną z najciekawszych jest też śluza Dzierżno. Budowlę zlokalizowano pomiędzy zbiornikiem wodnym Dzierżno Małe i planowanym właśnie na lata późniejsze zbiornikiem Dzierżno Duże.
Wszystkie komentarze