20 marca 1948 rząd wydał rozporządzenie o powołaniu Akademii Lekarskiej w Bytomiu. Rok później została przemianowana na Śląską Akademię Medyczną. Początki nie były łatwe. Była to już ósma wyższa uczelnia medyczna w kraju. - Mówiono z sarkazmem: 'szkółka felczerów' - opowiada prof. Przemysław Jałowiecki, rektor SUM.
W historii uczelni nie zabrakło jednak wybitnych uczonych, a zarazem lekarzy. Do grona najbardziej znanych weszli fenomenalny chirurg prof. Józef Gasiński, prof. Kornel Gibiński - świetny lekarz a przy tym humanista, nauczyciel prof. Franciszka Kokota, który dzięki odkryciu funkcji przytarczyc zdobył światową sławę. Inne znakomitości w historii uczelni to prof. Zbigniew Herman, współtwórca farmakologii klinicznej, prof. Witold Zahorski, światowy ekspert od pylicy i autor pierwszej międzynarodowej klasyfikacji tej choroby, a także prof. Zbigniew Religa, który w 1985 roku przeprowadził pierwszą udaną transplantację serca w Polsce.
Dziś SUM ma pięć szpitali i pięć wydziałów. Prowadzi studia na 16 kierunkach w języku polskim i 9 w angielskim. Zatrudnia 2,4 tys. osób, a kształci ponad 10 tys. studentów, w tym 500 obcokrajowców z 48 krajów świata.
Na zdjęciu Rozporządzenie o założeniu powołaniu Akademii Lekarskiej w Bytomiu z podpisem premiera Józefa Cyrankiewicza.
Wszystkie komentarze