W tym roku mija 120 lat od powstania Elektrociepłowni Zabrze - najstarszego tego typu zakładu w Polsce, który nadal służy okolicznym mieszkańcom.
Początkowo produkowano tam jedynie energię elektryczną, jednak od 1969 roku w Zabrzu wytwarzane jest również ciepło. Dziś w tym miejscu historia spotyka się z nowoczesnością. W bezpośrednim sąsiedztwie historycznego obiektu powstaje nowy zakład, który będzie produkował ekologiczne ciepło sieciowe dla 70 tysięcy gospodarstw domowych w Zabrzu i Bytomiu.
Historia zabrzańskiego zakładu rozpoczęła się 21 grudnia 1897 roku, kiedy z nowo powstałej elektrowni popłynął pierwszy prąd. Zasilał on domy mieszkańców Zabrza, które wówczas nie miało jeszcze praw miejskich. Ten symboliczny moment zapoczątkował ponadstuletnią historię zabrzańskiego zakładu i dał impuls do rozwoju elektroenergetyki na Śląsku. W wyniku dokonywanych w okresie międzywojennym modernizacji i rozbudowy urządzeń produkcyjnych elektrownia stała się jedną z największych w regionie. Zniszczenia i grabieże podczas II wojny światowej sprawiły, że moc produkcyjna zmniejszyła się o połowę, jednak pomimo to udało się utrzymać funkcjonowanie zakładu.
W latach 70. zakład zaczął dostarczać ciepło do zabrzańskich domów. Dziś należy do firmy Fortum, które przejęło elektrociepłownię siedem lat temu.
Obecnia trwa rozbudowa zakładu. Pochłonie prawie prawie 900 mln zł.
Wszystkie komentarze