Katowicki Rynek kilka razy zmieniał nazwę. Za niemieckich czasów był to Friedrichsplatz, od 1928 r. do wybuchu II wojny światowej Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, a w czasie okupacji wrócono do nazwy niemieckiej. Od 1945 r. z wymyślaniem nowej nazwy dano sobie spokój.
O dziejach rynku opowiada Joanna Kałuska z Muzeum Historii Katowic. Przypomina, że w 1856 r., gdy powstał pierwszy plan urbanistyczny Katowic, wyznaczono dwie ulice (obecne Warszawska i 3 Maja) jako główne osie komunikacyjne, oraz rynek jako plac targowy.
W miejscu, w którym obecnie stoi Dom Handlowy Skarbek, znajdowała się niegdyś karczma, a następnie kamienica z delikatesami Borinskiego.
Mniej więcej tam, gdzie dziś znajduje się Dom Handlowy 'Zenit', w 1849 r. powstał pierwszy katowicki hotel - Carla Welta. W 1850 r. koncertował tutaj Johann Strauss. Na sąsiedniej parceli Adolph Fröhlich wybudował w drugiej połowie lat 50. XIX w. 'Hotel de Prusse'.
Rynek był mniejszy i miał inny kształt niż obecnie, bo dłuższa była ul. Pocztowa. Swój bieg rozpoczynała pomiędzy 'Hotelem de Prusse' a kamienicą stojącą w miejscu 'Domu Prasy'.
W latach 60. XIX w. powstała północna pierzeja rynku - cztery kamienice pomiędzy obecną ul. Mickiewicza i al. W. Korfantego, po których nie ma śladu. Do dziś zachowała się wschodnia część pierzei północnej - kamienice o numerach 6,7,8 i 9.
Budynek Teatru Śląskiego powstał w 1907 r. W XIX w. stały tam parterowe budynki należące do Tiele-Wincklerów. Jeden z nich przebudowano i od 1874 r. mieścił się w nim pierwszy katowicki ratusz.
Na parterze znajdowały się biura, na pierwszym piętrze mieszkanie burmistrza, a na poddaszu sala posiedzeń i mieszkania obsługi budynku. Władze miasta urzędowały tu do końca XIX w., po czym przeniosły się do kupionego w tym celu budynku 'Hotelu de Prusse'.
W styczniu 1945 r. żołnierze Armii Czerwonej podpalili niektóre budynki, które potem zostały rozebrane. W ten sposób zrobiło się wolne miejsce dla 'Zenita' i obecnego Biura Obsługi Mieszkańców, czyli budynku, który do niedawna był Domem Prasy. w latach 60. i 70. XX w., kiedy wyburzono jego północną część - wspomniane kamienice między ul. A. Mickiewicza a al. W. Korfantego, a po stronie zachodniej postawiono Dom Handlowy 'Skarbek'. Od tego czasu rynek całkowicie zatracił swój pierwotny kształt.
Na zdjęciu: Katowice, rynek, w kierunku na Friedrichstrasse, czyli dzisiejszą ul. Warszawską
Wszystkie komentarze