Niezwykłe, kolorowe fotografie wykonane w Katowicach najprawdopodobniej w latach II Wojny Światowej to pamiątka należąca do rodziny Thiele. - Fotografie zrobił mój ojciec, Jerzy Thiele - opowiada pan Krystian Thiele.
Pan Krystian zachował niemal wszystkie zdjęcia, które zrobił jego ojciec. Dzięki pomocy syna, Michała, fotografie udało się zdigitalizować. - Pamiętam, że mój ojciec, który urodził się w Łodzi, służył wpierw w polskim wojsku, a następnie z granicy polsko - litewskiej trafił na Śląsk, gdzie został wcielony w szeregi niemieckiej armii. Będąc w Katowicach w tym czasie wykonał szereg kolorowym przezroczy miasta. Wówczas kolorowe zdjęcia były rzadkością - mówi pan Krystian.
Nie udało się jednak ustalić dokładnych dat, w których fotografie powstawały. - Dlatego nazwaliśmy je 'okołowojennymi'. Przedstawiają one głównie śródmieście Katowic - dodaje.
Na zdjęciu budowa torów na alei Korfantego.
Wszystkie komentarze
Kolejna przebudowa układu komunikacyjnego w centrum Katowic i tejże trasy tramwajowej miała miejsce od końca lat 60. do początku lat 70. XX wieku, a najnowsza - rozpoczęta pod koniec zeszłego stulecia i po części zrealizowana przy okazji budowy DTŚ, po części z unijnego projektu, trwa wciąż i miejmy nadzieję do roku 2020 zostanie ukończona...
Dodam, że na przedostatnim zdjęciu kino "Rialto" reklamuje antysemicki superprzebój "Żyd Süss", który wszedł na ekrany na przełomie września i października 1940.
A na zdjęciu nr 3 ciekawostka - przedwojenny autobus Leyland-Zagórski należący do Śląskich Linii Autobusowych, a później przejęty przez Niemców (z ok. 50 sztuk, roku 1945 doczekał tylko jeden taki...).
Pozdrawiam
To budynek mieszkalny przy Curie-Skłodowskiej.