Więcej
    Komentarze
    Dość dokładne ustalenie czasu wykonania tego zdjęcia jest proste, wystarczy otworzyć właściwą książkę. Do 1939 roku niemiecka część górnośląskiej sieci tramwajowej została praktycznie w całości przebudowana z toru wąskiego 785 mm na tor normalny, w okresie międzywojennym wprowadzono tam pospieszne tramwaje Gliwice - Zabrze - Bytom i szereg innych udogodnień. Po zajęciu przydzielonej Polsce wschodniej części Górnego Śląska, gdzie większość tras tramwajowych nadal miała wąski tor i była obsługiwana pamiętającymi XIX wiek wagonami, Niemcy przystąpili do nadrabiania zaległości wynikających głównie z kryzysu lat 30. i niechętnej prywatnym wówczas Śląskim Kolejkom (tak nazywała się firma tramwajowa) polityki polskich władz - w okresie międzywojennym Katowice, Królewska Huta i okoliczne wioski stawiały głównie na rozwój dotowanej, komunalnej komunikacji autobusowej, która konkurowała z niedotowanymi, prywatnymi tramwajami jeżdżąc wzdłuż ich tras. Widzimy zatem sam początek przebudowy układu komunikacyjnego w centrum Katowic przy okazji pierwszej poważnej modernizacji linii tramwajowej Katowice - Królewska Huta - Bytom - przebudowy na tor normalny. Prace rozpoczęto w lipcu, a ukończono w grudniu 1940 roku. Na drzewach widać liście, więc zdjęcie wykonano jeszcze w lecie 1940 roku.

    Kolejna przebudowa układu komunikacyjnego w centrum Katowic i tejże trasy tramwajowej miała miejsce od końca lat 60. do początku lat 70. XX wieku, a najnowsza - rozpoczęta pod koniec zeszłego stulecia i po części zrealizowana przy okazji budowy DTŚ, po części z unijnego projektu, trwa wciąż i miejmy nadzieję do roku 2020 zostanie ukończona...
    @Jakub Halor
    Dodam, że na przedostatnim zdjęciu kino "Rialto" reklamuje antysemicki superprzebój "Żyd Süss", który wszedł na ekrany na przełomie września i października 1940.
    A na zdjęciu nr 3 ciekawostka - przedwojenny autobus Leyland-Zagórski należący do Śląskich Linii Autobusowych, a później przejęty przez Niemców (z ok. 50 sztuk, roku 1945 doczekał tylko jeden taki...).
    Pozdrawiam
    już oceniałe(a)ś
    7
    0
    Niby zwykłe zdjęcia ludzi, ulic, domów a wyglądają magicznie. Warto fotografować rzeczywistość i odkryć ją po np. 50 latach.
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    Piękne zdjęcia, ładnie miasto wygląda (mimo, że widać po elewacjach kamienic, że niezbyt w nie inwestowano). Warto zwrócić uwagę, jaki efekt daje brak tandetnych reklam, którymi dzisiaj jest wszystko obklejone
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    A czy ten budynek na piątym zdjęciu, po prawej stronie, to nie jest przypadkiem gmach Muzeum Śląskiego?
    @Molibden
    To budynek mieszkalny przy Curie-Skłodowskiej.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0