Zakończyły się prace związane z drugim etapem rewitalizacji Parku Fazaniec w Bytomiu. Kompleks wzbogacił się o trzy tysiące roślin, a przepływający przez niego strumień został oczyszczony. Prace kosztowały 800 tys. zł.
Zajmujący 18 hektarów Fazaniec znajduje się na terenie Szombierek i Bobrku. Park powstał w XIX wieku. Swoją nazwę zawdzięcza hodowli bażantów (niem. fasan - bażant), która przetrwała w nim do 1928 roku.
Przez dziesiątki lat Fazaniec stopniowo podupadał. W 2008 roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przyznał dotację na odnowę drzewostanów i prac pielęgnacyjnych.
Prace w Fazańcu objęły m.in. regulację i przywrócenie do stanu naturalnego strumyka płynącego po zachodniej stronie parku wraz z nasadzeniem roślin nadwodnych, a także pielęgnację drzewostanu. Zamulony strumień oczyszczono, wyregulowano jego koryto i brzegi, wybudowano też pięć nowych mostków. Dodatkowo przy brzegach posadzono ponad trzy tysiące roślin nadwodnych.
- Pod koniec zeszłego roku wykonane zostały prace związane z uporządkowaniem drzewostanu, a w tej chwili zakończono ostatni z elementów tego etapu rewitalizacji polegający na renaturyzacji strumyka - mówi Krystyna Ostrowska, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej w Bytomiu.
Wszystkie komentarze