Katowice to młode miasto. Przez ostatnie 150 lat jego granice zmieniały się wiele razy. Ostatnio w 1975 roku. Aż trudno uwierzyć, że najmłodsze części Katowic jeszcze niedawno były wsiami.
Katowice powiększane były w XX wieku kilka razy. Działo się tak w 1924 roku, 1951, 1960 i ostatnio w 1975 roku. Wtedy do Katowic dołączono Kostuchnę, Podlesie wraz Zarzeczem oraz Murcki. Przy czym warto pamiętać, że od 1967 roku zarówno Kostuchna jak i Murcki miały prawa miejskie, wieś Podlesie została z kolei dołączona najpierw do Kostuchny. Stało się to w 1973 roku.
Spośród tych trzech dzisiejszych dzielnic największa była Kostuchna. Jej losy są dość zagmatwane. Pierwsze spisane wzmianki o Kostuchnie pochodzą z lat 1740-1741. W dokumentach księcia pszczyńskiego można znaleźć informację o dostawię węgla z kotliska w rewirze leśnym Kostuchna. Zaznaczono, że jest ono niedaleko Tychów. Wiadomo jednak, że sama Kostuchna jako osada istniała znacznie wcześniej. Dość wspomnieć, że już w 1629 roku działała tu karczma, mieszkańców zaczęło jednak przybywać dopiero sto lat później.
Magnesem i motorem rozwoju stały się szybko nieistniejące już kopalnie Murcki oraz Boże Dary. Warto też pamiętać, że to właśnie w Kostuchnie Tadeusz Sendzimir postawił cynkownię, w której po raz pierwszy na skalę przemysłową zastosowano linię technologiczną ciągłego wyżarzania i cynkowania blach stalowych. W latach 50. Kostuchnę włączono do Katowic. Okazało się jednak, że nie wszyscy mieszkańcy nie chcieli być częścią tego miasta. I w 1967 roku Kostuchna uzyskała prawa miejskie. Ale 'niepodległość' straciła bardzo szybko. Już w 1975 roku stała się ponownie częścią Katowic.
Dziś to jedna z tych dzielnic, gdzie najszybciej przybywa mieszkań.
Na zdjęciu hotel dla pracowników Kopalni Boże Dary - Kostuchna
Wszystkie komentarze