Koszutka wybija się na najmodniejszą dzielnicę Katowic, choć należy do tych najmniejszych. Powstają tam modne lokale i sklepy pełne dobrego designu. Na starych fotografiach można zobaczyć, jak zmieniała się dzielnica.
Historia dzielnicy zaczyna się w XVII wieku, która powstała jako kolonia Bogucic, lecz dopiero w 1924 roku Koszutka została włączona wraz z Bogucicami do Katowic.
Północna część dzielnicy jest zabudowana willowo, południowa - niskimi budynkami wielorodzinnymi z lat 50 XX w. i późniejszymi, niewysokimi blokami.
Znajdują się w niej budynki, które zaprojektowali najlepsi katowiccy architekci jak Karol Schayer, Tadeusz Michejda czy Tadeusz Łobos.
W 1936 roku działkę na Koszutce kupili Oblaci i wybudowali na niej klasztor z kaplicą. W PRL zbudowano na terenie dzielnicy w latach 50 osiedle robotnicze im. Juliana Marchlewskiego. Wyburzono pod nie familoki i zabudowano teren nowymi budynkami w stylu architektonicznym socrealizmu. Potem w dzielnicy działali tacy architekci jak Mieczysław Król, Stanisław Kwaśniewicz i Jurand Jarecki. Pod koniec lat 60 wzniesiono tzw. niebieskie bloki.
Zdjęcie: Rok 1968. Plac Grunwaldzki.
Wszystkie komentarze