Rezydencja biskupów katowickich znajdująca się przy ul. Jordana w Katowicach zachwyca rozmachem i ogrodem.
REKLAMA
Fotopolska.eu
1 z 5
Archikatedra wraz z siedzibą kurii i ogrodami to jeden z najciekawszych zabytków w centrum Katowic. Siedziba kurii powstawała w latach 1927-1933, w której jako pierwszy zamieszkał bp Stanisław Adamski. Gmach zaprojektowali architekci Zygmunt Gawlik i Franciszek Mączyński. Ci sami, którzy stworzyli sąsiadującą z kurią archikatedrę pod wezwaniem Chrystusa Króla.
Fotopolska.eu
2 z 5
Całość budowli ma cechy neobaroku i neoklasycyzmu. To jeden z najpiękniejszych budynków Katowic, chociaż najlepiej jest widoczny od strony ogrodu. To tego jednak nie mają wstępu osoby postronne.
Fotopolska.eu
3 z 5
Ogród jest przestronny, a teren nierówny. Do serca ogrodu trzeba zejść alejkami lub po schodkach. Tam też znajduje się malownicze oczko wodne. Wokół ogrodu, 'na wyżynie' gęsto rosną drzewa i ozdobne krzewy.
Fotopolska.eu
4 z 5
W budynku znajduje się również Muzeum Diecezjalne. W program budowy zespołu katedry wraz z budynkami przyległymi wpisane zostało muzeum jako jedna z samodzielnych instytucji. Idea ta nawiązywała do tradycji budowy katedr europejskich z zakładanymi przy nich skarbcami kościelnymi.
Fotopolska.eu
5 z 5
W uroczystość Chrystusa Króla, 20 listopada 1983 roku, w prawym skrzydle Kurii Diecezjalnej biskup Herbert Bednorz poświęcił pomieszczenia, w których zorganizowano ekspozycję muzealną. Dzień ten uznawany jest za oficjalną datę powstania muzeum.
Tu akurat ich rozumiem. Nikt nie chce by ktoś obcy chodził po ogrodzie i zaglądał w okna domu w którym mieszka. Poza tym.......wpuścić tam ludzi to ogród od razu straciłby całą swą magię. Zadeptane trawniki,rabatki. No i wieczne podglądanie. Każdy potrzebuje odrobinę prywatności.
Wszystkie komentarze