Więcej
    Komentarze
    Rewelacja, bardzo ciekawe.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Kapitalne! Proszę o więcej
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    " Plan przestrzennej zabudowy wyznaczał stary trakt z Mysłowic do Szopienic, a dalej do Bogucic i Zawodzia" Z Mysłowic do Szopienic ? i na tej linii powstał rynek i plac wolności? litości... a może droga prowadziła z Mikołowa do Szopienic :)
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Wspaniałe. Tylko dlaczego wszędzie jest tak pusto?
    @agak23 bo to wiocha jeszcze wtedy straszna była, wilki jeno wyli po nocy :)
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @agak23 Czas naświetlania płyt fotograficznych (bo klisz jeszcze w zasadzie nie było) był długi i w zależności od warunków oświetleniowych wynosił od kilku do nawet kilkudziesięciu sekund. Dlatego autorzy fotografii plenerowych bardzo często specjalnie wybierali takie okoliczności, żeby ludzi było jak najmniej (np. pogodne wczesne poranki w dni świąteczne), tak by uniknąć tłumów rozmazanych "widm" od będących w ruchu ludzi i zwierząt; ewentualne pojedyncze osoby w kadrze można było zawsze spróbować poprosić, żeby przez chwilę się nie ruszały. Co oczywiście nie zawsze było możliwe (wystarczy tu spojrzeć np. na zdjęcia 8, 14 czy 8). Pozdrawiam
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @agak23 W tamtych czasach: - naświetlanie kliszy wymagało dłuższego czasu - oraz równomiernego oświetlenia kadru - fotografia była czymś nowym, atrakcją Z tych trzech powodów fotografowie wychodzili na miasto wczesnym rankiem, aby mieć spokój i czas na zrobienie zdjęcia (mały ruch pojazdów i przechodniów, w tym gapiów) oraz warunki oświetleniowe. Pozdrawiam ze słonecznej Warszawy (której też najstarsze zdjęcia przedstawiają zazwyczaj puste ulice).
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    @agak23 A moim zdaniem po prostu ludzie sobie chodzili a na zdjęciu pozostali jedynie ci , którzy stali nieruchomo.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0