Pierwsza wzmianka o wsi Katowice pojawiła się w zapisach księdza Kazimierskiego w 1598 roku, ale prawdziwy rozwój Katowic rozpoczął się wraz z budową berlińskiej kolei w 1846 r. wiodącej do Mysłowic. Najstarsze zdjęcia miasta, jakie odnaleźliśmy, pochodzą z drugiej połowy XIX wieku.
Katowice swój rozwój zawdzięczają rodzinie Wincklerów. Przejęcie przez nich dóbr ziemskich sprawiło, że do osad położonych po obu stronach Rawy przybywano w interesach. Sztygar i przedsiębiorca górniczy Franz Winckler przekształcił okoliczne wioski w przemysłowe miasto, a kontynuatorem jego pomysłu był Friedrich Wilhelm Grundmann. Miasto wzrastało według projektu budowniczego Nottenbohna. Plan przestrzennej zabudowy wyznaczał stary trakt z Mysłowic do Szopienic, a dalej do Bogucic i Zawodzia. Przy tej linii powstały dwa istniejące dziś place - Rynek i plac Wolności.
Wieś Katowice otrzymała w 1865 roku prawa miejskie. Wzniesiono wówczas pierwszy monumentalny obiekt - kościół ewangelicki przy ul. Warszawskiej, później neogotycki kościół Najświętszej Marii Panny przy ul. Mariackiej, klasztor i szpital Bonifratrów. Z początkiem XX wieku Katowice wzbogaciły się o Teatr Miejski. W 1906 roku zakończono rozbudowę okazałego dworca kolejowego. Niebawem miasto stało się stolicą autonomicznego województwa śląskiego i siedzibą Sejmu Śląskiego i Górnośląskiej. Najstarsze zdjęcia miasta, jakie odnaleźliśmy, pochodzą z drugiej połowy XIX wieku.
Na zdjęciu ulica Warszawska, Kościół Zmartwychwstania Pańskiego w roku 1865.
Wszystkie komentarze