We wtorek w Muzeum Historii Katowic zaprezentowano jeden z najbardziej unikatowych materiałów filmowych, jakie Filmoteka Śląska ma w swoich zbiorach. Film prawdopodobnie z 1941 roku nakręcił nastoletni chłopak, Adam Macura.
@extraschaf
Wiadomo kto był wtedy gospodarzem tego miejsca jak i zbudowanych większości kamienic na Górnym Śląsku, tak to byli Niemcy, dbający o czystość. Niestety Polak brudas nie dba o swoje podwórko a co dopiero zabytki.
"Wspólnie z Joanną Kałuską z Muzeum Historii Katowic i Mirosławem Węckim z Archiwum Państwowego w Katowicach udało się zidentyfikować większość z obiektów oraz miejsc uwiecznionych przez kilkunastoletniego chłopca w pierwszej połowie II wojny światowej."
Cyba jednak nie bo podpisów pod zdjęciami brak.
Być może to pora roku ale wszystko jakieś szare się wydaje. Kamienice też szaro-czarne. Może powodem było to, że wtedy było jednak znacznie więcej przemysłu plus wszysko opalane było węglem.
@michi3
Teraz mamy Katowice Zdrój!Pamiętam w latach 50 czy 60 to w upalny dzień takie mleko jak mgła zamiast powietrza.Jak mogło być inaczej kiedy w samym centrum Katowic dwie kopalnie , na obrzeżach ze trzy , trzy huty.A i Azoty chorzowskie( w centrum Chorzowa ) dymiły jak trza.
@michi3
kiedyś nie było smartfonów i ludzie robili zdjęcia aparatami na klisze.
klisze były różne i w różny sposób utrwalały kolory.
dodatkowo klisze się starzeją i zniekształcają barwy i ostrość "zapisanych" na nich zdjęciach.
Katowice, Chorzow. Mieszkalem w Chorzowie rok czasu. Dym, kurz, bylo ponuro. czytajcie moje opowiadanai-ksiazki o PRL-u.
Walerian Domanski
www.DomanskiBooks.com
skąd rodzina miała kasę na kamerę dla dzieciaka i KOLOROWY film??? W 1941! Niemcom też nie przeszkadzało ot takie krotochwilne kręcenie filmu?
To jest dużo ciekawsze, niż sam materiał. Prosimy o informacje!
@rikol
nie, nie - okupacja, o to mi chodzi, kim była jego rodzina? Skąd mieli tyle forsy? nie chodzi mi o lustrację profesora, to bardzo ciekawy temat, szerszy niż Śląsk.
@jakobhorner
Przed wojną byli także zamożni ludzie w Polsce, także inteligentni i ciekawi świata, nie tylko zacofani wieśniacy. Katowice to przecież było bardzo dynamicznie rozwijające się miasto. Podejrzewam, że w 1941 r. panował tam spokój - Ślązacy są co do zasady pragmatyczni jak np. Czesi (to komplement) i potrafią wypracować pokój
Wszystkie komentarze