Więcej
    Komentarze
    Tytuł artykułu "Gdyby nie wojna, mielibyśmy na Śląsku jeden z najpiękniejszych pałaców w Europie" wymaga sprostowania. Prawda jest taka, że gdyby nie wojna, to niczego byśmy nie mieli Śląsku. Bo gdyby nie wojna, to Śląsk byłby nadal niemiecki.
    @georg_w_gazecie Słusznie :) Ale i tak szkoda pałacu.
    już oceniałe(a)ś
    7
    0
    @pata.m A wcale nie, bo spora część trafiła do Polski już po plebiscycie!
    już oceniałe(a)ś
    3
    9
    @pata.m Tak, szkoda pałacu.
    już oceniałe(a)ś
    1
    1
    @georg_w_gazecie Sprawdz sobie przedwojenne mapy i zobaczysz że jesteś w błędzie. Świerklaniec w 1939 roku był ploski.
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    A ja wiem że zamek i pałac szabrowali Polacy , aż do kafelek piwnicznej kuchni.
    już oceniałe(a)ś
    38
    8
    Gdyby nie wojna, pałac byłby w Niemczech, a nie w Polsce. My za to mielibyśmy Podhorce i Wiśniowiec.
    @jf94 Odwołuję, ta miejscowość jest położona na Górnym, a nie Dolnym Śląsku.
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    Gdyby nie wojna to byscie siedzieli w ziemianka za Bugiem panie Michnik...
    już oceniałe(a)ś
    27
    12
    "Dopóki nad miejscem czuwały pomniki, wszystko toczyło się dobrze. Dziś nikt nie wie, co stało się z parą lwów, które strzegły bramy wjazdowej. " To ja odpowiem strzegą wejścia do zoo w Chorzowie ;)
    @nawasaqi Człowieku, czytaj, a nie wąchaj! Mowa o lwach, a nie bramie z lwem!!!
    już oceniałe(a)ś
    13
    0
    Tja,dewastacja Markhali i Rzezni w Chorzowie tez zwalicie na wojne i ruskich?
    @szwampuch58 Slazacy nie byli wysokimi funkcjonariuszami w PRLu?
    już oceniałe(a)ś
    2
    1
    tylko dzieki Hitlerowi i Stalinowi Polacy zawdzieczaja ostateczny upadek feudalizmu ,niesamowity awans cywilizacyjny itp
    już oceniałe(a)ś
    11
    2
    Od lipca 1944 praktycznie nie było wojny armie sobie stały i zbierały siły . Panowało powszechne przekonanie ,że Wehrmacht Rosjan do Niemiec nie wpuści a wznowienia walk nie ma się co spodziewać wcześniej jak na wiosnę . Taki kompleks jak w Świerklańcu to przecież było istne przedsiębiorstwo . Tam pracowały setki ludzi . Wbrew przekonaniu w takim zamku nie siedział samotny książe z jednym wiernym służącym . Atak Rosjan w styczniu 1945 był jak grom z jasnego nieba. Niemcy zgłupieli . Rosjanie parli jak walec. Ale nie jest prawdą ,że to przypadkowi pijani czerwonoarmiści podpalali po drodze wszystkie burżujskie zamki bo Rosjanie dawno wiedzieli ,że Niemcy w takich miejscach ukrywają różne rzeczy i zwykli żołnierze co najwyżej taki zamek mogli otoczyć i pilnować a do wnętrza wchodzili wyłącznie z NKWD albo Śmierszem . Poza tym pijany sołdat może mieć przy sobie ze dwa , trzy granaty ale nie tyle żeby zamek jarał się od razu jak pochodnia. Moim zdaniem te obiekty były wyposażone do podpalenia niczym mosty do wysadzenia . Zapewne wszelkie obrazy czy kosztowności zniesiono do schronów przeciwlotniczych bo ucieczka z wyposażeniem zamku czy nawet z precjozami raczej w rachubę nie wchodziła. Niemcy myśleli ,że tak jak po pierwszej wojnie powrócą po minięciu walk na swoje i podpalali budynki żeby nikt się tam nie mógł dostać przez kilka tygodni bo tyle stygnie taki budynek a to co być może schowali przewyższało kilkakrotnie wartość budynku . W takim Świerklańcu Pałac Kawalera mogli zostawić żeby mieli gdzie mieszkać kiedy wrócą . To takie jest moje osobiste zdanie.
    @tadeusz542 A co zrobili ze Starym Kostrzyniem w 60 latach wysadzili w Powietrze jako szkolenie saperów Polacy Potrafiom najpierw zbozom potem co by to Było Gdyby!
    już oceniałe(a)ś
    1
    1