Więcej
  Komentarze
  Nie ma drugiego takiego zwierzęcia, które by tak służyło przez stulecia człowiekowi w każdym aspekcie życia, jak koń.
  @Julia Namárië Jeździłem przed laty spędzać niektóre wolne dni do gospodarstwa na Podhalu, w tym gospodarstwie był koń który robił za psa i jeżeli ktoś obcy nie był wprowadzony do obejścia przez opiekuna zwierza to los jego, po przekroczeniu furtki, mógł być marny. Po wielu latach wiernej służby koń spoczął (nielegalnie) w sadzie (ewenement).
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @Julia Namárië a człowiek zrobił im tyle zła , najgorszym dziadostwem na ziemi jest człowiek.
  już oceniałe(a)ś
  5
  1
  @Helena Kowalska czyli ty?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Czas na wycofanie ludzi z kopalń
  @adaml78 Na pewno górnicy bardzo by się "ucieszyli"...
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Konie miały ciężko, ale ludzie? Masakra, cieszę się, że nie żyję w tamtych czasach. Gdyby ktoś był zainteresowany przeczytaniem, jak wyglądało życie w tamtych czasach, zachęcam do lektury "Pierony. Górny Śląsk na polsku i niemiecku". To powinna być wg mnie lektura w naszym regionie.
  @marcindl "Tamte czasy" dla ludzi skończyły się całkiem niedawno, poczytaj jak wydobywano węgiel w Zagłębiu Wałbrzyskim: ręcznie bo pokłady miały średnio ok. metra grubości, a każdy górnik musiał ze sobą nosić ważący 5 kg aparat ucieczkowy, bo w złożach występowały pęcherze dwutlenku węgla pod bardzo wysokim ciśnieniem.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Coś wam się poplątało. Kierat to urządzenie gospodarskie (zwykle koło stodoły) gdzie koń chodząc w kółko napędzał różne urządzenia np. sieczkarnię.
  @64 A jak myślisz, jak napędzano np windę?
  już oceniałe(a)ś
  12
  0
  winda na kopalni to szola , a na górnym śląsku napędzane były maszynami parowymi.
  już oceniałe(a)ś
  4
  16
  @64 100% racji — erudycja wg Trybuny KrasnoLudu
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @64 no widzisz mędrku zanim wymyślili maszyny to kierat napędzał wszystko od pompy wody , żarna,
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Pracować jak w kieracie nie wzięło się z kopalni. Kierat to urządzenie gdzie zwierzę lub człowiek (więzień) chodzi w kółko - a kopalni konie ciągnęły wózki. Dokształcicie się redachtory. Zobaczcie jak wyglądały kieraty.
  @totmes72 W kopalniach i takie urządzenia były. Konie ciągnęły nie tylko wózki, ale napędzały też pompy kołem kieratnym i to już jest w tekście.
  już oceniałe(a)ś
  14
  1
  @totmes72 konie też pracowały w kieracie.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Trzeba sobie powiedzieć otwarcie- zwierze jest lepsze niż człowiek. Zwierze jest uczciwe, na dobro zawsze odpowiada dobrem, w przeciwieństwie do człowieka. Do tego nie trzeba go zmuszać do pracy ani pilnować, czy nie okradnie itp...
  @natig81 dlatego dla mnie zjeść końskie mięso to tak, jakby zjeść człowieka
  już oceniałe(a)ś
  8
  3
  @natig81 Nikła jest twoja wiedza o zwierzętach. Uczciwe, dobre, te pojęcia nie mają odniesienia do świata zwierząt. Wiele zwierząt kradnie i morduje nie po to żeby przeżyć tylko, aby mieć wygodniej w życiu. Co powiesz o wrodzonym "dobru" lwa, który morduje bezbronne potomstwo innego lwa? Następnie matka tych zamordowanych lwiątek, daje się podporządkować napastnikowi zamiast uciec lub walczyć o swoje dzieci z poświęceniem życia. To tylko jeden przykład a są ich miliony, więc nie bajaj jacy to ludzie są źli, a zwierzęta dobre.
  już oceniałe(a)ś
  8
  6
  @rattenkrieger od kilkunastu lat mam w domu zwierzęta, głównie koty i wiem, jak się zachowują.
  już oceniałe(a)ś
  2
  2
  @rattenkrieger Ale zwierzęta robią tak, bo im każe ich natura i ich instynkt. A ludzie robią krzywdę z wyrachowania czy zawiści. I to jest " drobna " różnica .
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @natig81 czy chcial bys byc zwierzeciem?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @natig81 probowales?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  "Metalowe klatki wykładano sianem, tak by zwierzęciu było wygodnie. Takiej podróży zawsze towarzyszył opiekun. Niektórzy twierdzą, też, że na czas podróży gaszono wszystkie światła, by uwięzione zwierzę nie wpadło w panikę.". Zdradzę Ci redaktorze największą tajemnicę w klatce maszyny wyciągowej czyli szoli nigdy nie było i nie ma do dzisiaj oświetlenia więc nic nie gasili.
  już oceniałe(a)ś
  12
  1
  Redaktorze z gimbazy. Gdybyś tylko słuchał podczas tej wycieczki po Guido przewodnika to byś usłyszał, że konie żyły średnio 5 lat, właściciel Guido wpadł na pomysł, że górnik który będzie miał na dole swojego konia będzie bardziej o niego dbał, co spowodowało że średnio konie na kopalni Guido żyły 8 lat.
  już oceniałe(a)ś
  10
  0