Anna Mika wykonuje piękne fotografie opuszczonych miejsc. Zobaczcie, jakie zdjęcia udało jej się zrobić w opuszczonych zakładach, hotelach, fabrykach, wieżowcach czy szpitalach na terenie województwa śląskiego.
REKLAMA
O fotografce i jej pracach pisaliśmy kilka dni temu. W poszukiwaniu takich lokalizacji podróżuje po całej Europie. Pięknych, zupełnie opuszczonych zakątków wcale jednak nie trzeba daleko szukać. W województwie śląskim ich nie brakuje. To głównie obiekty poprzemysłowe, które dziś okazały się bezużyteczne, ale wśród nich są też hotele, wieżowce i szpitale. Zobaczcie je na zdjęciach. Na zdjęciu: opuszczona konstrukcja nad Rawą w Katowicach."
data-src="https://bi.im-g.pl/im/18/74/12/z19350552IHG,Anna-Mika-wykonuje-piekne-fotografie-opuszczonych-.jpg"
data-src-mobile="https://bi.im-g.pl/im/18/74/12/z19350552IHG,Anna-Mika-wykonuje-piekne-fotografie-opuszczonych-.jpg"
width="1200"
height="803">
fot. Anna Mika
1 z 20
Anna Mika wykonuje piękne fotografie opuszczonych miejsc. O fotografce i jej pracach pisaliśmy kilka dni temu. W poszukiwaniu takich lokalizacji podróżuje po całej Europie. Pięknych, zupełnie opuszczonych zakątków wcale jednak nie trzeba daleko szukać. W województwie śląskim ich nie brakuje. To głównie obiekty poprzemysłowe, które dziś okazały się bezużyteczne, ale wśród nich są też hotele, wieżowce i szpitale. Zobaczcie je na zdjęciach. Na zdjęciu: opuszczona konstrukcja nad Rawą w Katowicach.
fot. Anna Mika
2 z 20
Cementownia Grodziec znajduje się w Będzinie. Została uruchomiona w 1857 roku i była to fabryka cementu portlandzkiego.
fot. Anna Mika
3 z 20
Dokładnie 31 lipca 1979 roku wstrzymana została działalność produkcyjna cementowni Grodziec. Od tego czasu obiekt popada w ruinę.
fot. Anna Mika
4 z 20
Historia Porcelany Śląskiej w Katowicach sięga lat 30. XX wieku.
fot. Anna Mika
5 z 20
Cementownia Szczakowa w Jaworznie. Początki powstawania zakładu to rok 1883. Była ona trzecim tego typu obiektem w Polsce.
fot. Anna Mika
6 z 20
Pałac w Krowiarkach był dawną siedzibą rodów Strachwitz i Donnersmarck. Zbudowany w 1826 roku na miejscu poprzedniego drewnianego dworu.
fot. Anna Mika
7 z 20
W skład pamiętającej początek XX wieku lokomotywowni w Katowicach - Załężu wchodzą dawne hale lokomotyw, wieża wodna i obrotnice.
fot. Anna Mika
8 z 20
Kopalnia Andaluzja w Piekarach Śląskich została zlikwidowana. W gruzach legło już 115 budynków. Latem 2009 roku wysadzony został szyb Reymont, potem Żeromski, a następnie Andaluzja.
fot. Anna Mika
9 z 20
Historię KWK Mysłowice rozpoczyna data 18 maja 1837 roku, kiedy to powołano kopalnię Danzing, a ta następnie stała się rdzeniem KWK Mysłowice.
fot. Anna Mika
10 z 20
Biurowiec DOKP przy katowickim Spodku został już rozebrany - zostały tylko podziemia. Już nigdy taki widok się nie powtórzy.
fot. Anna Mika
11 z 20
Dla uzyskania większych zysków ze sprzedaży cynku firma Giesche rozpoczęła w 1903 roku budowę Walcowni Cynku. Wybudowano ją obok Huty Bernhardi oraz linii kolejowej Szopienice - Siemianowice.
fot. Anna Mika
12 z 20
Biurowiec DOKP przy katowickim Spodku został już rozebrany - zostały tylko podziemia. Już nigdy taki widok się nie powtórzy.
fot. Anna Mika
13 z 20
Hotel Silesia w Katowicach wygląda, jakby czas się zatrzymał się w nim w 2006 roku. Goście i obsługa zostawili wnętrza, tak jakby wyszli tylko na chwilę.
fot. Anna Mika
14 z 20
Królewska Huta (Kościuszko) w Chorzowie została zaprojektowana przez szkockiego inżyniera Johna Baildona. Jej budowę rozpoczęto w 1797 roku.
fot. Anna Mika
15 z 20
Papiernia w Kaletach. Kiedy powstała fabryka celulozy, by zwiększyć jej rentowność postanowiono surowiec przetwarzać na miejscu. Dlatego już w 1899 roku wybudowano papiernię.
fot. Anna Mika
16 z 20
Akademickie Centrum Medyczne w Zabrzu, zwane też szpitalem Religi, zostało wyburzone w 2014 roku.
fot. Anna Mika
17 z 20
Kozubnik, słynny PRL-owski ośrodek wypoczynkowy w Porąbce niedaleko Jeziora Międzybrodzkiego. Obecnie przechodzi rewitalizację.
fot. Anna Mika
18 z 20
Huta Jedność w Siemianowicach Śląskich. Jej początki sięgają 1836 roku. Decyzję o jej budowie podjął Hugo I Henckel von Donnersmarck.
fot. Anna Mika
19 z 20
Opuszczone lokomotywy, które stoją w Pyskowicach.
fot. Anna Mika
20 z 20
Mijają lata, a opustoszały, bielski wieżowiec Stalownik w Bielsku-Białej wciąż stoi pusty. Dawniej był tu szpital i sanatorium dla hutników.
Walcownia Cynku na zdjęciu 11-tym nie jest już opuszczona. Zyskała nowego właściciela i od dwóch lat trwają tam prace remontowe mające na celu przywrócenie jej na mapę Katowic. Ma tam powstać Muzeum Hutnictwa Cynku. Co dzieje się w tym miejscu można śledzić tu >> www.walcownia.org
Wszystkie komentarze